Bilgisayarımı formatlamalı mıyım?

Merhaba ben bilgisayarımı ( laptop) aldığımdan beri hiç formatlamadım. Kendi sistemi hala yüklü durumda. Sistem windows 7 home premium ben bilgisayarıma format atmayı düşünüyorum. Acaba bilgisayarım bu halde mi kalmalı yoksa bilgisayarı yeniden formatlayıp Windows 7'i yeniden yüklesem daha iyi olur mu?

thedark06 thedark06 (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Çok fazla  oyun, program yüklüyorsanız format atmak zaman zaman iyi olabilir.

    Sık sık program yüklüyor ve kaldırıyorsanız Windows işletim sistemi bu yükleme ve kaldırmalardan dolayı, özellikle kayıt defterinin boyutu büyüyor. Bu sebepten Windows yavaş açılır ve çalışması yavaşlar.

    Aynı zamanda özellikle laptop bilgisayarlar ilk alındığında laptop üreticileri gerekli gereksiz pek çok yazılım yüklüyorlar.

    Ben kişisel olarak aldığım tüm bilgisayarlarımı formatlayıp temiz Windows kurulumu gerçekleştiriyorum.

    Böylelikle sadece istediğim yazılımlar bilgisayarda yüklü oluyor ve gereksiz programlar yer kaplamıyor.

    Bilgisayarın hızından ve performansından şikayetiniz varsa formatlayabilirsiniz. Formatlamadan önce Sistem üzerinden yüklü sürücülerin bilgilerini bir yerlere not edin.

    Aynı zamanda format işlemine başlamadan önce internetten USB diske tüm sürücüleri indirin.

    Özellikle kablosuz ağ bağdaştırıcı ve ağ bağdaştırıcı sürücülerini USB de hazır tutun. Formattan sonra bu sürücüler olmadığı için internete bağlanamayabilirsiniz.

    Yine formattan önce önemli tüm dosyalarınızı yedekleyin.

    Ara ara format atmak bilgisayarınızın performansını arttırır. Nedeni de gereksiz programlar formatla birlikte doğal olarak silinirler, kayıt defteri temizlenir.

    cemkara cemkara (4215)