Bilgisayarımın sinyal kalitesi gün içinde düşüp yükseliyor.

Merhaba, bilgisayarlarımızın internet sinyal kalitesi gün içinde düşüp yükseliyor, bu sorunum acaba neden kaynaklanıyor? teşekkür ederim.

kalenderrr kalenderrr (41)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Kablosuz bağlantı kanallarını değiştirmenin faydası olabilir. Kablosuz kağlantı kanalları modem arabiririmi kablosuz ayarlar sekmesinden yapılır. En iyi bağlantılar 1-6 ve 11. kanallardan sağlanabilmekle beraber bu durum bulunan mahaldeki metalık eşyalar ile elektronik cihazların durumuna göre değişir. Bu sebeple bütün kanalları tek tek deneyerek en verim alınan bağlantıda karar vermek gerekir.

    Edit: Kanal değişiklikleri ile testleri devam ettir, mevcut kanalların hepsini dene. Telefon hattını kontrol et ve denemek için splitter'i devre dışı bırakarak telefon hattını doğrudan modem girişine tak (Telefon ile ilgili geçici bir problemde olabilir.) . Evde zaman zaman çalıştırılarak durdurulan etkili olabilecek elektrikli aletlerin kablosuz bağlantına etkisini gözlemle. Eşyaların yer değiştirmeleri etkiliyormu, gözlemle.. Ve benzerlrini incele, gözlemle ve test et. Problem sadece bir PC ile ilgili ise kablosuz bağdaştırıcısı driver güncellemesi ve dns temizliği yap (komut isteminden ipconfig /flushdns komutunu çalıştır).

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

    • teşekkür ederim. kalenderrr 9 yıl önce
    • Birşeydeğil ama keşke probleminin düzelip düzelmediğnide belirtseydin. Ayrıca düzelme olduysa hangi çözüm yoluyla nasıl olduğunuda belirtmeliydin. Zira açılan bu konuları ve gelen çözüm tavsiyelerini benzer problemi olan başkalarıda takip edebiliyor. O halde onlarıda düşünmek, uzmanım .net'i bilişim problemlerinin çözüm yolları ile ilgili olabildiğince zengin veri tabanı haline getirmek lazım. Buna soru soran, konu açan, cevap yazan, çözüm tavsiyelerinde bulunan herkes elinden geldiği kadar katkı sağlamalı. temmuz 9 yıl önce
    • Modem normalde soğusun falan diye kapatılmaz. Zira modem uzun zaman açık olsada ısınmaz. Eğer çok dandik bir modem değilse ve bulunduğu yer özellikle ısınmasına sebep olabilecek gibi değilse.. Yada bir arızası yoksa.. Benim evimde modem hiç kapatılmaz, kapanmaz. Sadece şehir şebekesi elektrik kesintilerinde kapanır. "Teşekkür" ifadelerin üzerine durumun düzeldiğini düşünmüştüm. Sen benim bahsettiğim kablosuz bağlantı kanallarını değiştirerek deneme yapmayıda unutma. Kolay gelsin.. temmuz 9 yıl önce
    • Üstteki yorumu modemi soğuması için gece yatarken kapattım ifaden üzerine yazmıştım. O yorumunu silmişsin. temmuz 9 yıl önce
    • Şuan sinyal kalitesi 4.ve 5. dişte gidip geliyor yani sinyal şiddeti yükseldi, bunun nedenini tam olarak anlayamadım, acaba sinyal şiddetini hep 5. seviyede tutmak için kanalı ile oynamam gerekir mi, şu an 11. kanalda. kalenderrr 9 yıl önce
    • Kanal değiştirmek çok kolay. Neden denemiyorsunki. Ayrıca olmazsa (verim alamazsan) geride dönebilirsin zaten. temmuz 9 yıl önce
    • Ayrıca 4-5 diş çok farketmez (mesela 2-5 diş farkedebilir). Önemli olan kopmaların olmaması, sayfaların düzgün açılması, hız durumu, download/upload vaziyetleri falan.. temmuz 9 yıl önce
    • Bağlantı noktasını değiştirdim, sinyal kalitesi değişmedi, şuan sinyal kalitesi 4. ve 5. dişte gidip geliyor, neden sinyal kalitesinin arttığını anlayamadım. kalenderrr 9 yıl önce
    • Kanal değişiklikleri ile testleri devam ettir, mevcut kanalların hepsini dene. Telefon hattını kontrol et ve denemek için splitter'i devre dışı bırakarak telefon hattını doğrudan modem girişine tak (Telefon ile ilgili geçici bir problemde olabilir.) . Evde zaman zaman çalıştırılarak durdurulan etkili olabilecek aletlerin kablosuz bağlantına etkisini gözlemle. Eşyaların yer değiştirmeleri etkiyormu, gözlemle.. Ve benzerlrini incele, gözlemle ve test et. Problem sadece bir PC ile ilgili ise kablosuz bağdaştırıcısı güncellemesi ve dns temizliği yap (komut isteminden ipconfig /flushdns komutunu çalıştır). temmuz 9 yıl önce

    Kablosuz ağ sinyalini etkileyen pek çok sebep olabilir.  Özellikle bilgisayar ve adsl modem arasına giren kapı gibi engeller sinyal seviyesinin değişmesine sebep olabilir.

    Kablosuz ağ sinyali etkileyene unsurlar arasında duvarlar, modem ile bilgisayar arasındaki mesafe sayılabilir.

    Sonuç olarak wi-fi siyanli bir radyo dalgasıdır. Pek çok unsur bunu etkileyebilir.  Yine ısı modem veya kablpsuz ağ istemcisinin tutarlı çalışmasına engel olabilir. Yani modemin veya kablosuz ağ istemcisinin ısınması sinyal kalitesinde değişmelere sebep olabilir.

    Kablosuz ağ istemcisi telefon, tablet, bilgisayar olabilir. Kablosuz ağ istemcisi ile adsl modem birbirine ne kadar yakın olursa sinyal seviyesi o denli yüksek olur.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

    • bizim modem ile bilgisayar arasında herhangi bir engel olmadığı halde bu sorunu yaşıyorum, peki internet sağlayıcısından kaynaklanan bir sorun olabilir mi? kalenderrr 9 yıl önce
    • Kablosuz ağ sinyal seviyesinin servis sağlayıcı ile bir alakası yok. Bu durumda modemin ve kablosuz ağ bağdaştırıcının güncel yazılımları var mı kontrol edebilirsin. Yine ısı, aşırı ısınma bu tür sorunlar oluşturabilir. Modemin ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsin. hakan 9 yıl önce
    • teşekkür ederim. kalenderrr 9 yıl önce

    aynı sorun bendede vardı kanal 11 seçtim şuan full çekiyor

    efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)