Bilinmeyen Driver’ları Bulma

Driverları Bulamıyorum .

turansmsk10 turansmsk10 (-78)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Çoğu zaman bilgisayarınıza yeni bir donanım parçası aldığınızda ürünün driver’ı da ürün ile birlikte bir cd içerisinde gelir. Bu driver’ı kaybetseniz bile üreticinin sitesinden tekrar indirebilirsiniz.

    Ama üreticiğinin kim olduğunu veya eksik donanımın modelini bilmiyorsanız bu çözümü deneyebilirsiniz :

    1. Başlat > Denetim Masası > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi‘ ni aç.
    2. Eğer tanınmamış bir driver varsa üzerinde sarı bir uyarı işareti olacaktır. Oraya tıklayın .
    3. Driver’ın üzerine gelip sağ tıklayın ve Özellikler ‘i seçin. Açılan pencerede Ayrıntılar (Details) sekmesini tıklayın. Ve burada ilk sıradaki Device instance id ‘yi seçin.
    4. Device instance id ‘yi seçtiyeniz eğer hemen alttaki Değer kısmında şunun gibi bir kod vardır :

    PCI\VEN_1002&DEV_4173&SUBSYS_0201174B&REV_00\4&1AFFAA3D&0&0108

    Bu koddaki 1002 kısmı Vendor ID ' sini 4173 Kısmı ise Device ID ' sini verir .

    Vendor ID: 1002

    Device ID: 4173

    7. Vendor ve Device ID’leri bulduktan sonra http://pcidatabase.com/ adresine giriyoruz. Burada Vendor Search ve Device Search adlı iki arama kutusu göreceksiniz. Az önce bulduğunuz değerleri bu kutucuklara girip Search dediğimiz zaman ise donanımımızın modeli ve üretici firmasına ait bilgilere ulaşacaksınız .

    turansmsk10 turansmsk10 (-78)
    7 yıl önce cevaplandı

    • https://fatihozel.com/2008/09/04/bilinmeyen-driverlari-bulma-rehberi-vendor-id-devide-id/ askar 7 yıl önce