Bios Güncellemesi Yapılmalımıdır? BIOS Güncellemesi yapmak gerekli midir?

    Toplam 1 Cevap

    BIOS güncellemesi çok gerekli değilse yapılmamalıdır.

    Eğer bilgisayarda her şey yolundaysa, yani bir sorununuz yoksa BIOS güncellemesi yapılmamalıdır.

    Fakat BIOS yazılımında önemli bir hata varsa ve bu hata için düzeltme yayınlandıysa o zaman BIOS yazılımı güncellenmelidir.

    Örneğin, BIOS yazılımı bir hatadan dolayı 8GB ve üzeri RAM'i görmüyor olabilir. Bu durum üretici tarafından fark edilip BIOS güncellenmesi yayınlanmışsa ve siz de 8GB üzeri ram kullanıyorsanız o zaman BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

    Eğer 4GB raminiz varsa BIOS güncellemesinin size bir faydası yoktur. O yüzden yapılmamalıdır.

    BIOS güncellemesi her zaman risk içerir. Bu risk geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Örneğin BIOS güncellemesi sırasında bir hata oluşursa, elektrik kesintisi, ani kapanma gibi, bilgisayarınız bir daha açılmaz. Bu durumda siz bir işlem yapamazsınız.

    Eğer bir sorun yaşıyoranız ve bunun BIOS güncellemesi ile çözüleceğime inanıyorsanız o zaman BIOS güncellemeden önce üreticinin sayfasını ziyaret edin.

    BIOS güncel sürümünde bir yenilik, değişiklik listesi bulunur.  Bu liste şu şekilde görünür:
    +  ... fixed.
    + ... added.

    Eğer sorununuz ile ilgili bir güncelleme varsa o zaman BIOS güncelleme yapabilirsiniz.

    Bir sorun yaşamıyorsanız ya da yaşadğıız sorunla ilgili BIOS yazılımında bir değişiklik yoksa  BIOS güncelleme yapmayın.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • BIOS güncellemesi her zaman risk içerir. Bu risk geri dönülemaz dönülemez mi dönülemaz mı 😁 TDK iş başında @hakan abi bana TDK diyor darkcrak 5 yıl önce
    • @darkcrak mod ol da sen düzelt artık bunları :p hakan 5 yıl önce
    • Nasıl olacam ki alattin abi ile konuşun @hakan :))) darkcrak 5 yıl önce