bios guncellemesi yapmalı mıyım?

 Windows 7 ultimate 64 bit kullanicisiyım.

Windows 8.1 pro 64bit kurmak istiyorum.  İşletim sistemi değişikliginde bios guncellemesi yapmak gerekir mi?

Anakartim Asus Sabertooth x58. Bir sorun gormedigim takdirde  bios guncellemesi yapmak gerekli mi?

Diğer donanım özellikleri i7 960 islemci  / gtx560ti ekran karti 1gb / kingston hyperx ssd 240 gb / 8 gb  ram

Diğer sorum, bilgisayarim bir kez  dondu. Combofix ile tarattim. Nod32 antivirus ile  yaptigim kapsamli taramalardan  hicbirsey  cikmadi.

Taramadan sonra combofix bazi yerlerdeki ayarlarda degisiklik yapmis olabilir mi bilmiyorum. Ama daha  sonra  bir kez  daha donduguna sahit oldum.

Nedeni nedir bilmiyorum. Şuana kadar boyle bir sorun yoktu.  Sonra chkdsk  kontrolu yaptim. Mouse'da da o aralar  cift  tiklama sorunu  vardi. O sorun suan  yok  gibi  gorunuyor. Bu arada  arkadasima harddiskimi vermistim  3 gun  sonra aldim her  zaman oynadigim bir oyun  giris ekraninda takili kaldi.

Hatta film  izleyeyim  dedim o bile  takildi. Harici harddiski  baska bir arkadasin  bilgisayarina taktim orada  da bir ara  yanit vermiyor diye  duraksadı. Sistem yoneticisinden kapatmistim galiba.  Ben de formatladim.
Ayni oyunu yine  yukledim. ( harici  diske  kurulu olarak yukleyip hic bilgisayara yuklemeden oradan oynuyorum ).  Oyun acildi ve suan hicbir sorun yok. Sizce bu virus taramalarinda cikmayan bir tur  virus falan olabilir mi?

Çünkü o harddiski bilgisayarima da takmistim.

ongun ongun (90)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Asus sabertooth x58 anakartınızın Windows 8.1 sürücüleri mevcut. Windows 8.1 yüklemenizde bir sakınca görünmüyor.

    Asus sabertooth x58 Bios güncellemelerini inceledim. En son sürümü 2012.08.29. Bundan önce stabil çalışması için bir kaç güncelleme yapılmı.

    Eğer Bios yazılımınız eski ise güncelleme yapabilirsiniz.

    Combofix bilgisayarınızda bir değişiklik yapmaz. Varsa zararlı yazılım onları temizler.

    Taşınabilir diski bilgisayardan çıkartırkan mutlaka bilgisayarın sağ alt köşesinden Güvenli Çıkartma yapın.

    Güvenli çıkartma yapmadığınız takdirde taşınabilir diskinizin dosya sistemi zarar görebilir. Bu da bilgisayarınızda kitlenme gibi sorunlara yol açabilir.

    Nod32 ile tarama yapmışsınız. Nod32 güncel miydi?

    Virüs şüphesi varsa başka antivirüs yazılımları ile tarayabilirsiniz.

    Benim size önerim bilgisayarınızı Dr Web CureIT ve MalwareBytes ile taratın.

    1. Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır? linkinden nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Dr Web CureIT ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen oldukça güçlü bir  antivirüs programıdır.
    2. Dr Web CureIT taramasından sonra bilgisayarınızı MalwareBytes ile taratın. Yine MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır?  linkinden MalwareBytes nedir nasıl kullanılır bilgi alabilirsiniz.
    3. Rootkit, trojanlara karşıda Norton Power Eraser kullanabilirsiniz. Norton Power Eraser oldukca güçlü bir rootkit tarayıcıdır.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Dr. Web CureIt, MalwareBytes, ve Norton Power Eraser ile taramalardan sonra bilgisayarınızda herhangi bir virüs, malware bulunmaz ise bilgisayarınız %99 temiz demektir.

    Bazı taşınabilir diskler oldukça hassatır. Taşıma sırasında sarsmamaya dikkat edin ve her zaman Güvenli Çıkartma işlemi uygulayın.

    hakan hakan (15424)