Bios'u güncellesem bir sıkıntı olur mu?

Öncellikle merhaba,

önceden dell marka laptopun bios sürümü A15 ti fakat laptopun anakartı arızalandı. Ben de ikinci el bir anakart taktırdım fakat şuan bios sürümü A02.

Acaba A15'e güncellesem bir sıkıntı oluşur mu? Anakart ikinci el olduğu için bir problem olabilir mi?

chipset chipset (11)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anakart  üreticileri eğer bir sorununuz yoksa Bios güncellemesi yapılmasını önermez. Fakat   Notebookunuz sanırım dell n5010 (daha önceki sorularınıza baktım)

    DELL'in sitesinde A06 - A15 arasında şu değişiklik ve iyileştirmeler yapılmış:

    1. BIOS admin parola yönetimi iyileştirmesi
    2. Isı ve Pil yönetimi iyileştirmesi
    3. ATI Mobility Radeon™ HD 5650. 4 desteği eklenmiş
    4. LCD ekran parlaklık iyileştirmesi
    5. i5 ve i7 işlemci desteği iyileştirmesi
    6. Bazı CPU'lara destek (sizin işlemci değiştirme şansınız olmadığı için önemsiz)
    7. Kart okuyucu iyileştirmesi

    gibi pek çok büyük çaplı iyileştirme yapılmış. Bunlarla ilgili birinden sıkıntınız yoksa Bios güncellemesi yapmanız gereksiz.

    Bios güncellemesinin riskler içerdiğini aklınızdan çıkartmayın. Eğer düzgün çalışıyorsa Bios güncellemesi yapmanız gerekmez.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

    • yorumun için teşekkürler chipset 10 yıl önce

    Anakartınızın 2. el olması Bios güncellemesi için sorun oluşturmaz.

    Bios güncellemesi yapacaksanız, bilgisayarınızın şarjının tam olduğundan emin olun ve bilgisayarınızın elektriğe bağlı olduğunu kontrol edin.

    Bios güncellemeri her zaman kritik risk içeriri. Güncelleme sırasında hata olursa bilgisayarınız bir daha açılmaz.

    Bu riski göza alıyorsanız güncelleme yapabilirsiniz.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

    • laptopu aldıktan bir sene sonra ısınma problemi için teknik servisi aramıştım onlarda biosu güncellemem gerektiğini söylemişlerdi o zaman güncellemiştim basit bişeydi direk internetten driveri indirip kuruyorduk öyle olunca bukadar tehlikelş oduğunu düşünmemiştim ama yorumlar beni tedirgin etti biraz beklesem iyi olacak sanırım yorumun için teşekkürler chipset 10 yıl önce
    • Pek çok kullanıcı riskin farkında değil. Bios güncellemek ekra kartı, ses kartuı güncellemek gibi değildir. Bir hata olursa sistem açılmaz. O sebepten gereksiz yere yapılmamalıdır. hakan 10 yıl önce