Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu değil hatası

Merhabalar. Adım Ahmed. Kısaca sorunu anlatmaya başlıyayım...

Bilgisayarım 32bit. İnternetten geçen günlerde bir oyun (Kholat) indirdim. Oyunu kurup oyuna tıkladığımda "Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu değil. Bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakarak, size programın x86 (32-bit) veya x64 (64-bit) sürümlerinden hangisinin gerektiğini belirleyin ve ardından yazılımın yayımcısına başvurun." diye bir hata sekmesi açıldı.

Önce oyunun 64bit uyumlu olduğunu ve bu yüzden çalışmadığını zannettim. Ancak sonradan durumun böyle olmadığını anladım. En son indirdiğim 4-5 oyunun hepsinde aynı hatayı aldım. Oyunların 32bit uyumlu olduğu da kesin. Artık oyun indirsem de oynuyamıyorum. Bazı arkadaşlar 64bit format at dediler. Ancak formatı kurmak için programa tıkladığımda fotmat programına da aynı hatayı veriyor.

Lütfen ilgisiz kalmayın ve yardım edin. Bıktım usandım artık. Bilgisayarın zerre tadı kalmadı :((

ahmedekrem ahmedekrem (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Cevap verdiğiniz için teşekkürler :) Ancak geçen gün 64 bit format atmak için format cdsi hazırladım. İçindeki setup.exe dosyasını açtığımda yine aynı şekilde "bu dosyanın çalıştırdığınız..." hatasını verdi. Kafayı yiycem artık. Alawar oyunları gibi 2d oyunlar oynamaktan bıktım. Ne zaman bir indie korku oyunu indirsem bu hatayı alıp duruyorum :(

    ahmedekrem ahmedekrem (1)
    8 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayarınız donanım olarak 64 bit değilse 64 bit Windows yüklemeyezsiniz.

      Yani işlemci ve anakart yapınızın 64 bit olması gerekiyor.

      Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu değil. Bilgisayarınızın sistem bilgilerine bakarak, size programın x86 (32-bit) veya x64 (64-bit) sürümlerinden hangisinin gerektiğini belirleyin ve ardından yazılımın yayımcısına başvurun.

      Bu hatayı alıyorsanız 64 bit bir programı 32 bit bilgisayarda çalıştırmayı deniyorsunuz demektir. Tam tersi bir durum söz konusu olamaz. Yani 32 bit uygulamalar büyük oranda 64 bit sistemlerde çalışır.

      Windows 64-bit kendi içinde kısaca WOW64 olarak adlandırılan bir emülatör barındırır. Siz 32 bit uygulamayı  Windows 64-bit'de çalıştırmak istediğinizde otomatik devreye girer ve uygulamayı çalıştırır.

      Dikkat ederseniz 64 bit sistemlerde aşağıdaki gibi klasörler vardır.

      32-bit applications files are installed into

      C:\Program Files(x86) - 32-bit uygulamalar bu klasöre kurulur.
      C:\WINDOWS\SysWOW64 -32-bit sistem dosyaları bu klasöre kurulur.

      64-bit uygulamalar içinse bu klasör yapısı şu şekildedir.

      C:\Program Files
      C:\WINDOWS\SYSTEM32

      hakan hakan (15409)
      8 yıl önce cevaplandı

        Hakan Bey Peki Nasıl Yapabilirim FormatI. BIOS'tanda Bi Nevi Aynı Hatayı Alıyorum Olmuyo Ne Yapabilirim ? İYİ GÜNLER

        alihan24 alihan24 (1)