bir virüs içeriyordu ve silindi

Merhaba arkadaşlar,

internetten dosya indirmeye çalışıyorum. Dosya indirillir indirilmez siliniyor. Internet explorer, Chrome, Firefox hepsi ile denedim. Bir siteden download linkini tıklıyorum. Download başlıyor. Fakat bittikten sonra ekrana bir yazı geliyor [dosyaAdı].exe bir virüs içeriyordu ve silindi hatası veriyor ve dosya siliniyor. Açaba sorun .exe dosyalardan mı kaynaklanıyor diye başka birşey denedim bu sefer zip indireyim dedim [dosyadı].zip bir virüs içeriyordu ve silindi dedi.  Yani .rar, zip, exe hiç fark etmiyor. Bilgisayar hepsini siliyor. Windows 7 kullanıyorum. Windows 7 ingilizce, aslında hata mesajı This file contained a virus and was deleted şeklinde. Dosyanın virüs içermediğine eminim download.com gibi güvenilir bir adresten indiriyorum. Acaba bu bir virüs mü? bir virüs içeriyordu uyarısının çözümü nedir? Şimdiden Teşekkürler.

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ceyda Hanım,

    Muhtemelen bilgisayarınıza virüs bulaşmış. ZeroAccess virüsü olma ihtimali çok yüksek. ZeroAccess  rootkit türünde bir zararlı. Yani bilgisayarınıza bulaşır ve bilgisayarınızın başkası tarafından uzaktan kullanımına izin verir. ZeroAccess  bu sebepten oldukça tehlikeli bir virüstür. ZeroAccess  eski bir rootkit olmasına rağmen zaman içerisinde farklı varyasyonları ortaya çıkmaktadır.

     ZeroAccess, gelişmiş teknikler kullanarak işletim sistemini kernel yani çekirdeğine yerleşir. Bilgisayarınızı ZeroAccess  botnet ağına bağlar, farkında olmadan bilgisayarınıza çeşitli yazılımlar indirir, bunların çoğu para kazanmak için reklam barındıran yazılımlardır.

    Aşağıdaki işlemler için bir USB bellek ve virüs bulaşmamış başka bir bilgisayara ihtiyacınız var. Başka virüs bulaşmamış bir bilgisayarda aşağıda adı geçen dosyaları indirin ve USB belleğe kaydedin.

    ZeroAccess virüsünden kurtulmak için şunları yapın:

    1. Bulaşmış bilgisayar LAN'a (Ağ) bağlı ise bağlantısını kesin ve tüm bilgisayarlar kontrol edilip temizlendikten sonra yeniden bağlantı kurun.
    2. rmzeroaccess.exe dosyasını indirin.
    3. Ardından bulaşmış dosyaların silinmesi için programı çalıştırın. Program, tüm mevcut diskleri otomatik olarak tarayacak ve bulaşmış dosyaları temizlemeye çalışacaktır. Bellekte aktif bir virüs bulunursa program, kullanıcının bilgisayarı yeniden başlatmasını isteyecektir. Temizleme işlemi, işletme sisteminin başlatılması sırasında gerçekleştirilecektir dolayısıyla aktif virüsler temizleme sürecini engelleyemeyecektir.
    4. Sistemi yeniden başlattıktan sonra Symantec Norton Power Eraser yazılımını indirin ve çalıştırın.

     ZeroAccess rootkit temizlenmiş olacaktır. Size tavsiyem Avast veya AVG gibi ücretsiz bir antivirüs edinmeniz.

    hakan hakan (15394)