Bozuk dosya,Cümlelerle dolu sayfada sadece çizgiler var!!!Ne yaptıysam düzelmedi.

Merhaba.Yüksek lisans tezim için 1 yıldır emek verdim ve emeklerim heba olmak üzere.Üzüntüden kendimi yiyorum.Word dosyalarımın bugün itibariyle çoğu bozuk,açılmıyor.İçinde görsel ve yazılar vardı.Aylarca emek verdim,umarım kurtulur.Yoksa bittim gerçekten.Aynı zamanda Open Office'te kullanıyorum.1000 sayfa küsür, görünüyor,aslında 100 sayfa.İçinde sadece çizgi ve # var.Tek cümle sağlam kalmamış.Kurtarmanın bir yolu yok mu?

mrvt mrvt (1)
7 yıl önce sordu

  • Mesajımın altına yeniden bakarmısın @mrvt temmuz 7 yıl önce

Toplam 4 Cevap

öncelilkle çalışmalarınızı kurtarmanız dileği ile dosya uzantılarında bir değşiklik olmuşmu şifrelendimi acaba @alattin hoca size bir fikir sunar

candan candan (4301)
7 yıl önce cevaplandı

    Önce geçmiş olsun.

    Bu konuda sana en iyi @alattin yardımcı olabilir. (Duymuştur kendisi. Az bekle cevap gelecektir) :)

    Dosyayı flash bellek ile birde başka PC'ye aktararak orada office programlarıyla açmayıda denersin.

    Ve bu sana ders olmalı, bundan sonra önemli kişisel dosyalarının PC haricinde en az iki kopya yedeğini bulundurmalısın.

    Dilerim bir senelik emeğini kurtarır, tezine tekrar kavuşursun.

    Edit: Düşündümde belki çözüm olabilecek bir yol fikri oluştu kafamda. Dene istersen, bakarsın işe yarar. Problemli dosyaları (tek dosya halindeyse onu, farklı dosyalardan oluşuyorsa bu dosyalardan birini) office programında (Word hehalde, bir kelime işlemci olmalı) aç ve bozuk biçimli bu muhtevayı değişik dosya biçimlerine "farklı kaydet" komutuyla işlem yap. Sonra farklı kaydedilen bu dosyayı/dosyaları yeniden aç bakalım düzelme olacakmı.

    Program kaç farklı kaydet dosya biçimi destekliyorsa istisnasız hepsini teker teker denemekte fayda var.

    Sonucuda geciktirmeden buraya yazarsan iyi olur. Zira ben şimdiden bu sonucu merak ediyorum :)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      Merhaba @temmuz.Maalesef düzelmedi.Veri kurtarma programları da işe yaramadı.Veri kurtaran yerler var ama öyle çok para istiyorlar ki mümkün değil karşılayabilmem,mecbur kendim bir şekilde dosyayı düzeltmeye çalışacağım ya da olmayacak,şansıma küseceğim.Ödev olsa telafi edilir bir şekilde ama tez,uzun süreç.@alattin bir bakar mısınız?Durum çok vahim çok.

      mrvt mrvt (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Üzüldüm. Belki bir ümit, @alattin bir çözüm gösterebilirdi ama şansına o da günlerdir ortalarda yok. Eğer dosyalar fidye virüsü ile şifrelendiyse ve işletim sisteminde gölge kopyalar açıksa (silinmediyse) herhalde orjinal sağlam dosyalara yeniden ulaşılabiliyor. Eğer dediğim şekilde problem fidye virüsleri kaynaklıysa bu hususta @alattin konularına bakabilirsin. Bunun için site içi arama motorundanda faydalanabilirsin. temmuz 7 yıl önce
      • Birde @hakan @murat ve @ismailsarp a duyuralım. Onlarda birikimli arkadaşlarımızdır. Bu yorum ifadelerinde isimleri geçtiği için onlarada haber vermiş oluyoruz; duyacaklardır :) temmuz 7 yıl önce
      • Çok teşekkür ederim @temmuz.Bakalım ben de bekleyeceğim bu konuya bakmalarını çünkü acil durum.Bu teze çok emek verdim,kötü ihtimalleri pek düşünmek istemiyorum. mrvt 7 yıl önce
      • @mrvt dosyaların uzantısını sormuştum ama bir cevap yazmadınız birdha sorayım dosya uzantıları aynımı değiştimi birde bu dosyalar usb demi yoksa bilgisayardamı candan 7 yıl önce
      • @mrvt, @candan, @temmuz kusura bakmayın bir kaç gündür agır girip geçiriyordum. Yatakdan çıkamadım. Arkadaşın durumu ile ilgileneceğim. Dosya örneği talep edeyim özelden durumuna bir bakayım. alattin 7 yıl önce
      • çok geçmiş olsun @alattin hocam bir öğrenci arkadşa yardımcı olamaya çalıştık dosya uzantısı Yeni-OpenDocument-Metni.odt bu şekilde https://mega.nz/#!HsBW2ZoY!xIOIXeo4WX7ykBIpRXwQb4f7CxvQiyJGbpnHaXccwUI burdan dosyayı indirebilirsiniz candan 7 yıl önce
      • Tevekkeli yoktun ortalarda.. Aman ha! Havalar berbat gidiyor, dikkatli olmalısın. Geçmiş olsun @alattin temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz dikkat de ediyorum ama bu sefer kaçamadım :) , @temmuz, @candan çok teşekkür ederim alattin 7 yıl önce
      • Çok teşekkür ederim,eksik olmayın @temmuz @candan @alattin.Geçmiş olsun @alattin hocam.Günlerdir ne yiyorum ne uyuyorum bu dosya yüzünden. mrvt 7 yıl önce

      Dosyayı bu sabah inceledim.  Dosya boyutu 4.86MB görünmesine rağmen dosya içinde hiç veri yok.  Hex editör ile kontrol ettiğimde 4.86MB değerini dosya içindeki NULL ifadeler oluşturuyor.

      Dosya bir virüs saldırısına uğramış ya da şifrelenmiş değil. Fakat veriler kaybolmuş, sorun disk veya dosya sistemi kaynaklı olabilir.

      Open office dosyaları sıkıştırılmış XML formatında tutulur. Normalde dosya da sadece bozulma olsa, dosyayı zip haline dönüştürmek sonra açmak ve arada bozulan dosya bilgilerini düzeltmek dosyayı geri kazanmamızı sağlar.

      Bu dosyanın bir veri kurtarma merkezi tarafından da kurtarılması imkansız, çünkü dosyada veri yok.

      • Önerim bilgisayarınızda geçici yani TEMP klasörünü kontrol etmeniz. Belki dosyanınbir kopyasına rastlayabilirsiniz.
      • Ayrıca dosya geçmişi özelliği açık ise arama bölümüne dosya geçmişi yazarak dosya geçmişi seçeneklerine ulaşabilir, buradan dosyanızı geri almayı deneyebilirsiniz.
      • Recuva ile kaybolan dosyaları disk üzerinde arayabilirsiniz: Silinen dosyaları geri getirme

      @mrvt@temmuz, @candan

      alattin alattin (16984)