C# ile sql tablosu nasıl oluşturulur?

c# ile sql serverda nasıl yeni tablo oluşturulur? Şimdiden teşekkürler.

lolyou lolyou (7)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    C# ile veritabanı üzerinde işlem yaparken, Ado.Net nesneleri (Sqlconnection, SqlCommand vb) benzer bir yol izlenir.

    Önce Sql bağlantısı hazırlanır, daha sonra açılır, SQL sorgusu çalıştırılır, bağlantı kapatılır.

     private void TabloOlustur()
            {
                string baglantiCumlesi = "server=.\\SQLEXPRESS; database=emocan; integrated security=SSPI";
                // using ifadesi baglanti nesnesinin işi bittiğinde yok edilmesini, kullanılan kaynakların boşaltılmasını sağlayacak
                using (SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi))
                {
                    try
                    {

                        baglanti.Open();
                        using (SqlCommand command = new SqlCommand("CREATE TABLE Kisiler(Ad char(50),Soyad char(50),Adres char(50));", baglanti))
    // Sorguyu çalıştır
                            command.ExecuteNonQuery();

                        MessageBox.Show("Tablo oluşturuldu");
                    }
                    catch (Exception ex)
                    {
                        MessageBox.Show(ex.Message);
                    }

    Yukarıdaki örnekte

    CREATE TABLE Kisiler(Ad char(50),Soyad char(50),Adres char(50)

    ifadesi SQL sorgusudur ve tabloyu yaratan SQL kodunu içerir. C# ile SQL'de silme, güncelleme gibi işlemlerde sadece bu sorgu ifadesi değişir. Geriye kalan kod aynıdır.

    alattin alattin (16984)
    8 yıl önce cevaplandı

    • hocam siz varya adamın dibisiniz çok teşekkürler lolyou 7 yıl önce
    • eyvallah :) alattin 7 yıl önce

    Merhaba.

    Var olan bir tabloya kolon eklemek istersen nasıl yapabiliriz ?

    ahmetyrd ahmetyrd (1)