C#'ta datagridview içerisinde seçili olan değeri alma

Merhaba arkadaşlar,

C# ile Windows formları üzerinde çalışıyorum. Datagridview'e veri bağladım. Ekranda database'den gelen veriler görüntüleniyor. Ben bu veriler içerisinde mouse ile tıklanıp seçili olan hücrenin içindeki veriyi almak istiyorum.

Datagridview içerisinde seçili olan veriyi nasıl alırım?

alivecan alivecan (337)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Datagridview mouse ile tıklanıp seçili olan hücrenin içindeki veriyi almak için Datagridview _CellMouseClick olayında(event) aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

    string deger = DatagridviewAdi.CurrentRow.Cells["KolonAdi"].Value.ToString();

    alacağımız değer sayısal bir değer ise

    int deger = Convert.ToInt32(DatagridviewAdi.CurrentRow.Cells["KolonAdi"].Value);

    şeklinde de kullanabiliriz.

    ergin ergin (2539)
    10 yıl önce cevaplandı

      Datagridview içerisinde seçili değeri almak için

      int id =  (int) dgvListe.SelectedRows[0].Cells[0].Value;

      uygun olur.

      Öncesinde Datagridview özelliklerinden selectionMode : FullRowSelect olarak ayarlanmalı.  Cells[0] ilk hücre anlamındadır.

      alattin alattin (16999)