C# ve SQL Insert komutu

C# ve Windows form uygulamalarında Sql  Insert yani veri ekleme komutunun nasıl kullanıldığı aşağıda örnek kod ile gösterilmiştir.

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

                       // SqlClient kütüphanesini ekliyoruz.
           using System.Data.SqlClient;

                       // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz

            SqlConnection sql_con;

                      // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.

            SqlCommand sql_cmd;

                      //string değerinde sqlPath ismine bağlantı kurucağımız server ın adresini tanımlıyoruz

           string sqlPath="Server=.\\SqlExpress;Database=Merhaba;Trusted_Connection=True;";

                // komut isminde bir string değer tanımlıyoruz
                string komut = "";

                // sql_con isminde bir SqlConnection bağlantısı oluşturuyoruz
                sql_con = new SqlConnection(sqlPath);

                // sql_cmd isminde bir Sql komutu oluşturuyoruz.
                sql_cmd = new SqlCommand(komut, sql_con);

                    // bağlantımızı açıyoruz
                    sql_con.Open();

     // Komutumuzu tanımlıyor ve Sql Injection saldırılarına karşı önlem almak için parametre ekliyoruz.

            komut = "INSERT INTO Merhaba.dbo.Rehber (Adi, Tel) VALUES @Adi,@Tel";
    /* param isiminde bir parametre koleksiyonları tanımlıyoruz ve param değişkenimizin kullanacağı parametreleri param değişkenimize tanımlıyoruz. */
    SqlParameterCollection param = sql_cmd.Parameters;

    param.AddWithValue("Adi",textBox2.Text);
    param.AddWithValue("Tel",textBox3.Text);

                    // Çalıştırıcağımız komutu komut değişkenine atıyoruz
                    sql_cmd.CommandText = komut;

                    // SqlCommand ın kullanacağı bağlantı
                    sql_cmd.Connection = sql_con;

                    // Çalıştırılıcak komutun türü yada sql sorgusu
                    sql_cmd.CommandType = CommandType.Text;

                    // SQL Sorgusu sonucunda veritabanından herhangi bir veri dönmeyecekse, sorguları çalıştırmak için executeNon query kullanıyoruz
                    sql_cmd.ExecuteNonQuery();

                    // Bağlantımızı kapatıyoruz
                       sql_con.Close();

    berk berk (224)
    10 yıl önce cevaplandı

      Burada ki işlemler yeni arkadaşlar için pek açıklayıcı olmamış. Ben de, biraz zor da olsa yaptım ancak hata veriyor. Neyin nereye yazılacağını  belirtirseniz daha da iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

      Merhaba: tablomu, kolunmu?

      komutlar pageload'a mı? butona mı? nereye yazılıcak hiç açıklayıcı değil.

      Bir de insert,update, komutları vb.. komutlar için tek bir dosya yada belirli bir yerden çekerek yaparsanız çok daha iyi olur. Yani insert için ayrı, update için ayrı komutlar var her biri için ayrı sorgu yaparsak çok uğrazşırız.

      notify notify (538)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Ben komutların bir kısmını formun load kısmında bir kısmını buton kısmında bir kısmını da checked kısmında kullanmıştım. Sizler nerede kullanıcaksanız oraya uyarlamalısınız.. berk 7 yıl önce
      • Peki Berk Bey, bu kodları Alattin bey'in yaptığı gibi Application Configuration'a bağlı olarak yapılabilirmi yani ekle,sil güncelle gibi komutları tek bir yerden bağlantısını çağırarak yapabilirmiyiz, linkteki gibi ayrietten inser,delete gvb komutlar uyarlanabilirmi rica etsem yapabilirmisiniz. http://uzmanim.net/soru/c-ve-sql-server-nasil-baglanir/1243 notify 7 yıl önce