c# ve SQL Server

Merhaba.

C# windows application ile Sql server da bir veritabanındaki tabloya veri kayıt ediyorum. Fakat aynı veriyi bir kaç defa kayıt ediyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim. Verilerin olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim ?

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SQL Count ile kaydetmek istediğiniz veriyi saydırıabilirsiniz, eğer Count sonucu 1 ise değer daha önce kaydedilmiş, 0 ise daha önce kaydedilmemiş demektir.

    Şöyle bir metod işinizi görür:

     bool DegerDahaOnceKaydedildiMi(string deger)
            {
                SqlConnection baglanti = new SqlConnection(baglantiCumlesi);
                SqlCommand komut = new SqlCommand("Select count(*) from TABLOADI Where KOLONADI=@prm", baglanti);
                komut.Parameters.AddWithValue("@prm", deger);
                bool sonuc;
                baglanti.Open();
                sonuc = (int)komut.ExecuteScalar() == 0 ? false : true;

                baglanti.Close();
                return sonuc;
            }

    murat murat (12492)