Cannot open database requested by the login. The login failed. Login failed for user

MS Sql veritabanı kullanan web uygulaması aşağıdaki gibi hata veriyor:

/' Uygulamasında Sunucu Hatası.

Cannot open database  requested by the login. The login failed.
Login failed for user

Açıklama: Geçerli web isteği yürütülürken işlenmemiş özel durum oluştu. Lütfen hata ve kod içinde kaynaklandığı yer hakkında daha fazla bilgi almak için yığın izlemesini gözden geçirin.

Özel Durum Ayrıntıları: System.Data.SqlClient.SqlException: Cannot open database  requested by the login. The login failed.
Login failed for user

Kaynak Hatası:

Geçerli web isteği yürütülürken işlenmeyen bir özel durum üretildi. Özel durumun kaynağı ve konumuna ilişkin bilgiler aşağıdaki özel durum yığını izlemesi kullanılarak belirlenebilir.

Yığın İzleme:

[SqlException (0x80131904): Cannot open database "Veritabanı" requested by the login. The login failed.
Login failed for user 'KullanıcıAdı'.]
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, UInt32 waitForMultipleObjectsTimeout, Boolean allowCreate, Boolean onlyOneCheckConnection, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection) +347
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection) +78
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.TryGetConnection(DbConnection owningConnection, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection, DbConnectionInternal& connection) +191
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionInternal.TryOpenConnectionInternal(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions) +154
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionClosed.TryOpenConnection(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions) +21
   System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpenInner(TaskCompletionSource`1 retry) +141
   System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpen(TaskCompletionSource`1 retry) +362
   System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open() +96
   System.Data.EntityClient.EntityConnection.OpenStoreConnectionIf(Boolean openCondition, DbConnection

Hatanın çözümü nedir?

alattin alattin (16984)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Asp.net ile geliştirdiğiniz uygulamanız Cannot open database "Veritabanı" requested by the login. The login failed. Login failed for user hatası veriyorsa, bu hatanın iki temel sebebi vardır:

    • MS SQL sunucu üzerinde "Veritabanı" adında bir veritabanı yoktur. Yani MS SQL sunucu üzerinde veritabanınız yaratılmamıştır.
    • İkinci senaryoda MS SQL sunucu üzerinde veritabanı mevcuttur fakat connection string ifadesinde tanımlı kullanıcının bu veritabanına erişim izni yoktur.

    Öncelike yapılması gereken SQL sunucuda veritabanı oluşturulmuş mu kontrol etmek olmalıdır. Eğer veritabanı varsa bu sefer SQL'e login olan kullanıcının yetkilieri kontrol edilmelidir.

    Bu işlemlerden sonra sorun çözülecektir.

    alattin alattin (16984)
    8 yıl önce cevaplandı

      Merhaba,

      Bende bu sorunla ilk defa karşılaştım. Bendeki sorun DB NAME türkçe karekter yazılmış. PC ingilizce DB connection yapılırken DB NAME türkçe olarak getiriyor. Dolayısı ile DB FOUND hatası alıyor. Saat ayarlarından ek ayarlardan dil bölümünü İngilizce den Türkçe ye alırsanız sorun giderilecektir.

      bysuphi bysuphi (11)
      2 yıl önce cevaplandı

        Merhaba,

        Aynı sorunla bende karşılaştım ve çok zor'da olsa çözüme ulaştım buradan da sizlerle paylaşmak isterim.

        Web config kodlarım bu şekilde iken çalışmıyor veritabanına bağlanamıyordu.

        <configuration>
          <connectionStrings>
            <add name="baglantiCumlesi" providerName="System.Data.SqlClient" connectionString="server=.; Initial Catalog=ProjeKalbi;Integrated Security=True"/>
          </connectionStrings>
          <system.web>
            <compilation debug="true" strict="false" explicit="true" targetFramework="4.5" />
            <httpRuntime targetFramework="4.5" />
          </system.web>
        </configuration>

        ConnectionString alanını şu şekilde düzenledikten sonra çalışmaya başladı;

        Data Source=CINEMODA\SQLEXPRESS;Integrated Security=TRUE;Initial Catalog=ProjeKalbi

        Tüm hali ise şöyle;

        <configuration>
          <connectionStrings>
            <add name="baglantiCumlesi" providerName="System.Data.SqlClient" connectionString="Data Source=CINEMODA\SQLEXPRESS;Integrated Security=TRUE;Initial Catalog=ProjeKalbi"/>
          </connectionStrings>
          <system.web>
            <compilation debug="true" strict="false" explicit="true" targetFramework="4.5" />
            <httpRuntime targetFramework="4.5" />
          </system.web>
          <appSettings>
            <add key="DBConnString" value="Data Source=CINEMODA\SQLEXPRESS;Integrated Security=TRUE;Initial Catalog=ProjeKalbi"/>
          </appSettings>
        </configuration>

        notify notify (538)