Casper Türk markası mı? Casper yerli mi?

Merhaba,

Casper tablet kullanıcısıyım. Casper Türk markası mı? Yani Casper yerli mi merak ediyorum bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

ozgurlol ozgurlol (268)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Yüzeysel olarak bakarsak, evet öyle. 1991 Senesinde Türkiyede kurulmuş ama parça ve donanımlarının nerdeyse tamamı dışarıdan geldiği düşünülürse ne kadar yerli olduğu ortada. Montaj evet ama yapısal imalat acaba?.. Yani General Mobile gibi, ondan çok farklı değil (Daha önce açılan bir konuda sorulmuştu).

    Casper Logo2010.jpg

    Kuruluş: 1991

    Konum: İstanbul, Türkiye

    Önemli kişiler: Altan Aras Fakılı, Yalçın Yıldırım ve Ali İhsan Taşkın

    Alan: Teknoloji, Tüketici elektroniği, Bilgisayar donanımı, Akıllı telefon

    Casper, 1991 yılında üniversiteden yeni mezun 3 girişimci bilgisayar mühendisi olan Altan Aras Fakılı, Yalçın Yıldırım ve Ali İhsan Taşkın tarafından resmen İstanbul'da kurulmuş, bilgisayar ve yan ürünleri üreten bir firmadır. Günümüzde hala aktif bir durumdadır.

    Casper'in eski logosu.

    2009 yılı itibarı ile 65 Casper Store ve 1200'ün üzerinde satış ve servis noktası bulunmaktadır. 2007'de hizmete giren 34.500m² büyüklüğünde tesisleri ile Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük bilgisayar üretim fabrikalarından birine sahip olmuştur. Bu tesisin günde yaklaşık 5.000 adet bilgisayar üretim kapasitesi vardır. "Yılın en iyi yerli bilgisayar üreticisi" gibi birçok ödül almıştır. Aynı sektörde faaliyet gösteren ve Türkiye'nin ilk yerli PC markası olup IT sektöründe zincir mağazacılık uygulamasını da ilk başlatan firma olarak bilinen Aidata'yı Ekim 2009'da satın almıştır. Aidata, tv ve diğer teknolojik ürünleri üretiyor.

    Casper 2014 yılından itibaren telefon sektörüne de girmiştir.

    Ürettiği Ürünler:

    • Casper Via A1 Plus -cep telefonu-
    • Casper Via M1 -cep telefonu-
    • Casper Via V9 -cep telefonu-
    • Casper Via V10 -cep telefonu-
    • Casper VIA V6X - Akıllı cep telefonu
    • Casper Nirvana -dizüstü bilgisayar-
    • Casper Nirvana -masaüstü bilgisayar-
    • Casper Excalibur -dizüstü bilgisayar-
    • Casper Via E1 -cep telefonu-
    • Casper Via P1 -cep telefonu-
    • Casper Nirvana C800 -dizüstü bilgisayar-
    • Casper Nirvana 2Sit -dizüstü bilgisayar-
    • Casper Nirvana C300 -dizüstü bilgisayar-
    • Casper Nirvana C500 -dizüstü bilgisayar-
    • Casper Via 10.1 -tablet-
    • Casper Via S10 -tablet-
    • Casper Via W9 -tablet-
    • Casper Via 6.95 -tablet-
    • Casper Nirvana N310-N240 -dizüstü bilgisayar-

    Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    Kullandığın tabletin her parçasını Casper üretmiyor. Casper telefonun ana hattını oluşturan parçaları, yani bir telefonu telefon yapan yazılımsal ve donanımsal materyalleri farklı üreticilerden ithal ediyor. Bunlara örnek verecek olursak:

    • İşlemci (CPU)
    • Grafik işlemci (GPU)
    • Ekran
    • Cam
    • İşletim sistemi
    • Ve diğer yarı iletken elektronik parçalar, yongalar

    Casper telefonu telefon yapan donanımları farklı üreticilerden ithal edip genel birleştirmeyi ise kendi fabrikasında yapıyor.

    Yalnız burada önemli olan şey %100 yerli üretim değil zaten. Dünyada %100 yerli üretimi başarabilen bir firma yok. En önemli nokta Casper'ın kendisini ayırt edecek bir teknoloji geliştirmesi gerektiğidir. Yani bir kullanıcı Casper VIA akıllı telefonları neden alsın?

    • MediaTek işlemci için mi?
      MediaTek işlemci diğer telefonlarda da var.

    • Çift kamera için mi?
      Çift kameraya sahip sayısız telefon var.

    gibi bu liste sayısız uzatılabilir. Maalesef Casper'ın kendini ayırt edecek, yani "bunu ilk biz yaptık ve sadece bize özgü" diyebilecek yazılımsal veya donanımsal herhangi bir teknolojisi yok. Evet teknolojik trendleri takip etmek ve ona uyum sağlamakta önemli ama şunu unutmamak lazım: Taklitler aslını yüceltir.

    Yani sürekli taklit et, hep taklit et, bu olmaz. Casper, Vestel ve diğer Türk menşeili telefon üreticileri kendilerini bu alanda geliştirmek istiyorsa bir an önce teknoloji dünyasında kendilerini ayrıştıracak, kendilerine bambaşka bir kimlik kazandıracak teknolojiler üretmeli. Ayrıca teknolojiden kastım sadece donanım değil. Yani illa "Casper kendi işlemcisini üretmeli" demiyorum. Yazılım da bir teknolojidir. Casper (veya diğer Türk firmalar) kendilerine özgü bir yazılım üretip onu telefonlarında kullanabilirler.

    Örnek vermek gerekirse:

    Çin menşeili Xiaomi firmasının tamamen kendi geliştirdiği ve sadece kendi telefonlarında kullanılabilen MIUI adlı arayüzü var. MIUI arayüzünü kullananlar bilirler ki MIUI'ın performansı ve sunduğu özellikleri söylemeye gerek bile yok. MIUI, Xiaomi firmasına teknoloji dünyasında bambaşka bir racon kazandırıyor.

    Casper veya Vestel de buna benzer bir yazılımsal özellik geliştirebilir. Yani önemli olan özgünlüktür.

    Özetleyecek olursak Casper Türk markası ama Casper'ın tablet ve telefonları %100 yerli, Türk malı değil.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bu ülkede adam akıllı yerli mal yok! yerli diyolar parçaların yarısı hatta %95'i yurtdışından imal ediliyor bize gelirken yine bize giriyor.

      infinity infinity (402)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Keşke ilk önce yerli bir isim bularak işe başlamış olsalardı, yani Hayalet diyerek sektörde nasıl bir izlenim bırakmak istemişler ki:) Mesela Nokia ismini, kurulduğu kasabanın isminden esinlenerek almış. Samsung da Kore dilinde "3 yıldız" demekmiş. Bizimkisi de en azından Atilla olabilirdi nacizane fikrimdir muvel 5 yıl önce