CCleaner nedir? CCleaner nasıl kullanılır?

CCleaner nedir?

CCleaner nasıl kullanılır?

CCleaner ne işe yarar?

CCleaner programını nereden indirebilirim?

CCleaner ile ilgili işinize yarayacak tüm bilgiler aşağıda anlatılmıştır.

brsozl brsozl (1961)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CCleaner nedir?

    CCleaner, bilgisayarınızın daha verimli, performanslı ve temiz bir şekilde çalışması için kullanılan ücretsiz bir temizleme aracıdır.

    CCleaner kullanarak boş klasörlergereksiz dosyalartarayıcı geçmişleritarayıcı çerezleri gibi birçok çöp niteliğine sahip dosyaları temizleyebilirsiniz.

    Bilgisayarınız siz farkında olmadan işletim sistemi, tarayıcı veya çeşitli programlardan kaynaklı olarak birçok çöp dosya oluşturur. Bunun sonucunda oluşan bu çöp dosyalar yer kaplar ve bilgisayarınızın performansını düşürebilir.

    CCleaner bu tür çöp dosyaları temizlemek için tasarlanmıştır.

    CCleaner ne işe yarar?

    Kullanıma son derece basit olan CCleaner, sade bir arayüze sahip. CCleaner içerisinde bir liste bulunur. Bu listede kullanıcı temizlemek istediği öğeleri seçer. Ardından temizleme işlemi başlatır. Temizleme işlemi sırasında CCleaner kullanıcının seçimlerine uygun olarak bilgisayarı tarar ve temizleme işlemini tamamlar.

    CCleaner kullanarak;

    • Internet Explorer - geçici internet dosyaları, geçmiş, çerezler, idex.dat, form bilgileri,
    • Firefox - geçici internet dosyaları, geçmiş, çerezler, indirilenler geçmişi, form bilgileri,
    • Google Chrome - geçici internet dosyaları, geçmiş, çerezler, indirilenler geçmişi, form bilgileri,
    • Opera - geçici internet dosyaları, geçmiş, çerezler,
    • Safari - geçici internet dosyaları, geçmiş, çerezler, form bilgileri,
    • Windows - çöp kutusu, son kullanılanlar, Log dosyaları, geçici dosyalar,
    • Kayıt defteri - eski kayıt girdileri ve kullanılmayan girdiler,

    gibi çöp niteliğine sahip dosyaları temizleyebilirsiniz.

    CCleaner programını nereden indirebilirim?

    CCleaner indir adresinden CCleaner indirebilirsiniz.

    CCleaner nasıl kullanılır?

    1.    CCleaner indir adresinden indirdiğiniz CCleaner programını çalıştırın ve kurun.

    NOT: Kurulum sırasında çıkan ekranlarda kurulması için gerekli izinlerin varsayılan olarak seçili geldiği CCleaner'ın anlaşmalı olduğu farklı yazılımların bilgisayarınız kurulmaması için kurulum adımlarında bu varsayılan seçimleri kaldırın.

    2.    CCleaner programı kurulduktan sonra çift tıklayarak çalıştırın.

    ccleaner-1

    3.    CCleaner açıldıktan sonra Sol tarafta bulunan menüden temizlemek istediğiniz öğeleri seçin.

    4.    Temizlemek istediğiniz öğeleri seçtikten sonra Temizliğe Başla butonuna tıklayarak işlemi başlatın.

    ccleaner-2

    CCleaner temizlemek için seçtiğiniz öğeleri bilgisayarınızdan başarılı bir şekilde temizleyecektir.

    CCleaner ile kayıt defteri temizleme işlemi nasıl yapılır?

    Windows işletim sistemine sahip cihazlarda eski veya kullanılmayan kayıt girdileri hatalarını çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

    1.    CCleaner ı açın.

    2.    Sol menüde bulunan Kayıt Defteri sekmesine girin.

    ccleaner-3

    3.    Kayıt Defteri Bütünlüğü altında bulunan bütün bölümleri seçin.

    4.    Sorunlar için Tara! butonuna tıklayarak taramayı başlatın.

    ccleaner-4

    5.    Tarama tamamlandığında Seçili Sorunları Çöz... butonuna tıklayın.

    6.    CCleaner bir uyarı çıkaracaktır. Kayıt defterinde yapılan değişiklikler yedeklensin mi? Sorusunu Evet e tıklayarak geçin.

    ccleaner-5

    7.    Açılan pencerede Kaydet e tıklayın ve yedeklemeyi yapın.

    ccleaner-6

    Bu yedekleme, kayıt defteri temizliği sonrasında herhangi bir olumsuz durum oluşması durumunda kayıt defterinin eski haline geri döndürülmesi için gerekli.

    8.    Son olarak açılan ekranda Seçili Tüm Sorunları Çöz! butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

    ccleaner-7

    ccleaner-8

    CCleaner yukarıdaki işlemlerden sonra kayıt girdisi hatalarını çözecektir.

    CCleaner Araçlar nedir, nasıl kullanılır?

    CCleaner temel olarak bir temizleme aracı olsa da birçok farklı özelliğe de sahip.

    CCleaner kullanarak;

    • Geri yükle (kaldır) özelliği ile bilgisayarınızdaki programları kaldırabilir veya onarabilirsiniz.

      geri yükle

    • Başlangıçta özelliği ile bilgisayarınızın açılışında otomatik olarak çalışacak programları ayarlayabilirsiniz.

      başlangıçta

    • Browser Plugins özelliği ile tarayıcınızda bulunan eklentileri yönetebilirsiniz.

      browser plugins

    • Disk analizci özelliği ile seçmiş olduğunuz sürücüyü tarayıp hangi dosyanın sürücüde ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz.

      disk analizci

    • Aynı Dosya Bulucu özelliği ile sürücünüzde aynı isme sahip dosyaları bulup temizleyebilirsiniz.

      aynı dosya bulucu

    • Sistem Geri Yükleme özelliği ile sistem ayarlarınızı daha önceki bir tarihe alabilirsiniz.

      sistem geri yükleme

    • Sürücü Temizleyici özelliği ile sürücülerinizin içindeki dosyaları kalıcı olarak temizleyebilirsiniz. Standart Sürücü Temizleme işlemlerin yanı sıra CCleaner ile yapılan Sürücü Temizleme işlemleri dosyaları kalıcı bir şekilde silmektedir.

      sürücü temizleyici özelliği

    Uygulamış olduğunuz bu işlemlerden sonra CCleaner seçmiş olduğunuz gereksiz öğeleri ve kayıt defteri hatalarını temizleyecek ve çözecektir.

    NOT: Eğer Araçlar menüsü altında bulunan bir özelliği kullandıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

    brsozl brsozl (1961)