Checking media hatasi " No boot device found press any key to reboot "

Arkadaşlar dell inspron 3521 bilgisayar a birşey oldu ve açılışta şu yazı çıkıyor NO BOOT DEVICE FOUND. PRESS ANY KEY TO REBOOT THE MACHINE -ne yapmaliyim lütfen yardımcı olun

kullanici63840 kullanici63840 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Önce PC'de USB'de ve/veya DVD Sürücüde herhangi alet veya medya disk takılı olup olmadığına bakılır. Dolu ise buraları boşaltılır ve PC yeniden başlatılır.

    Eğer işletim sistemi (windows oturumu) yine açılmazsa alttaki çözüm yoluna gidilir:

    Hangi işletim sistemi yüklü ise bu işletim sistemine ait sistem yükleme medyası (DVD, USB Bellek vb) ile PC başlatılır ve ön yükleme sonrası "Onarım" yolu izlenir.

    Not: Eğer BIOS ayarlarında herhangi bir değişiklikten sonra böyle bir problem meydana geldiyse o halde BIOS default (varsayılan) ayarları yoluna gidilmelidir. Bunun için BIOS'ta iken önce f9 ve enter, sonra f10 ve enter yapılır ve bu şekilde default ayarlara geri dönülmüş olur.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      NO BOOT DEVICE FOUND. PRESS ANY KEY hiç bir kayıt bulunamadı.diyor budurumda ne yapacaksınız çaresi format atmanız gerekecek özel dosyalarınızın yedeğini hdd veya flash belleğe alın

      F12 veya F2 ile bıos ayarlarına girin  yukarda seçenekler var boot sekmesine tıklatın birinci sırada  0 olan değeri 10 yapın

      cd-room enable yi   disable yapıyoruz claer f10 ile kaydet deyin çıkın dvd   takılı olsun bigisayarı yeniden başlatın bıos tuşuna basın ileri tıklatın nex iler tıklatın özeli tıklatın burda sürücüleri görürsün hepsini silin birtane kalınca sürücü oluşturun ileri tıklatın The selected disk is of the GPT partition style böyle bir hata verrise burdan çıkın

       Shift + F10 Tuşlarına basın cmd ekranı gelecek

      diskpart YAZ ENTRA BAS
      list YAZ ENTRA BAS
      select disk 0 YAZ ENTRA BAS
      clean YAZ ENTRA BAS

      burdan çıkın nex tıklatın sözleşmeyi kabul edin ileri tıklatın özeli seçin sürücüler silinmiş olacak burda sürücüleri oluşturun ileri tıklatın kuruluma geçmesi gerekir

      candan candan (4301)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Bulunamayan "hiçbir kayıt" değil, kayıt aygıtıdır başka ifadeyle sabit disktir @candan. Eğer PC'de sabit diski yeniden gösterebilirse ve bunun için parametreleri düzeltebilirse çözüm sağlanacaktır. Yoksa formatlık falan bir vaziyet ve ihtiyaç bulunmaz. temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz format atmadan kurtarabilirse güzel bu durumlarda genelikle çözüm format candan 7 yıl önce
      • Bende aksini düşünüyorum @candan temmuz 7 yıl önce

      NO BOOT DEVICE FOUND. PRESS ANY KEY TO REBOOT THE MACHINE

      Yani bilgisayarınızda boot edilecek bir cihaz bulunamadı, herhangi bir tuşa basarak makineyi yeniden başlatın.

      Bilgisayarınızın harddiski okunamıyor.BIOS ayarlarına girmeli ve harddiskinizin görünüp görünmediğine bakılmalı.Harddisk gözükmüyor gibi duruyor.Harddisk görüntüsünü teyit ettikten sonra işletim sistemi kurulması denenebilir.

      ismailsarp ismailsarp (6010)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Harddisk gösterilirse PC boot edecektir ve büyük ihtimallede işletim sistemi açılacaktır @ismailsarp (Genelde bu gibi vaziyetlerde işletim sistemlerinde bir problem olmaz. Belki istisnai haller hariç). Bence harddiskin yeniden görünür hale getirilmesi yeterli olacaktır. temmuz 7 yıl önce
      • demek istediğinizi anladım @temmuz hocam ama sorun olmayan bir sistem aniden kapanıp tekrar açılmıyor ve bu yazıyı veriyorsa sorun yüksek ihtimalle harddiskten kaynaklanıyor.O yüzden ilk bakılması gereken yerdir diye düşünüyorum.Ayrıca sizin dediğiniz şekilde de aynı sonuca varılacak, harddisk görünmüyorsa boot sıralamasında da çıkmayacaktır. ismailsarp 7 yıl önce
      • Eğer harddisk donanım olarak bozulduysa tamam ama o halde zaten onun tamiri pek olamayacak ve yeni bir harddiske ihtiyaç olacaktır. Bunların olabileceğini çok sanmıyorum. Aksi halde benim söylediğim gibi olmalıdır. Tecrübelerime güvenerek bunları ifade ediyorum @ismailsarp :) temmuz 7 yıl önce
      • sizin dediğiniz gibi olursa arkadaş masrafsız kurtulur @temmuz hocam, umarım sizin dediğiniz gibi çıkar :) ismailsarp 7 yıl önce