CompatTelRunner.exe nedir, virüs mü?

Windows 10 kullanıyorum. Görev yöneticisinde aşırı CPU kullanan CompatTelRunner.exe adında bir dosya var. CompatTelRunner.exe dosyası nedir, CompatTelRunner.exe virüs mü, tehlikeli bir dosya mı?

acemiadam acemiadam (220)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    CompatTelRunner.exe bir virüs değildir, Windows uyumluluk parametreleri denebilir. Yani Microsoftun sizin bilgisayarınızın performans/kullanım verilerini Microsofta gönderir ve sizin bilgisayarınız hakkında iyileştirmeler yapar.

    CompatTelRunner.exe Nasıl kaldırılır ?

    1. Öncelikle Çalıştır'ı açıyoruz ( Windows Logosu + R Tuşu )
    2. Taskschd.msc Bunu yazıyoruz ve Tamam diyoruz.
    3. Görev Zamanlayıcı Kitaplığı'na tıklayın.
    4. Bu kısımdan Microsoft>Windows->Application Experience yoluyla Application Experience dosyasına gelin. Burdaki üç dosyayı silin.
    5. Sonra Sol alttan arama kısmına regedit.exe yapın ve yönetici olarak açın.
    6. Açtıktan sonra buraya gelin;
    7. HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Microsoft > WindowsNT > Current Version > AppCompatFlags > Telemetry Controller klasörüne gelin.
    8. Telemetry Controller dosyasının adını TelemetryControllerX olarak değiştirin
    infinity infinity (402)