CryptorBit virüsü nasıl temizlenir?

CryptorBit virüsü temizleme

CryptorBit virüsü, son zamanlarda ortaya çıkan fidye virüslerinden biridir. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 gibi tüm Windows versiyonlarını etkiler.

CryptorBit virüsü bilgisayara bulaştığında tüm bilgisayarı tarar ve veri dosyalarını şifreler.Dosyaları şifreledikten sonra her klasörün içine HowDecrypt.txt ve HowDecrypt.gif dosyalarını oluşturur. Bu dosyaların içinde virüsün temizlenmesi ve şifreli dosyaların şifresinin çözülmesi için ödemenin nasıl yapılacağı anlatılır.

CryptorBit

YOUR PERSONAL FILES ARE ENCRYPTED

All files including videos, photos and documents, etc on your computer are encrypted.

Mesajı ile bilgisayardaki tüm video, resim ve dökümanların şifrelendiği kullanıcıy bildirilir.

Ödeme yöntemi Tor ağı içerisinde yer alır ve Bitcoin ile ödeme istenir.

CryptorBit virüsü nasıl temizlenir aşağıda anlatılmıştır.

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 6 Cevap

    CryptorBit virüsü nasıl temizlenir?

    CryptorBit virüsü oldukça tehlikeli bir fidye virüsüdür. Şifrelerin çözülmesi  karşılığında sizden para talep eder.

    CryptorBit virüsü gibi virüslere maruz kalmamak için illegal sitelerden, crack, hacking sitelerinden uzak durmalısınız.

    CryptorBit virüsü temizlemek 3 aşamadan oluşacaktır. Önce bellekte aktif halde bulunan CryptorBit virüsü'na ait dosyaların çalışması sonlandırılacaktır. Bu işlemden sonra, virüs bellekten temizlendikten sonra sabitdiske virüs taraması gerçekleştirilecek, virüse ait dosyalar sabitdiskten silinecektir. En son üçüncü aşamada CryptorBit virüsü tarafından şifrelenmiş veri dosyalarının şifreleri çözülecektir.

    ADIM 1:  RKill ile bellekte aktif çalışan CryptorBit virüsünü temizleme:.

    Rkill nedir detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

    1. RKill indir adresinden RKill'i indirin.
    2. RKill'i çalıştırın. Rkill.exe iki kere tıklayın. Rkill, Bellekte çalışan CryptorBit virüsü dosyalarını etkisiz hale getirecektir.
      RKill Nedir? RKill Nasıl Kullanılır? - RKill  Çalıştır
    3. Rkill çalışmasını bitirdiğinde ekrana, Malware taramasını şimdi yapabileceğinize dair bir uyarı mesajı gelecektir.RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? Malware taraması sonu
    4. Son aşamada RKill ekrana tarama raporunu çıkartabilir.RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? Log ekranı
    5. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatmadan malware taraması yapmanız gerekir.
    6. MalwareBytes nedirMalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

    Rkill sadece bellekte aktif olaran CryptorBit virüsünü temizledi. Sabitdisk üzerinde hâlâ CryptorBit virüsü dosyaları duruyor. Sonraki aşamada CryptorBit virüsü dosyaları temizlenecektir.

    ADIM 2:  CryptorBit virüsü temizleme

     CryptorBit virüsü temizlemek için Malwarebytes Anti-Malware yazılımını kullanacağız.

    Malwarebytes  Anti-Malware nedir? Malwarebytes Anti-Malware nasıl kullanılır? detaylı bilgi alabilirsiniz.

    Malwarebytes Anti-Malware yazılımını  buradan indirebilirsiniz.

    İndirme işlemi bittiğinde kurulumu yapın. Kurulum aşaması oldukça kolaydır. İleri-İleri-Bitir şeklinde bir kurulum söz konusudur.

    1. Masaüstüne gelen Malwarebytes Anti-Malware ikonunu tıklayın. Program varsa güncelleme için sizden onay isteyecektir. Onaylayın.
    2. Performa a full scan seçin. Bu işlem tam tarama işlemini başlatacak ve tüm bilgisayarınız  taranacaktır.
      Malwarebytes nasıl kullanılır? Tam tarama
    3. Tarama işlemi biraz vakit alabilir. Malwarebytes Anti-Malware  işlem bittiğinde size kaç adet zararlı yazılm tespit ettiğini belirten bir rapor çıkartacaktır.
      Malwarebytes nasil kullanilir? zararli yazılım temizleme, tam tarama
    4. İşlem bittiğinde "Show Result" , "Sonuçları Göster" butonuna tıklayın. Karşınıza bilgisayarınızda tespit edilen zararlı yazılımlar gelecektir.
      Malwarebytes zararlı yazılımlar sonuç ekranı
    5. Tüm zararlıları işaretleyin ve "Remove Selected" "Seçili olanları kaldır" 'ı tıklayın.

    6. Bu işlem sonucunda Malwarebytes Anti-Malware tüm zararlıları temizleyecektir.

    ADIM 3: CryptorBit virüsü tarafından şifrelenen dosyaların şifresinin çözülmesi

     CryptorBit virüsü uzantısı .doc, .xls, .jpg, ,docx, xlsx, pdf gibi olan tüm dosyaları şifreler. CryptorBit  Virüsünü temizledikten sonra şifrelenmiş dosyaların şifresi çözülmelidir. Bu işlem el ile yapılabildiği gibi, şifre çözmek için geliştirilmiş bir yazılım ile kolayca çözülebilir.

     Anti-CryptorBit yazılımı CryptorBit  virüsü tarafından şifrelenmiş veri dosyalarını çözmeye yarayan ücretsiz bir yazılımdır.

    Anti-CryptorBit programını buradan indirebilirsiniz.

    Anti-CryptorBit  programını çalıştırın.  Anti-CryptorBit  programı size şifreli dosyaların türlerine sınıflandırılmış bir ekran sunar.

    Bu ekrandan dosyanın türüne göre seçim yapın. Eğer dosya türünüz burada gösterilenlerden farklı ise en alt bölümdeki Generix Fix seçeneğini  kullanın.

    Daha sonra Corrupt Folder tıklayın ve şifreli dosyalar hangi klasörde ise onu seçin.

    CryptorBit virüsü nasıl temizlenir? - şifre nasıl çözülür

    Start butonunu tıklayarak şifre çözme işlemini başlatın.

    CryptorBit virüsü nasıl temizlenir? - şifre çözme

    Bu işlemden sonra cryptorbit virüsü temizleme ve şifrelenen dosyaların şifrelerinin çözülmesi işlemi sona erdi. Bilgisayarınıza mutlaka bir antivirüs programı yüklemelisiniz.

    Bunun için güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımlarından birini tercih edebilirsiniz.

    Windows 8  / Windows 7  / Windows XP için en iyi 5 ücretsiz antivirüs yazılımı linkinden kendinize bir antivirüs yazılımı indirmeniz önerilir.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      bilgi için teşekkürler.Fakat kilitli haldeki video dosyaları ve diğer iso mdf arşivleri için yapılacak bişey varmı acaba

      stilo stilo (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Eğer dosya türünüz burada gösterilenlerden farklı ise en alt bölümdeki Generix Fix seçeneğini kullanın. murat 9 yıl önce

      Merhabalar;

      Bu visrüsle alakalı  yukarıdaki uygulamaları adım adım denedim pc tehtid bulamadı. Anti-CryptorBit yazılımı  ilede dosya işlemini seçtim ama değişen bir durum yok yine aynı hatayı vermektedir. dosyaları recovery olarak başka bir yere atmıyor değil mi?

      berkoriko berkoriko (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Sizdeki farklı bir CryptorBit virüsü sürümü olabilir mi? Sizdeki virüsün tam adını yazar mısınız? murat 9 yıl önce

      Allah razı olsun, adımları bir bir uyguladım ve hiç bir yerde bulamadığım çözümü sayenizde buldum. Çok teşekür ederim...

      easyman easyman (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Vakit ayırıp mesaj yazdığınız için ben teşekkür ederim. murat 9 yıl önce

      Anti-CryptorBit'i çalıştırmaya çalıştığımda "sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor" uyarısı alıyorum ayrıca, how_decrypt.gif ve html dosyaları silinmedi sebebi ne olabilir?

      metinersoy metinersoy (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Merhaba. vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler fakat bi sorun oldu adım adım yapınca sorun çözülüyor da resimlerin boyutu küçüldü. o nasıl olacak benmi hatalı yaptım acaba.

        yukselakin yukselakin (1)