CSS ile yazının kopyalanmasını engelleme (user-select) nasıl yapılır?

CSS ile sitemizde bulunan içeriğin, yazının kopyalanmasını engelleme (user-select) işlemini nasıl yapabilirim?

Text içeren ilgili elemente CSS ile tarayıcılardan yazıların direk olarak kopyalanması önleyebilirmiyim?

user-select nedir? nasıl kullanılır?

fenerbahce fenerbahce (107)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İnternet ortamında özgün içeriklerin gördüğü ilgi bir çok sebeple ilişkilendirilebilir. Özgün içerik hazırlayabilmek her zaman hit,prestij ve devamlılık sağlayan bir olgudur. Herhangi bir sebepten dolayı, sitenizdeki yazıların kopyalanmasını engellemek, sitenizin içeriğinin alınmasının önüne geçmek isteyebilirsiniz.

    Bu işlemi CSS'in user-select özelliğini kullanarak yapabilmekteyiz. CSS ile yazının kopyalanmasını engelleme (user-select) işlemini şu şekilde yapabiliriz.

    .SecimiEngelle {
         -moz-user-select: -moz-none;
         -khtml-user-select: none;
         -webkit-user-select: none;
         -o-user-select: none;
         -ms-user-select: none;
         user-select: none
    }

    Bu class'ı kullandığımız tüm elemanlar da seçim işlemini engellemiş olacağız.

    İE 9 ve altı sürümlerinde bu işlemi yapabilmek için aşağıdaki şekilde kullanım işimizi görecektir.

    <p unselectable="on">
        uzmanım.net
    </p>

    Eğer sitenizde bulunan tüm elemanlara uygulamak istiyorsanız aşağıdaki şekilde kullanmanız gerekmektedir.

    *:not(input):not(textarea) {
         -moz-user-select: -moz-none;
         -khtml-user-select: none;
         -webkit-user-select: none;
         -o-user-select: none;
         -ms-user-select: none;
         user-select: none
    }

    fenerbahce fenerbahce (107)