dgen.exe nedir? dgen.exe virüs mü?

Windows 8 işletim sisteminde görev yöneticisinde dgen.exe adında bir dosya görünüyor. Zaman zaman dgen.exe dosyası işlemciyi %95 gibi yüksek oranlarda kullanıyor. dgen.exe dosyasından şüpheleniyorum. Bilgisayar dgen.exe çalışırken çok kasıyor. Bilgisayarı kapatıp açsam da dgen.exe dosyası görev yöneticisinde yine karşıma çıkıyor. dgen.exe nedirdgen.exe virüs olabilir mi?

dgen.exe dosyasından nasl kurtulurum?

alivecan alivecan (337)
10 yıl önce sordu

    Toplam 6 Cevap

    dgen.exe virüs mü? evet pek çok antivirüs yazılımı dgen.exe dosyasını virüs olarak tanır.

    dgen.exe Malware yani virüs grubuna girer.

    dgen.exe dosyasını aşağıdaki antivirüs programları şu adlar ile tanır:

    • Dr.Web CureIT Tool.BtcMine.306
    • Avira TR/BitCoinMiner.Gen virüsü
    • Avast Win32:Miner-B [PUP] virüsü
    • Nod 32 Win64/BitCoinMiner (variant) virüsü olarak  tespit eder.

    dgen.exe dosyası  C:\Program Files\pcdata\dgen.exe altında konumlanır.

    dgen.exe dosyası Bitcoin miner yani bitcoin üreten virüslerden biridir. Bitcoin sanal para birimidir. dgen.exe virüsü bilgisayarınıza bulaştığında işlemciyi %100 gibi yüksek bir oranda meşgul eder. Bu virüsün amacı sanal para yani bitcoin üretmektir.

    dgen.exe virüsü bilgisayarınızı köle gibi kullanır ve işlemci ve ekran kartı işlemcisini yüksek oranda kullanır.

    Bu durumda özellikle oyunlarda takılmalar ortaya çıkabilir. Bilgisayarınız açılırken ve işlem yaparken kasmaya başlayabilir.

    Bilgisayarınız açıldığında dgen.exe dosyası çalışmaya başlar. dgen.exe karışık algoritmalar kullanarak işlemci gücünden yararlanarak bitcoin üretir.

    Virüsün yaratıcısına, siber suçlulara bitcoin kazandırır. Aynı zamanda dgen.exe trojan yani truva atı özelliğine de sahiptir. Yani bilgisayarınızın kontrolü başkalarının, siber suçluların eline geçebilir.

    dgen.exe virüsünün belirtileri

    • CPU %95 - %100 çalışır
    • Bilgisayar aniden çok yavaşlamaya başlar
    • Oyunlarda hata almaya başlarsınız
    • Programlar veya oyunlar açılmamaya başlar
    • Bilgisayar açılışında minerd.exe ile ilgili hata alabilirsiniz.

    Yukarıdaki belirtiler varsa minerd.exe virüsü bilgisayarınıza bulaşmış demektir.

    dgen.exe virüs olarak adlandırıldığı için temizlenmelidir. dgen.exe virüsünü temizlemek için şunları yapın:

    dgen.exe virüsü temizleme

    dgen.exe virüsü temizleme için Dr.Web CureIt! programını kullanabilirsiniz.

     Dr.Web CureIt ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen bir programdır.

    DR.WEB CUREIT İLE DGEN.EXE VİRÜSÜ (Tool.BtcMine.306) TEMİZLEME

     Dr.Web CureIt! nereden nasıl indirebilirim?

    Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?  Dr. Web CureIT hakkında detaylı bilgiyi ve nasıl indirmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Sayfa ingilizce olduğu için sorun yaşamamak için  yönergeleri takip edin.

    Dr.Web CureIt!  nasıl kullanılır?

    1. Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır? linkinden indirmiş olduğunuz Dr.Web CureIt programının dosyasını iki kere tıklayın. Dr.Web CureIt .exe dosyası rastgele bir isimde indirilir (m4ql76rf.exe gibi).
    2. Dr.Web CureIt Gelişmiş Modda çalışmaya başlar. Bu modda Dr.Web CureIt bilgisayarda  başka işlem yapmanıza engel olur. Ok tıklayarak diğer aşamaya geçin.DrWeb CureIt - Nasıl kullanılır - Gelişmiş mod

    3. Dr.Web CureIt programının bilgisayarınızı taramaya başlaması için Start Scanning butonuna tıklayın.Dr Web CureIt nasıl kullanılır - Bilgisayarı virüslere karşı tarama

    4. Dr.Web CureIt bilgisayarınızı tararken bekleyin. Virüslere karşı tarama işlemi vakit alabilirDr.Web CureIt malware karşı bilgisayarı tarıyor. Bekleyin ekranı

    5. Dr.Web CureIt bilgisayarı taramayı bitirdiğinde  karşınıza bulunan virüsmalware,
      gibi zararlıların listesi gelir. Neutralize butonunu tıklayın ve temizleme işlemini başlatın.Dr.Web CureIt Virüs temizleme

    Dr.Web CureIT dgen.exe dosyasını Tool.BtcMine.306 virüsü olarak tespit edecektir. Temizleme işleminde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      Merhaba bu dosya bir malware dir yani bir program ya da bir oyun yüklerken bulaşmış bir virüstür. dgen.exe kaldırma yöntemi şu şekildedir:

      Resimdeki gibi dgen.exe uygulamasına sağ tıklatıp dosya konumu aç diyiniz ve açılan klasördeki uninstall dosyasına tıklayıp kaldırınız aşağıdaki resimleri takip ediniz ve sonrasında adw cleaner programı ile genel bir temizlik yapınız saygılarımla...

      bulup konumuna gidiyoruz ve uninstall yapıyoruz..

      ve adwcleaner kullanımı adw cleaner indir

      • Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

         linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
      • Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
      • İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
        Default Tab     kaldır - adwCleaner
        ADWCleaner Default Tab  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
      • Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Default Tab  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
        Default Tab    kaldırma - temizleme ekranı
        ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.
      laboustasarim laboustasarim (693)
      10 yıl önce cevaplandı

      • çok teşekkür ederim ilginiz için. Murat beyin yazdığı malwarebytes ile sorunu çözdüm. alivecan 10 yıl önce

      Merhaba aynı sorunu bende yaşadım Malwerebytes kullandım görev yönticisinden kaldırdım vesaire fakat xp kullandığım için görev yöneticisinde konmu bulamadım yazınızı tekrar tekrar detaylı olarak inceledim fakat pc her açıldığında bunun tekrar açılması beni sinir etmeye başladı xp için bunu silmenin ve kurtulmanın bir yolunu bulursanın gerçekten çok sevinicem.

      66dogan 66dogan (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        dgen.exe aşağıdaki antivirüs programları tarafından tespit edilebiliyor:

        AVAST   antivirüs Win32:BitCoinMiner-FA [PUP] virüsü olarak

        ESET Nod 32 antivirüs Win32/BitCoinMiner.AX (variant) virüsü olarak

        McAfee antivirüs Artemis!C7D96A006E2E virüsü olarak

        Symantec / Norton WS.Reputation virüsü olarak tanıyor.  Eğer yukarıda yazılanlar ve Malwarbytes çözüm olmadıysa

        Avast'ı buradan indirerek kurun. Daha sonra Avast ile tam sistem taraması gerçekleştirin.

        Eğer yok antivirüs bilgisayarımı yavaşlatıyor diyorsanızi kurulum gerektirmeyen Dr. Web antivirüs programı ile bilgisayarınızı tarayın.

        Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır? adresinden bilgi alabilir ve Dr.Web Cure IT indirebilirsiniz.

        hakan hakan (15394)
        9 yıl önce cevaplandı

          Merhaba,

          Ben bir kaç (Malwarebytes, adwcleaner) program denedim, temizlenmedi.

          Şunu yapınca temizlendi; (win7)

          - Güvenli modda,

          - "C:\Windows\temp" dizini içinde "cstart.bat" dosyasını not defteri ile açarak içini sildim, kaydettim, dosyayı salt okunur yaptım.

          - aynı dizinde bulunan "dgen.exe" dosyasını sildim.

          - MsConfig ile başlangıç ve hizmetler sekmelerindeki lüzumsuz başlangıç işlemlerini (göz kararı :) ) iptal ettim.

          Önceden harıl harıl çalışan bilgisayarım şimdi kuzu gibi sessiz. Bakalım..

          Kolay gelsin..

          gtonguc gtonguc (1)
          9 yıl önce cevaplandı

            -1

            bunedir ben tam olarak anlayamadm???????????

            mhmdblk50 mhmdblk50 (-5)
            10 yıl önce cevaplandı

            • Lütfen sadece cevap olarak yazacaklarınız varsa yazın. Kurallar konusunda Hakkında bölümünü okuyun. hakan 10 yıl önce