Diskpart nedir, nasıl kullanılır?

Diskpart nedir?

Diskpart  nasıl kullanılır?

Diskpart ne işe yarar?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Diskpart nedir?

    Diskpart, Windows işletim sisteminde diskleri, bölümleri ve birimleri yönetmenizi sağlayan bir komut istemi aracıdır. Diskpart ile komut isteminden bir diskin bölümlerini görüntüleyebilir, silebilir, yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz. Diskpart'ın kullanılabilmesi için yönetici yetkilerine sahip olmak gerekir.

    Disk part nasıl çalıştırılır?

    Diskpart bir grup komuttan oluşur. Öncelikle diskpart'ı çalıştırmanız gerekir.Diskpart'ı şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

    1. Kullandığınız işletim sistemine göre komut istemini yönetici olarak çalıştırı.
      Windows 7'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 8'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 10'da CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?

    2. Yönetici olarak çalıştırılan komut istemine şu komutu yazın:
      diskpart

    Artık diskpart iç komutlarını kullanabilirsiniz.

    Diskpart iç komutları:

    Disk part pek çok iç komuta sahiptir.

    list disk: Bilgisayardaki diskleri listeler. USB bellek ve USB harici diskler de dahil.

    list volume:  Bilgisayara takılı disklere ait birimleri listeler ve bu birimler ile ilgili bilgi verir.

    select disk:  List ile listelenen disklerden birini seçmenizi sağlar.

    list partition:  Seçili diskin bölüm bilgilerini ekrana getirir.

    delete partition: Diskin bölümünü siler

    delete disk: Dinamik bir diski siler.

    delete volume: Bir birim siler.

    Diskpart bunlar gibi pek çok iç komuta sahiptir.

    Örnek bir disk part kullanımı, diskpart ile format nasıl atılır şu linkten öğrenebilirsiniz:

    Windows komut satırı (cmd) ekranında "DISKPART" komutu ile Harddisk veya USB Bellek nasıl formatlanır?

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

      merhabalar iyi günler ben birşey sorcam ya ben bu list disk yaptımda benim gözükmedi sadee 931 gb disk 1 vardı fakat benim flash bellek 16 gb neden hata veriyor yardımcı olurmusunuz?

      asdasdasa1212 asdasdasa1212 (1)