Dizüstü bilgisayarım kapanmıyor

Dizüstü bilgisayarı, bilgisayar ekranından kapatma komutu vermeme  rağmen kapanmıyor hep açık kalıyor. Güncellemeler ile ilgili bir durum değil  çünkü güncellemeler kapalı  ve bu bir iki gün değil uzun zamandır süren bir durum.

Combofixle tarattım bir faydası olmadı. Hep kapatma tuşundan kapatmak zorunda kalıyorum.

Yardımcı olursanız sevnirim teşekkürler

kappite kappite (1)
10 yıl önce sordu

  • Bilgisayarınızın markası nedir? Windows işletim sisteminiz hangisi? Çalışan bir antivirüs yazılımı var mı? hakan 10 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Bilgisayarınızın işletim sistemini yazmamışsınız fakat aşağıda anlattıklarım Windows 8Windows 7,Windows Vista ve Windows XP için benzer aşamalardan oluşuyor. Bu sebepten hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona uygun işlem yapmanız gerekecektir.

Windows'un kapanmamasının pek çok çeşitli sebebi olabilir. Ben çok karşılaşılan sebepler için aşamalı çözüm yazacağım. Combofix tek başına yeterli bir program değildir.

Bilgisayar kapanmama sorunu için aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

Adım 1Bilgisayarınızı virus, spyware ve malware'e karşı taratın.

Windows ortamında kapanmama problemlerinin genel sebebi virüsmalware, spyware gibi yazılımlardır.
Combofix tüm bunlara karşı yeterli değildir.
Bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olmak için önce şu 3 adımı gerçekleştirin.

  1. Bilgisayarınızı NPE ile taratın. Bu işlem rootkit, backdoor gibi sistem çekirdeğine bulaşan virüsler içindir. (Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?)
  2. Bilgisayarınızı ADWCleaner ile taratın. Internet ExplorerChromeFirefox gibi internet tarayıcılarına bulaşan tarayıcı gaspçı yazılımlar ve istenmeyen yazılımları temizleyin. (Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?)
  3. Bilgisayarınızı malware taramasından geçirin. (MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır?)

Adım 2Windows Update ile bilgisyarınızın eksik güncellemelerini yükleyin.

Windows güncellemelerini yüklemediğinizi yazmışsınız.  Windows güncelleştirmeleri sisteminizin, yani bilgisayarınızın düzgün ve sorunsuz çalışması için mutlaka gereklidir ve düzenli yapılmalıdır.  Windows güncelleştirmeleri Windows 8Windows 7Windows VistaWindows XP gibi işletim sistemlerinde çıkan hataları, güvenlik eksikliklerini giderir. Bilgisayarınızın daha sorunsuz çalışmasını sağlar.
Mutlaka eksiksiz Windows güncelleştirmelerini yükleyin.

Adım 2Windows Başlangıcında açılan yazılımları kaldırın.

  1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enterturşuna basın.
  2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
    Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
  3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
  4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Adım 3: Bilgisayarınızın Bios yazılımını güncelleyin.

Yukarıdaki işlemlerin hiç biri kapanma problemini çözmediyse BIOS güncellemesi gerekecektir.

Bilgisayarınızın üreticisinin Web sitesini ziyaret ederek en son sürüm BIOS yazılımını indirmeniz ve bilgisayarıdınızda bir BIOS güncellemesi yapmanız gerekecektir

hakan hakan (15424)
9 yıl önce cevaplandı

    Güç ayarları değişmiş olabilir. Bu ayarlar default [Dengeli (önerilen)] hale getirilirse kapanabilir. Ek olarak WiFi bağlantısı özelliklerinden; Yapılandır>Güç Yönetimi sekmesindeki "Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın." satırı önündeki onay kutusu işaretlimi değilmi bakılmalı eğer orada onay işareti (tik) yoksa, konulmalı.

    Yukarıdakileri yaptıktan sonra problem yine düzelmezse sistem geri yüklemesi yapılarak (sistem, problem öncesi bir zamana geri alınarak) düzeltmede denenebilir:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Edit: Yahu, konunun açılış zamanı iki sene önceymiş. Ne gariptirki buna cevap konu açıldıktan bir sene sonra @hakan tarafından verilmiş. Aradan bir sene daha geçmiş (konunun açılması toplam iki sene olmuş), bu defada @lordivbb bir çözüm tavsiyesi yapmış. Konunun açılış zamanına bakmadan @lordivbb'nin konuyu canlandırmasına kanarak bir çözüm tavsiyeside ben yapmış bulundum. Olsun, belki başkalarının ihtiyacı olabilr ve onlar faydalanabilir. :)

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

      İnternetten bulaşan cerezlerden de kaynaklanabiliyor.Cerezleri temizle

      adana01 adana01 (1)