DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

Chrome ile bazı sayfalara erişmek istediğimde  Bu web sayfası kullanılamıyor Hata kodu: DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatası alıyorum.

Hatanın tamamı şu şekilde:

Bu web sayfası kullanılamıyor

DNS araması başarısız olduğundan passport.yandex.com ana makinesindeki sunucu bulunamadı. DNS, web sitesinin adını İnternet adresine çeviren bir web hizmetidir. Bu hata çoğunlukla İnternet erişiminin olmamasından veya hatalı yapılandırılmış ağdan kaynaklanır. Yanıt vermeyen bir DNS sunucusu ya da Google Chrome uygulamasının ağa erişmesini önleyen bir güvenlik duvarı da bu hataya yol açabilir.

DNS ayarlarınızı kontrol edin.

Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız ağ yöneticinizle bağlantı kurun.

Ağ tahmin özelliğini devre dışı bırakmayı deneyin.

Chrome menüsü > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster... öğesine giderek "Sayfa yükleme performansını iyileştirmek için ağ eylemlerini tahmin et" seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu işlem sorunu çözmüyorsa, performansın iyileşmesi için bu seçeneği tekrar işaretlemenizi öneririz.

Güvenlik duvarınızın veya virüsten korunma programınızın ayarlarından, Chrome'un ağa erişmesine izin verin.

Ağa erişmesine izin verilmiş bir program olarak zaten listelenmişse listeden kaldırıp tekrar eklemeyi deneyin.

Hata kodu: DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatasının sebebi ve çözümü nedir?

hakan hakan (15394)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Chrome DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatasının çözümü ve olası sebepleri:

    Bu hatanın temel sebebi girmek istediğiniz sitenin IP adresinin tarayıcı yani Chrome tarafından algılanamamasındandır.

    Siz tarayıcıya bir web sitesi girdiginizde Chrome bu sitenin ip adresine ihtiyaç duyar örneğin uzmanim.net için  37.148.208.103 ip adresi gibi.

    Bu web sayfası kullanılamıyor hatası ile ilgili bazı sebepler ve bunlara olası çözümler aşağıda listelenmiştir.

    Bu durumun, DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatasının  temel olarak bir kaç sebebi vardır:

    • Sizin internet bağlantınızda geçici bir kopma olması veya internetinizin kesilmesi.
    • Kullandığınız DNS sunucunun cevap veremez konumda, hizmet dışı olması
    • Alan adının kayıtlı olduğu DNS sunucunun servis dışı olması ve isteğinize yanıt verememesi.

    DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatasınını nasıl çözerim?

    1. Öncelikle ADSL modeminizi veya hangi tür bağlantı kullanıyorsunuz onun durumunu kontrol.
    2. Başka sitelere girebiliyor fakat sadece tek bir siteye giremiyorsanız yukarıda saydıklarımdan 3. durum söz konusudur. Sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Daha sonra tekrar deneyin. Erişmek istediğiniz web sitesi geçici bir sorun yaşıyor olabilir.
    3. Tüm sitelerde benzer hata alıyorsanız ve internet bağlantınız da normal görünüyorsa DNS sunucunuzu değiştirmeyi deneyin.  Kullandığınız DNS sunucuda sorun olabilir

      Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir? (Windows XP için benzer adımlar)

      Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

      En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? (Burada tercih edilen DNS sunucuyu kullanabilirsiniz)

    4. Son olarak erişmek istediğiniz web sitesi teknik bir sorun yaşıyor olabilir önce F5 tuşuna basarak sayfayı yenileyin.
      Bu web sayfası kullanılamıyor DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatası devam ediyorsa bir müddet sonra tekrar deneyin.

     Bu web sayfası kullanılamıyor DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG hatası ile yapılabilecek tüm işlemler bunlardan ibaret. Bunun dışında olası bir sorun olma ihtimali yok. Google Chrome ile alakalı bu hata geçici bir durum olabilir.

    hakan hakan (15394)