Düşük sıcaklık değerleri bilgisayarara zarar verir mi?

Yıllarca AMD işlemcili bilgisayar kullandım CPU sıcaklığı en az 40 derece ekran kartı sıcaklığı ise en az 55 derece olurdu. Şimdi yeni İntel tabanlı bilgisayar topladım. Güncel sistem olsun istedim ve AMD ısınması aklıma nasıl yerleştiyse artık yeni bilgisayarıma 100 liralık CPU soğutucusu aldım şuan işlemcimin sıcaklığı 21-30 arası değişiyor. Ekran kartım ise 23-30 arası değişiyor anakartım ise 15-20 arası değişiyor CPU fan devri 2700 ile dönüyor ama sesi vızıltı gibi sessiz ben şüphelenmeye başladım bu düşük sıcaklıklar zarar vermez değil mi?

Sadece internette dolaşıyorum sıcaklık artsın diye Nvdia denetim masasından kalite-performans ayarını kaliteye çektim Full HD monitörüm var. BIOS'um Asus Uefi BIOS fan ayarlamadan hiç anlamam ne yapmalıyım ? 2700 yerine 2000 hız ile dönse bari ayrıca kasa da ek fan daha var arka tarafta bir de kış geliyor işlemci 10-15 dereceyi görecek korkuyorum haliyle. Yardım eder misiniz?

İntel İ3 7100
Asus PH-GT1030-O2G
Asus H110M-K
Zalman CNPS5X

ismail1452 ismail1452 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Düşük sıcaklık bilgisayara zarar vermez. Aksine son derece faydalıdır. Elektronik cihazların ömrünü uzatır. Sadece aşırı soğumalarda sorun çıkar -50, -60 gibi durumlarda sorun çıkar.

    Isı işlemci veya donanım çalıştığında ortaya çıkar ve fazlası zarardır. Keşke elinde olsa işlemciyi hep o sıcaklıklarda çalıştırsan. Hele korktuğun 10-15 derecelerde işlemcin son derece sağlıklı çalışır.  Bu konuda için rahat olsun.

    murat murat (12492)