ekran sorunu VIDEO_TDR_FAILURE

laptop u normal kullanırken ekran bi anda titredi ''görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu'' diye uyarı verdi sonra ekran gitti laptopu kapatıp açtım, açılırken normaldi masaüstü açılacağı sırada VIDEO_TDR_FAILURE yazan bi hata geliyo, ekran siyah oluyo mouse işareti normal çalışıyo, ekranda değişik anlamsız küçük şekiller çıkıyo , laptopun fanlarını filan kapatıp ısınmasını sağlayınca düzeliyo fakat bi kaç saat sonra yine bozuluyo geçen de bu soruyu açmıştım ama çözüm işe yaramadı ve yeni önemli detaylar ekledim soruya şimdiden teşekkürler

toshiba windows 10

sukular1selale sukular1selale (2)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Önce şunu belirteyim, fanların çalışmasını önlemek ve PC'nin ısınmasına yol açmak, çok yanlış ve risklidir; geçici çözümler elde etmek isterken çok daha ciddi problemlere yol açabilir, madden zararlara sebep olabilirsin. Bundan hemen vazgeçmeli, bir dahada asla bu yolu denememelisin.

    Büyük ihtimalle bir sürücü problemi yaşıyorsun. Ekran kartının yüklü sürücüsünü tamamen kaldır ("Sil" seçeneği ile kaldır) ve yeni uyumlu sürümü web'den download ederek yükle. Mutlaka Windows 10 işletim sistemine tam uyumlu olsun. Bunun içinde (sürücüyü aramak ve bulmak içinde) sana Microsoft Uptade Kataloğu (tıkla) sitesini ısrarla tavsiye ederim. Oradaki donanım sürücüleri bizzat Microsoft tarafından windows işletim sistemleriyle test edilmiş ve onaylanmış sürücülerdir; donanım üreticisinin kendi resmi sitesinde verdiklerinden windows işletim sistemlerine uyum bakımından daha güvenilirdir.

    Ayrıca bu sürücü hataları yaşanırken sistemde bazı bozulmalar meydana gelmiş olabilir. Bunun içinde CMD komut isteminden (Yönetici olarak açılması gerekiyor) sfc /scannow komutunu çalıştırarak sistem hatalarını düzeltme yolu denenmelidir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      cevap için teşekkürler yönetici olarak sfc /scannow yaptım bi sorun bulmadı, sistemden ekran kartını silip tekrar yükletmiştim faydası olmadı, bi de verdiğin linkte ekran kartımın sürümünü bulamadım ekran kartım ATI Mobility Radeon HD 4650 bi sürü değişik şey çıktı ama lazım olanı hangisi acaba

      EDIT: bu yöntemlerde olmadı. bi sitede termal macunu yenileyip bu sorunu çözen birini okudum. zaten normal şartlarda 2-3 sende bi yenilenmesi gerekiyormuş benim bilgisayar 6 yıldır böyle bi sorun çıkarmadığı için yenilememiştim. bilgisayarı ısıttığımda dü<eltiğine göre bence sorun sıcaklıkla alakalı acaba termal macunu yenilesem sorundan kurtulur muyum

      sukular1selale sukular1selale (2)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Orada Windows 10 için 4 adet sürücü var. İkisi x86 (32 Bit) için, diğer ikiside x64 (AMD64, 64 Bit) için. Senin sistemin hangisi. PC Sistem Özelliklerinde bu bilgi yazar. Son sürüm 17-11-2015 Tarihli görünüyor. Onu download eder ve yüklersin. temmuz 7 yıl önce
      • Senin problemin işlemci ısınmasıyla ilgili bir problem değil (işlemcinin aşırı ısınması hallerinde PC kapanır/reset atar). Termal macun işlemcinin fazla ısınmasını önler. Böyle bir fonksiyon gösterir ama sen PC'yi soğutmak değil (Zaten böyle bir probleminde yok gibi görülmekte) tam tersine PC'yi iradi olarak ısıtarak geçici çözümler elde ettiğini iddia etmektesin (Bunun yanlış ve riskli olduğunuda belirtmiştim). PC'yi ısıtmak için değil soğutmak için termal macun kullanılır temmuz 7 yıl önce