error:no such partition Entering rescue mode hatasının çözümü nedir?

Arkadaşlar merhaba. Okuldaki akıllı tahtalar hata veriyor, bu hatanın çözümünü bulabilirmisiniz?

Hata:

error:no such partition

Entering rescue mode...

grub rescue>

Ne olur yardım edin kaç kere format attık işe yaramıyor. Bilişim öğretmeni de yapamadı.Siz belki anlarsınız diye size başvurdum en güvendiğim ve en sıklıkla kullandığım sitelerdensiniz.

toprak34 toprak34 (2026)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    error:no such partition hatası, partition yani bölüm hasar görmüş ise ortaya çıkar. Partition bilgisini onarmayı deneyebilirsiniz.

    Sorunun çözümü için şunu deneyin:

    1. Akıllı tahyayı Windows CD/USB'i ile açın.
    2. Normal Windows kurulmumu yapacak gibi ilerleyin.
    3. Bilgisayarınıza  Windows 7 yükleme diskini disk sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarı başlatın.
    4. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
    5. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
    6. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
    7. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
    8. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut istemini tıklatın.
    9. Windows 7 Siyah Komut istemi ekranında C:\ yazın ve enter tuşuna basın. sürücüsü Windows 7 işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü temsil eder.
    10. Windows 7  Komut istemi ekranında  Cd boot yazın ve enter tuşuna basın.
    11. Windows 7 Komut istemi ekranında şu komutu  yazın ve enter tuşuna basın.
      Bootrec /fixmbr

    12. Daha sonra komut istemi ekranında şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      Bootrec /fixboot

    13. Yine komut istemi ekranında sonra şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
       Bootrec /rebuildbcd

    14. Yukarıdaki komutları çalıştırdıktan sonra C:\ sürücüsünde Exit yazın ve enter tuşuna basın. Komut istemi ekranının kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Bu işlemden sonra  error:no such partition Entering rescue mode... grub rescue> hatası çözülmüş olacak.

    Sorun devam ederse partititon bilgisi ciddi zarar görmüş olabilir. Bu durumda sadece format atmak yerine kurulum sırasında bölüm  bilgilerini silin ve yeniden yaratın (detaylı bilgi: Windows kurulumu sırasında bölüm nasıl oluşturulur?). Daha sonra format atın. Bu kesin çözüm olacaktır.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • öğretmenimiz 11,12,13. yöntemleri denedi yinede olmadı akıllı tahta bi ara açıldı ama win10 olarak tmm dedik olmuştur dedik ertesi gün geldiğimiz de sabahçı grup sanırım akıllı tahtayı kapatmış yine aynı hatayı verdi. Dün öğretmenimiz Windows 8.1 yazılımını tekrar yükleyecekti ancak işlem yarıda kalıp hata verdi hata ise hatırladığım kadar ile şuydu: Bilgisayarınıza Windows 8.1 yüklenemiyor gibi birşeydi. toprak34 7 yıl önce
    • ama 11,12,13. yöntemlerini grub rescue> kısmına yazdı toprak34 7 yıl önce
    • @hamburger cevabımın içine link ekledim. Format sırasında bölüm bilgilerini silin yeniden oluşturun. Nasıl yapıldığını anlattım. Eğer bundan sonra da sorun devam ederse Sabitdisk zarar görmüş / hata barındırıyor olabilir. hakan 7 yıl önce