Eski kasadaki Ram başka bir kasaya takılır mı?

◕ Eski bilgisayarımdaki Ram'i söküp sistem özelliklerini belirttiğim bilgisayara takarsam uyarmı?

◕ Ram'i takarken dikkat etmem geren şeyler varmı?

Not: iki bilgisayarda masaüstüdür. Eski kasadaki almak istediğim ram 512 Mb

Ana kart: ASUS P5KPL-AM SE

İşlemci: İntel Pentium(R) Dual-Core E6500 CPU 2.93 GHZ

Ekran Kartı ATI Radeon HD 3400

Video Belleği: 1 GB

Ram: 2 GB

lion lion (595)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Alt linkteki video tanıtımı yapılan anakart ise senin ana kartın, bu anakart iki ram slotlu ve toplam 2 Gb destekli.

    Asus P5KPL-AM SE Motherboard video tanıtımı (tıkla)

    Bu halde sen bu anakarta başka bir ram ilavesi yapamazsın. Kaldıki, yani ekleme şansı olsaydı dahi bir sisteme ilave edilecek ram'lar aynı cins ve aynı frekansta (hertz değeri) olmalı ve sen ilave etmek istediğin ram'lerin cinslerini bile belirtmemişsin. Ama zaten olmazdıda demiştik yani.

    Senin anakartında büyük ihtimalle 2x1 Gb ram var. Yani slotlarda zaten dolu ama tek slot 2Gb bile olsa yine kalan boş slota ram ilave edemezsin (Videoda toplam destek 2Gb)

    PC'lere ram ilaveleri oldukça hassas bir konudur. İlave edilecek ram'ların aynı cins olması dahi bazan problem yaratabilir ve bu sebeple aynı markadan ve anakartta var olanlar ile aynı değerlerde olması tavsiye edilir (Aksi hallerde uyumsuzluk problemleri olabiliyor).

    Pardon: Herbir slot 2 Gb destekliymiş (Up to 2Gb each)

    Açıklama İngilizce olunca tam anlayamayabiliyoruz :)

    Sonuç olarak anakartın toplam 4 Gb destekliymiş. Eğer slotlardan biri boş ise ve ilave etmek istediğin ram aynı cins ise (pek sanmıyorum, muhtemelen çok eski ve uyumsuzdur; slot pinlerine bile uymaz diye düşünüyorum.) bir adet ram ilave etme şansın olur.

    Takarken çok zorlamamalı ama yerine tam oturtmalısın (Tık şeklinde ses çıkar ve iki uçtaki tırnaklar kapanır). Uyum olmazsa tekrar çıkarırsın, problem olmaz. Cins tutar, uyum olurda çalışırsada 512 Mb performansa çok etki yapmaz, ayrı konu.

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)