.exe ve .bat dosyalarının 1den fazla açılabilmesi

birçok açılan .bat veya .exe dosyasının sadece 1 kopya açılmasını nasıl sağlayabilirim.?
videoda gösterdiğim gibi birçok açılabiliyor
Video

milatsonturk milatsonturk (1)
3 hafta önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    bat dosyaları için şöyle bir şey yapabilirsin. İlk aklıma gelen;

    bat dosyasının içine ilk satıra bir dosya oluşturma kodu ekle:

    copy NUL "%TEMP%\flag.tmp"

    Daha sonra  bat dosyana bir kontrol kodu koy, yani şöyle olacak:

    if exist "%TEMP%\flag.tmp" (
        echo Dosya zaten çalışıyor. Çıkılıyor ...
        exit /b 1
    )
    else (
    copy NUL "%TEMP%\flag.tmp"
    )

    // Diğer kodlar

    //İşler bitince dosyayı sil

    del "%TEMP%\flag.tmp"

    Bu kod flag dosyasını kontrol edecek varsa çalışmayı yarıda bırakacak. Yoksa önce flag dosyanı oluşturup sonra diğer işlemleri yapacak.

    Şöyle bir şey Exe içinde yapabilirsin, belki bat içinde kullanabilirsin biraz oynayarak çok düşünmedim üzerinde:

    SETLOCAL EnableExtensions
    SET EXE=CalculatorApp.exe

    FOR /F %%x IN ('tasklist /NH /FI "IMAGENAME eq %EXE%"') DO IF NOT %%x == %EXE% (
      GOTO calismiyor
    ) ELSE (
      GOTO calisiyor
    )
    :calisiyor
    ECHO Uygulama calisiyor
    PAUSE

    :calismiyor
    ECHO Uygulama calismiyor
    PAUSE

    Mesela bu uygulama Hesap makinesi o an çalışıyor mu onu kontrol ediyor. Sen de burada :calisiyor veya :calismiyor alanlarına çalıştırmak istediğin uygulamayı ekleyebilirsin.

    Örnek üzerinden ilerleyebilirsin.

    alattin alattin (16999)
    3 hafta önce cevaplandı