Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Sizin haberiniz yokken Facebook hesabınızdan paylaşımlar oluyorsa,  arkadaşlarınızın duvarlarına sizin adınızla link içeren videolar, resimler, yazılar paylaşılıyorsa, Facebook hesabınıza zararlı bir eklenti, virüs bulaşmış olabilir.

Aşağıdaki çözümde Facebook virüsleri nasıl temizlenir, facebook virüslerinden nasıl kurtulursunuz buna dair çözüm sunulmuştur.

Hesabıma facebook virüsü bulaştı ne yapmalıyım?

Facebook virüsü nasıl temizlenir? Facebook virüslerinden nasıl korunurum?

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Facebook virüsü nedir?

    Son dönemde yayılan Facebook virüsleri oldukça tehlikelidir. Sadece duvarınıza sizden izinsiz bir şeyler paylaşmaz. Ayrıca bilgisayarınıza Trojan yani truva adı denilen bir program yükleyerek, şifre, kredi kartı bilgisi gibi hassas bilgileri çalarlar. Ayrıca başkalarının bilgisayarınıza uzaktan girmesini, bilgisayarınızı tamamen kontrol edebilmelerine olanak sağlarlar.

    Ayrıca hiç tanımadığınız kişileri takip etmeye ve bilmediğiniz sayfaları takip beğenmeye başlarsınız.

    Facebook kullanıcı adımı ve şifremi başkasına vererek virüsden kurtulabilir miyim?

    Hayır. Virüs Facebook hesabınıza değil bilgiayarınıza bulaşır. Hangi bilgisayarı kullanıyorsanız, hangi bilgisayarda virüs ile karşılaştıysanız o bilgisayarın virüslerden temizlenmesi lazım. Bu sebepten parolanızı başkaları ile paylaşmayın.

    Google Chrome'u silmek Facebook virüsünü temizler mi?

    Hayır. Google Chrome'u silmek ve başka bir tarayıcı kullanmak "Pisliği halının altına süpürmek" gibidir. Virüs hala bilgisayarınızdadır ama kendini belli etmiyordur. Chrome'u silmek Facebook'ta sizin adınıza yapılan paylaşımları durdurur ama hâlâ şifrelerinizin çalınma tehdidi devam eder.

    Facebook'a cep telefonu veya tabletten giriyorum. Virüsü nasıl temizleyeceğim?

    Virüs cep telefonunuza veya tabletinize bulaşmaz. Eğer sizin adınıza paylaşımlar yapılıyor ve sadece cep telefonundan Facebook'a giriyorsanız bu Facebook altında çalışan bir uygulamadır. Bunun ile ilgili çözümü aşağıda bulabilirsiniz.

    Şuanda yaygın olarak karşılaşılan iki tür Facebook virüsü mevcut.

    1. Uygulama olarak Facebook altında çalışan uygulamalar.
    2. Chrome tarayıcısına kendini ekleyen ve bir Truva atı içeren çok daha tehlikeli olan virüsler

    İlk virüs türünde, Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda,  farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur. Bu teknik olarak bir virüs değildir.

    İkinci virüs türünde, yine arkadaşınızın paylaştığı bir linke tıkalrsınız. Bu link sizi farkında olmadan Facebook dışında bir siteye yönlendirir. Bu site üzerinden adı Videom.Exe, BenimVideom.Exe, Chromadobe.x86_64.exe  gibi çalıştırılabilir fakat video görünümüne sahip virüsli bir dosya indirirsiniz.

    Örneğin "Facebook profilinize kim baktı?", "Sizi engelleyenleri görün", "Yetenek sizsiniz'e katılın", "Senin için vu videoyu hazırladım","İzleyin günlerdir ugraş veriyorum"  gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

    Ayrıca şu linkler size bu başlıklar altında virüs mesajı aldıysanız yardımcı olacaktır:

    Duvarıma bakarmısın virüsü nasıl temizlenir?
    Kanka, bu sen misin? Facebook virüsü nasıl temizlenir?
    Şu rezilliğe bakın facebook mesaj virüsü nasıl temizlenir?
    İzleyin günlerdir ugraş veriyorum

    İlk virüs türünde, zararlı facebook uygulamaları sizden pek çok işlem için izin alırlar ve siz dikkat etmeden bunu kabul edersiniz.

    Facebook uygulama izin ekranı

    Yukarıdaki resimde Facebok uygulaması, Temel bilgilerin yanı sıra duvarıma yazma iznini de alıyor. Bunun anlamı sizin bilginiz dışında sizin adınıza paylaşım yapabilir demek. Bu sebepten bu tür uygulamaları yüklememeniz iyi olur.

    Facebook virüslerinin diğer yayılma şekli size gelen mesajı veya arkadaşınızın duvarındaki bir resme verilen linki tıklayarak bulaşma şeklidir. Siz linki tıkladığınızda virüs bilgisayarınıza indirilir ve siz onu çalıştırdığınızda artık virüs bilgisayarınıza bulaşmış demektir.

    Facebook virüsü temizleme işleminde şunları bilmelisiniz:

    • Facebook virüsleri facebook hesabınıza bulaşmaz. Bu yüzden parolanızı başkaları ile paylaşmayın. Virüs bilgisayara bulaşır.
    • Google Chrome'u silmeniz Facebook virüsünü silmez.
    • Tehlikeli Facebook virüsleri bilgisayarınıza bulaşır o sebepten bilgisayarınızda tam virüs taraması gerçekleştirmelisiniz.

    Facebook virüsünden nasıl kurtulurum çözümünde şunlar dikkat etmelisiniz:

    • Aşağıdaki adımlarda tarayıcı olarak Google Chrome kullanmayın. Firefox, Yandex veya Internet Explorer tercih edin.
    • İşlemleri yaparken Facebook hesabınıza girmeyin.
    • Chrome tarayıcınızı silmeyin.
    • Güvenilmeyen sitelerin çözüm önerilerini dikkate almayın.

    Facebook Virüsü nasıl temizlenir?

    Pek çok virüs Facebook hesabınıza değil, Chrome tarayıcınıza bulaşır. Bu sebepten işlemlerde Chrome kullanmayın.

    Önemli: Facebook virüsü temizleme işlemleri sırasında tarayıcı olarak Internet Explorer, Firefox veya Yandex kullanın. Chrome kullanmayın.

    ADIM 1 - Facebook Virüsü Temizleme: Chrome eklentilerinin silinmesi:
    Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin. DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.

    ADIM 2 - Facebook Virüsü Temizleme: Malware taraması ile Facebook virüsünü silme
    Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

     Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    Dönem dönem Facebook virüslerinin türleri değişiyor. Bu sebepten birden fazla anti virüs programı ile taratmanızda fayda var. Eğer Malwarebytes anti-malware tarama sonucunda virüs bulamadıysa

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? ile bilgisayarınızı taratın. Emsisoft Anti-Malware yine ücretsiz bir virüs temizleme programıdır.

     Yine bir diğer güvenilir program HitmanPro. HitmanPro ücretli fakat 30 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? linkinden indirebilir ve nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

    Eğer Malwarebytes virüsü tespit ettiyse bu iki programı yüklemenize gerek yoktur.

    Birden fazla program ile taratmanızdaki sebep farklı dönemlerde ortaya çıkan Facebook virüslerinin türleri değişebiliyor. Bir programın tespit edemediği virüsü başka program tespit edebiliyor.

    Bu sebepten farklı antivirüs programları ile taramanızda büyük fayda var.

    ADIM 3 - Facebook Virüsü Temizleme: Adwcleaner ile facebook virüsü silme - temizleme

    Adwcleaner tarayıcılara bulaşan virüsleri temizlemede kullanılan çok güçlü ve ücretsiz bir program. Kullanımı da olukça kolay. Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi pek çok tarayıcıyı virüslerden temizleyebiliyor.

    Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taratma

    1. AdwCleaner nedir, nasıl kullanılır linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      facebook virüsü kaldır - adw Cleaner
      ADW Cleaner  facebook virüsü gibi istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      facebook virüsü kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    ADIM 4 - Facebook Virüsü Temizleme: Facebook parolasının değiştirilmesi
    Facebook virüslerini temizlerken ilk yapmanız gereken şey parolanızı değiştirmektir.

    1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
      Facebook hesap ayarları
    2. Genel Hesap Ayarlarında > Şifre'nin karşısındaki Düzenle linkine tıklayın
      Facebook şifre değiştirme
    3. Önce mevcut parolanızı sonra yeni parolanızı girin.
      Facebook virüsleri - şifre değiştir
    4. Değişiklikleri kaydet tıklayın.

    Facebook parolanızı değiştirdikten sonra durumunuzu güncelleyerek arkadaşlarınızı sizden gelen linkleri, paylaşımları tıklamamaları konusunda uyarın.

    Sonraki aşamada zararlı uygulamayı bulma ve silme işlemi olacak.

    ADIM 5 - Facebook Virüsü Temizleme: Facebook eklentilerinin silinmesi, uygulamaların kaldırılması
    Zararlı Facebook uygulamalarını silme işlemi için şu adımları yerine getirin.

    1. Facebook hesap ayarlarına girin.
      Facebook gizlilik ayarları
    2. Facebook hesabınızın sol menüsündeki Uygulamaları tıklayın.
      Facebook uygulamalar
    3. Burada yüklü facebook uygulamalarını göreceksiniz.
      Facebook uygulama listesi
    4. Ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırın.
    5. Kaldırma işlemini uygulamanın adının yanındaki  küçük x işareti ile yapabilirsiniz.
      ..... Uygulamasını kaldır ekranı gelecektir. Bu ekranın en alt bölümünde "Facebook'taki tüm ... hareketlerini sil" işaretleyin.
      Facebook uygulama kaldırma- virüs temizleme
      Daha sonra Kaldır butonuna tıklayın.
    6. Emin değilseniz tüm uygulamaları kaldırabilirsiniz.

    ADIM 6 - Facebook Virüsü Temizleme: Facebook'ta takip edilen kişilerin  takipten çıkarılması ve beğenilen sayfaları beğenmekten vazgeçme

    Bu işlemleri maalesef teker teker yapmalısınız.

    Facebook'ta kişileri takip etmektekten vaz geçmek için Facebook'ta birini takip etmeyi nasıl bırakırım? linkinden faydalanabilirsiniz.

    Ayrıca beğendiğiniz sayfaları tek tek ziyaret ederek beğenmekten vazgeçmelisiniz.

    Ek Bilgi:  Facebook virüslerinden nasıl korunurum?

    Arkadaşlarınızın paylaştıkları paylaşımları tıkladığınızda örneğin bir video linkini tıkladığınızda, eğer bu doğrudan bir video ise oynatmaya başlar fakat bir uygulama ise sizden "İzin isteği" adı altında uygulamayı yüklemek için izin ister. Eğer bu link virüsli bir dosya içeriyorsa yükleme ekranı gelir çalıştırı tıklayarak çalıştırırsanız bilgisayarınıza virüs bulaşır.

    Facebook üzerinde paylaşılan linklerdeki .exe ile biten dosyaları asla çalıştırmayın, indirmeyin.

    Facebook üzerinden size gelen mesajlarda  http://goo.gl  benzeri linkler varsa bu linkleri tıklamayın.

    Güvenilir veya bilmediğiniz bir uygulamaya asla "Duvarıma yazma" izni vermeyin. Bu izinler Facebook uygulamasının "İzin isteği" bölümünde görününür.  eğer sizden "Duvarıma yazma" isteği istiyorsa, çok ihtiyacınız olmayan bir uygulama veya ne olduğunu bilmediğiniz bir uygulama  ise "İzin Verme" butonunu tıklamalısınız.

    Böylelikle facebook uygulaması sizden izin alamadığı için sizin adınıza izinsiz paylaşmlarda bulunamaz, bilginiz dahilinde olmayan paylaşımlar facebook hesabınızdan yapılamaz.

    Son olarak da bilgisayarınızı virüs, malware gibi zararlı yazılımlara karşı tararsanız, bilgisayarınızın hem performansını arttırır hem de varsa virüs, malware  gibi diğer zararlı yazılımları da bilgisayarınızdan temizlemiş olursunuz.

    1. Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    4. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.

      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    Sorun devam ediyorsa tarayıcınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

    Tarayıcı sıfırlama
    Facebook Virüsünü temizlemek için internet tarayıcınızı sıfırlayın. Chrome, Firefox, Internet Explorer hangisini kullanıyorsanız onu yapın

    Chrome nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

    hakan hakan (15394)