File Shredder Programı Güvenilir mi ?

Merhaba. Ben özel resimler olsun, notlar olsun  vb. sildiğim zaman nereye gittiğini merak ederek, yani gerçek anlamda siliyor muyuz yoksa bir başkasının bunları kolayca elde edebileceği bir havuza mı atıyoruz diye merak ediyordum. Yani bilgisayardan sildiğimiz bir foroğrafı bir başkası ele geçirebilir mi diye. Bu programı gördüm internette, acaba güvenli bir program mıdır bilginiz var mı ?

mim123 mim123 (3)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayardan fotoğraf ya da dosya sildiğiniz de tamamen silinmez, teknik olarak silinir ama silinmez. Format atsanız bile bu dosyalar geri getirilebilir. Ancak sildikten sonra bir başkası ele geçiremez nasıl geçiremez, sonuçta HDD senin değil mi ? Depolama birimini kimseye vermezsin olur biter :)  Bilgisayarda ki dosyaları tamamen silmek için Low Level Format denen program kullanılarak depolama biriminde ki tüm dosyalar geri dönüştürülemeyecek bir şekilde silinir, ancak HDD'yi yıpratır, hızlarında gözle görülür fark olabilir. File Shredder programını kullanabilirsin virüs içermiyor.

    hydra hydra (3812)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Yani silinen dosyalar yine hdd içerisinde kalıyor, internet ağında serbest kalmıyor, Aslında asıl önlem almaya çalıştığım pc de sildiğim fotoğrafı yine veri hırsızlığı yapan biri bu sildiğim fotoğrafları bilgisayarıma sızarak alabilme ihtimali. Fazla takıntılıyım sanırım :D Bu program önerilmiş baya, indirdim virüs taraması yaptım ancak merak ettiğim bu güvenilir bir program mıdır ? İnternette ufak çaplı araştırmama göre güvenilir deniyor, birde uzmanına sorayım dedim. mim123 3 yıl önce
    • Merak etme sildiysen bir sorun oluşmaz :) Eğer sistemine ve dosyalarına önem veriyorsan Kaspersky Internet Security kullana. Antivirüsler tek başına yeterli değil bunu baştan söyliyeyim, Internet Security kullanırsan internet ortamında girdiğin her sitenin verileri toplanarak sitenin güvenli olup olmadığı, linkin güvenli olup olmadığı anlaşılır. Dosyaları sildiysen dediğim gibi bir şey olmaz, Dosyalar Hala HDD'de ama bu dosyaları bildiğimm kadarıyla geri getirecek bir virüs yok. Dosyaları tamamen silmek için Low Level format atılır, bu da HDD'de varolan tüm dosyaları siler, ancak HDD'nin ömrü kısalır, performansı azalabilir. Sildiysen dosyaları geri gelmez, normal yollarla. Geri getirebilmek için teknik bilgiler kullanılır. Bilgisayarı satarken Depolama birimi olmadan sat, hem için rahat etmiş olur. Birisi silinen dosyaları geri getirebilmek için HDD'ne sahip olması lazım. Nasıl anlatsam HDD'ni kimseye verme, bilgisayarı satarken, Bu sayede dosyaların güvende olur. Mutlaka Internet security kullanmalısın. Bunu bir düşün fotoğraflarını veri hırsızlığı yapan birisi neden ele geçirsin ? O kadar insan varken fotoğraflarını ne yapacak ? Bu yetenek ister, böyle yeteneği de bilmem kaç milyar insan arasından sen de deneyecek değiller ya :) @mim123 Yapman gerekenler. Kaliteli bir Internet Security kullan, Bilgisayarında ki HDD'ni kimseye verme :) Bu kadar basit hydra 3 yıl önce
    • Anladım, çok çok teşekkür ederim. Dediklerinizi deneyeceğim. Bir nebze içim rahatladı açıkçası. :)) mim123 3 yıl önce
    • Rica ederim, konu çözüldüyse cevabımı onaylarsan sevinirim, iyi günler @mim123 hydra 3 yıl önce