Filezilla server - Klasör listesi alınıyor... takılı kalma sorunu

Sunucuma Filezilla Server kurdum. FileZilla Client ile bağlandığımda konsolda şunlar yazıyor

sunucum.com bağlantısı kuruluyor...
Durum:    Bağlantı kuruldu, karşılama iletisi bekleniyor...
Durum:    TLS başlatılıyor...
Durum:    Sertifika doğrulanıyor...
Durum:    TLS bağlantısı kuruldu.
Durum:    Oturum açıldı
Durum:    Klasör listesi alınıyor...

Fakat sunucuya bağlanmıyor böyle takılıyor sonra biraz beklediğimde

Komut:    PWD
Yanıt:    257 "/" is current directory.
Komut:    TYPE I
Yanıt:    200 Type set to I
Komut:    PORT 192,168,1,102,252,41
Yanıt:    200 PORT command successful.
Komut:    MLSD
Yanıt:    150 Starting data transfer.
Yanıt:    425 Unable to build data connection: ETIMEDOUT - Connection attempt timed out
Hata:    Klasör listesi alınamadı
hatası veriyor ve FTP sunucuya bağlanamıyorum. Sorun ne olabilir? Aktif ve Pasif mod gibi seçenekleri FileZilla içerisinde denedim.  Düz ftp ile  TLS olmadan bağlanabiliyorum. Fakat sunucuda TLS açık durumdayken (Require explicit FTP over TLS)  istemcide "TLS üzerinden açıkta FTP istensin" seçili durumdayken asla bağlaamıyorum. Sorun ne olabilir?

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    FTP bağlantısı kurulduğunda ve Klasör listesi alınıyor aşamasında kaldığında sorunun pek çok sebebi olabiliyor. Ben olası çözümleri aşağıda listeliyorum.

    Çözüm 1: Bu bende işe yarayan çözüm. Bu sorun genelde Firewall kaynaklı oluyor.  Sunucu üzerinden FTP portlarına izin versen dahi açıkça "Windows Firewall With Advanced Security" üzerinden FileZilla (filezilla-server.exe) dosyasına izin vermek gerekiyor.

    Windows Firewall With Advanced Security açtıktan sonra Inbound Rules bölümünden New Rule ile kural oluştur ve  Program seçiliyken fileZilla klasöründen filezilla-server.exe dosyasına Allow the connection seçeneği ile izin ver. Sorun çözülecektir.

    Yukarıdaki çözüm bende işe yaradı. Diğer çözüm yolları da şu şekilde:

    Çözüm 2: FileZilla Site Yönetici üzerinden siteyi seç ve Aktarım ayarlarına gel. Aktarım Yöntemi Aktif olarak seç. Bu çözüm olmazsa Pasif seçeneğini dene.

    Çözüm 3: FileZilla Site Yönetici üzerinden siteyi seç ve  Genel bölümünde Şifreleme: Yalnız düz FTP kullanılsın (güvenli değil) seç. Bu çözüm TLS kullanmayacak kullanıcılar için eklendi. Düz FTP bağlantısı güvenli değildir. Geçici ve anlık çözüm olarak kullanılabilir.

    alattin alattin (16999)