Format Attım Ama Bilgisayarım ve Sağ Tuş Yönet Açılmıyor

Merahaba arkadaşlar, Lenovo Laptop var elimde bu pc ye format attım win 7 kurmak istedim ama kurulmadı önceden win 8 yüklü idi win 10 kurdum zarzor  windows kuruldu ama bu seferde ne bilgisayarıma girebiliyorum nede disk yönetimine, windows ayarları bil zar zor açıyor. Sizce harddiskte bi sorun mu var yoksa ram demi Bir türlü anlam veremedim windows düzgün açılıyor ama disk yönetimi olsun arayıp duruyor ne yapmam gerekli söyleye bilirimisin?

genisel01 genisel01 (1)
7 yıl önce sordu

  • sistem özellikleri nedir acaba candan 7 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Yeni format atmışınız bu bahsettiğiniz hataların sebbi şudur demek zor ne yapabilirsiniz onu anlatmaya çalışıyım

günceleştirmeleri tarattırın eksikleri yüklettin eksik driverleri yükletin yine olmadı ise

 dvd veya usb temiz olarak windows 10 yazdırın yeniden format atın

Kurtarma medyası hazırlama nasıl yapılır ve sonrası aşağıda bellirtim

Microsoft orjinal sitesinden işletim sistemini indirebilirsiniz indirdikten sonra ister DVD veyaUSB ye yazdırın bilgisayarı yeniden başlatın bilgisayarınızın bios tuşuna basın biosa girdikten sonra sisin format medyanızı göreceksiniz ok işaretleri ile üzerine gelin entra basın medyanız açılınca ileri tıklatın onar tıklatın gelişmiş seçenekler burda sistem geri yükletme komut isteminden windowsu onarma seçenekleri var ( not ) bu hazırladığınız medya ile format atabilirsiniz aynı zamandada kurtarma medyası olarakta kullanabilirsiniz

Windows 10 indirme aracı mediacreationtool :burdan indirin
_____________________________________________________________________________________________________________
DVD ye yazdırmak için iso programı :burdan indrin

USB flash bellek yazdırmakiçin rufus programı burdan indirin
________________________________________________________________________________________________________________________
Marka - Model    Boot Menüsü Kısayol Tuşu    BIOS Giriş Tuşu
______________________________________________________________________________
Acer Aspire 5742G    F12
Acer Aspire E1-521    F12
Acer Aspire 6935G    F12 (BIOS'tan bu özelliği açmak gerek)    F2
Acer Aspire 5733Z    F12
Asus N56VZ    Esc
ASUS N550JK    Esc    F2
Asus K53SD    Esc    F2
Asus X550LN-XO007D    Esc    F2
Asus X550VC        F2
Casper Nirvana TW8    F12
Casper CN / CKY    F12, F2
Casper CBL    F7
Casper CND    Esc
Chiligreen        F2
Dell    F12    F2
ECS H61H2-M2    F7    F2
Exper Ultranote Q5V-730    Esc    F2
Fujitsu Lifebook AH531    F12    F2
Gigabyte G41MT-S2P    F12
HP    F10, Esc, F9
HP Pavilion g6-1070et    F9
Lenovo G560    F12
Lenovo G500    Nova Tuşu
Lenovo Y510P    F12    F2
Lenovo Z510    Nova Tuşu
LG R480    F10

candan candan (4301)
7 yıl önce cevaplandı

    HOCAM HİÇ İŞLEM YAPAMIYORUM Kİ güncellemeleri alsam nasıl alacağım usb yi bile okumuyor dısarıdan harici yükleyemiyorum bile tertemiz windows kurulu halde Laptop Lenovo G50 70

    @ temmuz (4711)  Malesef cmd de açılmıyor.. işin garip tarafı bios ta silip biçimlendirip böle biliyorum ama windows u kurdum windows açılıyor işlem olmuyor Windows 8 de de oldu bu olay hardisk bozuk olsa windows açılmaz değil mi!

    genisel01 genisel01 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

      Seninde tahmin ettğin şekilde harddiskte problem olabilir. CMD'yi açabilirsen CHKDSK disk denetlemesi yaparsın. Yönetici olarak açılmalı ve sabit diskte kaç bölüm varsa bunlar sırasıyla /f ve /r komutlu taratılmalı (chkdsk c: /f /r ve chkdsk d: /f /r gibi)

      Eğer sabit disk problemi ise ve diskteki hatalar çok fazla değilse chkdsk disk denetlemesiyle düzelme olacaktır.

      Disk denetlemesi oldukça uzun sürer. Zaman zaman ilerleme durur gibi olur ama durmaz; eninde sonunda biter. Sabırla beklemek gerekir.

      Eğer normal Windows oturumunda bu denetlemeyi yapamazsan Güvenli modda veya PC'nin windows yükleme DVD'si ile başlatılması ile ön yükleme sonrası "Bilgisayar Onarımı" arabiriminden bunu yapabilirsin. Ve hatta chkdsk disk denetiminin çözüm sağlamaması halinde yine bu onarım arabiriminde otomatik onarım yolunu denemekte gerekebilir ve sonuç verebilir.

      Eğer bunlar sonuç vermezse ve başka bir sabit disk ile windows yükleme şansın olabilirse onu deneyebilirsin. Veya @candan tavsiyesinde olduğu şekilde işletim sistemini yeniden yüklemeyi deneyebilirsin.

      Kolay gelsin.

      temmuz temmuz (12505)