Formattan sonra Windows 'un performansı için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Merhaba,

Bilgisayarı formatladım ardından sürücüleri, güvenlik yazılımlarını ve benim için gerekli olan bazı yazılımları kurdum. Geriye sadece rutin olarak ilk günkü gibi sağlıklı ve çalışır kılmam için bakım yazılımları/tüyoları ve ilerde oluşabilcek problemler için onarım yazılımları/tüyoları kaldı. Bakım/Onarım için kullandığınız yazılımları/tüyolarınızı paylaşırsanız sevinirim. Uzman arkadaşlardan bir ricam yazılım önerisi yapılacaksa beraberinde kullanım rehberide olursa hem benim hem de benim gibi yardım arayan arkadaşlar için çok yardımcı olacaktır.

Teşekkürler.

lx0a1 lx0a1 (50)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınızın ilk günkü gibi  kalmasını istiyorsanız işinize yaramayan hiç bir programı yüklemeyin derim.

    Yüklediğiniz her program kayıt defteri üzerinde yer kaplayacak ve Windows'un açılışını yavaşlatacaktır.

    Ben bir yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi yazayım

    • Gereksiz hiç bir programı yüklemeyin. Yüklediğiniz programları kaldırsanız bile registry yani kayıt defterinde artıklar kalacaktır.
    • Windows güncellemelerini düzenli olarak yapın. Windows güncellemeleri hem performans hem de güvenlik için önemlidir.
    • Donanım sürücülerini üreticilerin web sitesinden indirin ve yükleyin.
    • Bilgisayarınızı her zaman düzenli normal şekilde kapatın ani kapatmalar dosya sistemini bozacak be bilgisayarınız  yavaşlayacaktır.
    • Crack ve illegal uygulamalardan uzak durun. Bunların pek çoğu gömülü olarak trojan ve virüs barındırabilirler çok yüksek bir ihtimaldir. Mümkünse bu uygulamalara muadil ücretsiz yazılımları tercih edin. Örnegin Crackli Nod 32 Eset antivirüs kullanmak yerine Avast, AVG kullanın.
    • Bilgisayarın açılışına kendini ekleyen uygulamalardan uzak durun.
    • Bilgisayarınızda mutlaka bir anti-virüs yüklü olsun. Sisteminiz yeterli değilse,  çok yavaşlıyorsa  Emsisoft Anti-Malware (Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?) ya da Malwarebytes anti-malware (Malwarebytes anti-malware nedir, nasıl kullanılır?) yükleyin. Bu yazılımların ücretsiz sürümleri gerçek zamanlı koruma sağlamaz. Böylelikle sadece ihtiyacınız olduğunda çalıştırabilirsiniz.
    • Düzenli aralıklar ile sabitdiskinizi hatalara karşı taratın.
    • Çok fazla dosya silme, taşıma yapıyorsanız Disk birleştirmeyi belirli aralıklar ile çalıştırın.
    • Çok fazla program yükleme kaldırm yapıyorsanız bilgisayrınıza bir sanal bilgisayar kurun ve program ekleme kaldırma denemelerinizi onda yapın.
    • Aynı şekilde eğer kaynağı belli olmayan, virüslü olma ihtimali yüksek uygulamaları çalıştırmak zorunda iseniz Sandboxie kullanın. Sandboxie uygulamaları güvenli bir ortam içerisinde çalıştırmasızı sağlayan böylelikle çalışan uygulama virüs barındırsa bile bilgisayara bulaşmasına izin vermeyen güvenli bir kutudur.
    • Dosya sıkıştırma / açma için 7zip kullanın. Winzip, Winrar kullanmayın. 7Zip,  hızlıdır sisteme iyi entegre olur ücretsizdir.
    • Video oynatma yazılımı olarak VLC Player kullanın. Gelmiş geçmiş en iyi video oynatıcıdır.
    • AdvancedCare gibi yazılımlardan uzak durun.
    • Temp klasörleri belirli aralıklar ile temizleyin (Özellikle program ekleme kaldırma aşamasından sonra)
      C:\Windows\Temp
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Temp
    • Registry yani kayıt defteri temizliği pek önermiyorum. Çünkü yüksek derecede risk içerir bu işlemler ve çok fazla performans vaad etmez. Fakat yinede ben riski severim derseniz yine program ekleme kaldırma işlemlernden sonra CCleaner  ve Wise Registry Cleaner gibi programları kullanabilirsiniz. Mutlaka kayıt defterinin yedeğini alın. Programlar çalışmadan önce bununla ilgili uyarı verebilir, yedek aldırın.

    Şimdilik aklıma gelenler bunlar aklıma geldikçe ilave ederim.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Bilgilendirme için teşekürler. Bir yerde okumuştum disk temizleme, birleştirme, ccleaner ile temizlik işlemleri, wise registry cleaner ile kayıt defteri temizliği, temp dosyası temizliği bunları yapmalımıyım veya hangileri ne sıklıkla yapmalıyım? lx0a1 9 yıl önce
    • Cevabımı güncelledim son iki maddeyi okuyabilirsiniz. murat 9 yıl önce