Gif ve Jpg resim formatı arasında ne fark var?

gif ne zaman kullanılmalı?

jpg ne zaman kullanılmalı?

alattin alattin (16984)
7 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Gif ve Jpg resim formatı arasında ne fark var? Ne zaman jpg ne zaman gif kullanılmalı?

Gif ve jpg birer resim formatıdır. Web ortamında en çok kullanılan formatlar bu iki formattır. Hangi durumda ne zaman kullanılmalı iyi bilinmedir. Web tasarımcıları, web için grafik hazırlayan grafikerler duruma uygun formatı web siteleri için hazırlamalılardır.

Hangi durumda .jpg hangi durumda .gif tercih edilmelidir?

Eğer elinizdeki görsel 256 renkten az renge sahipse (çizim, logo vb) o zaman gif tercih edilmelidir.

Yine eğer resimde transparan özelliğe ihtiyaç duyuluyorsa gif tercih edilmelidir. jpg formatının transparan desteği yoktur.

Normal yani bir fotoğrafı gif olarak kaydederseniz bu size oldukça bozuk bir görsel olarak yansıyacaktır. Normal bir fotoğrafta binlerce, milyonlarca renk,ton vardır. Fotoğraflar jpg olarak kaydedilmelidir.

Resim, fotoğraf gibi görsellerde doğru formatın seçilmesi önemlidir aksi takdirde web sitenizde yüksek boyutlu görseller bulunacak bu da web sitenizin yavaş açılmasına sebep olacaktır.

alattin alattin (16984)