Google bizi dinliyor mu?

Merhaba,

Bir video izledim ve orada adam yayın yapıyor ve yayının amacı da google'ın reklam verme mantığı. Adam eline bir kağıt alıyor ve orada "Dog Toys" (Köpek oyuncakları) yazıyor ama bundan hiç bir şekilde bahsetmiyor yani ağzı ile dog toys kelimesini söylemiyor. Bir kaç haber sitesine girip tarayıcısını kapatıyor ve ondan sonra köpeğini çok sevdiğini ve köpeği için oyuncak almak istediğini söylüyor. Tarayıcıyı tekrar açıyor ve yine haber sitelerine giriyor. Ve sonuç tahmin ettiğimiz gibi köpek oyuncakları reklamları. Google bizi dinliyor mu? dinliyorsa nasıl kapatabiliriz bu özelliği?

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bunu yakın bir zamanda bilemeyeceğiz. Bununla ilgili pek çok spekülasyon var. Teknik olarak bizi dinleyebilir mi? Elbette dinleyebilir. Android cihazlar özellikle telefonlar üzerinden bunu yapması,  Artık her pc üzerinde bulunan Chrome tarayıcı veya diğer google ürünleri ile PC üzerinden ortam dinlemesi yapması mümkün. PC de bunun anlaşılması daha kolay ama mobilde işletim sistemi de Google'a ait olduğu için bunu anlamak zor. Konuşmaları metne çevirip bunu da uygun bir sıkıştırma formatı ile kendi sunucularına gönderiyor olabilir. Böylelikle çok az trafik oluşturur, veri harcaması bir kaç byte olarak görünür.

    Bu konuda diğer teoriyse, alğıda seçicilik.  Biz örneğin telefon alacaksak, telefonla ilgili şeyler, telefon reklamları daha çok ilgimizi çekiyor ve görüyoruz. Yani bir siteye girdiğinde telefon reklamı varsa dikkatimiz ona yöneliyor. Ama aynı sitede telefon reklamı varken ve biz telefon almayacaksak bunun farkına bile varmıyoruz.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @hakan Chrome kullanmıyorum yani beni dinlemiyor mu? Ayrıca google ile ilgili hiç masaüstü uygulaması indirdiğimi de hatırlamıyorum toprak34 5 yıl önce
    • @toprak34 eğer böyle bir şey varsa, google ürünleri üzerinden bu işi yapar (Windows için) kullanmıyorsan sorun yok, hakan 5 yıl önce

    Bahsettiğni videodaki adamın yaptığı iş muhtemelen gösteri amaçlı ve fake bir işlem. Elbette, Google'ın android cihazlar üzerinde ortam dinlemesi yapması (PC de bu iş daha zor) "teknik olarak" mümkün.

    Ama bahsettiğin videodaki örnek kadar ulu orta ve açık yapmaz. Aynısını sen de test edebilirsin. Bununla ilgili pek çok sitede tartışma var. Ama ortaya çıkmış henüz bir şey yok.

    alattin alattin (16999)
    5 yıl önce cevaplandı

    Seni dinlerde senin hangi sırrını öğrenebilir? Ekonomik, ticari, siyasi veya mali bilgilerinin ogrenilmesindenmi korkuyorsun?! Korkma dinlesinler eğer dinliyorlarsada.. PC'de yaptiklarin, arkadaşlarin ile sohbetlerin ve aile içerisinde konuşmaların, aile sırların Google'ı ne kadar alakadar ediyorsa dinleyiversin, boşver. Gereksiz evhamlara kapılma, normal olarak PC'ni bildigin gibi kullanmaya devam et, baska seylere kafani takma. Normal güvenlik tedbirlerini al, o kadar. Daha fazlasını ileriki süreçlerde yaşında ilerledikçe düşünür ve zaten öğrenirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Temmuz hocam aslında bu gizlilik olayının boyutu çok başka. Dinleme olayı elbette şuan bir şüpheden ibaret. Fakat örneğin Facebook, whatsapp gibi sistemler üzerinden yapılan yazışmalar, paylaşımlar arşivleniyor. Düşün ki şuan çocuk, genç olan bireylerin tüm hayatı,gizliliği bu yazışmalarda, sosyal medyada. Bu gençler ilerde bu ülkede milletvekili, başbakan, değerli bir bilim adamı olacak. Bu bilgiler daha sonra pek çok amaçlı kullanılabilir. Bu anlamda gizlilik çok önemli. hakan 5 yıl önce
    • Bu açıdan dusunmemisim hiç ama bu biraz abartilimi acaba? Bana öyle gibi geldi. Öyle ya, milyarlarca sıradan insan.. Bunların kişisel verileri toplanacak ve belki birkaç on sene sonra kullanılacak. Acaba?! Bu ne kadar yapılabilir ve seneler sonra insanların bu uzak geçmişlerine (10-15 yaslarina) bakilarak hangi sonuçlara varilabilir?! Hangi oyunlara meraklilar, birbirleriyle nasil iliski kuruyorlar, birbirlerine hangi kufurleri ediyorlar, bunlari irdeleyip nerelere varabilirler?! Ama daha cok kulturel ve ticari maksatlarla (yoz emperyalist kulturun yayilmasi ve bireylerin tuketim aliskanlirinin körüklenmesi) hedefleyen egilimlerin takibi ve yonlendirmeler olabilir; toplumlarin ve bireylerin tuketim aliskanliklari körüklenir. Herhalde bunlar oluyorda. Yani tek tek bireyler degilde toplumlardaki genel dusuncelerin ogrenilmesi, egilimlerin takip edilmesi ve toplumlarin belirli yonlere kanalize edilmesi, tuketim aliskanliklarinin tesvik edilmesi, kulturel yozlastirilmalari gibi.. Genel takip ve yönlendirmeler yani. Ama belirli zamanlarda bazi toplumlarda bu takip ve yönlendirmeler daha ozel hedeflere yogunlasabilir (Konjonktüreldır bunlar ve daha çok siyasal maksatlarla yapılır. Darbelere, bölgesel iç karışıklıklara ve belki savaşlara alt yapıların oluşturulması, kitlelerin bu maksatlarla yonlendirilmeleri ve hazir hale getirilmeleri gibi) Bunlar daha muhtemeldır. Yoksa kimseler @toprak34 neler yapiyor, özel ilişkileri ve yaşantısi nasildir, çok merak etmez. Toprak ileride belki büyük adam / önemli insan olur (insallah) gibi uzun vadelide düşünmez. Sadece akıl yürüttüm, tahminde bulundum. Yoksa elbette sende haklı olabilirsin, tam ve net olarak bilinebilecek bir durum değil ama belirttiğim şekillerde olması daha doğru ve muhtemeldir gorusundeyim @hakan temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz hocam, bu tür veriler bir kaç on yıl değil belki yüz yıl saklanır. Bu tür verilerle sizin profiniliz çıkarılır. Nelere zaafınız var, eğilimleriniz, karar verme şekliniz gibi pek çok veri elde edilebilir. Dahası gençlik yıllarında sosyal medya veya iletişim araçları üzerinden yapılan hatalar ilerde tehdit unsuru olarak size geri dönebilir. Burada konu bu verileri toplayanların merakı değil. İlerideki potansiyel siyaset, bilim, ticaret adamları olacak kişiler ile ilgili verilere sahip olmak. Yakın zamanda patlayan Facebook-Cambridge Analytica skandalı bu tür araçların veri toplaması ile ilgili güzel bir örnek. Cambridge Analytica facebook üzerinden topladığı verilerle kişilerin siyasi eğilimleri üzerinden ABD'deki seçimle ilgili inanılmaz işler yaptılar. Örneğin muhalif grubun oy kullanmasını engelleyecek, kişileri siyasetten soğutacak içerikler görmelerini sağladılar. Yaptıkları çalışmalar sadece düşüncelerini değiştirmeye çalışmak değil, kişileri ve grupları daha radikalize etmeye çalıştılar. Bu yazdıklarım tabi yaptıklarını çok kaba bir özeti. hakan 5 yıl önce
    • Yorumunun son bölümünde yazdıklarına tamamen katılıyorum ve zaten bunları önceki yorumumda bende belirtmiştim (Toplumların ve bireylerin yönlendirilmesi, belirli amaç ve hedefler doğrultusunda kullanılması vb). Katılmadığım ve abartılı bulduğum sadece sıradan insanların (bireylerin) çocukluktan başlayarak verilerinin biriktirilmesi ve bu verilerin saklanarak onlarca sene sonra gerekli olması halinde -arşivlerden çıkarılarak- kullanılması.. Yoksa diğerlerinde aynı düşünüyoruz :) @hakan temmuz 5 yıl önce