Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatası

Windows 8, Windows 7, Windows Xp, Windows Vista işletim sistemlerinde Görev Yöneticisini açmak istediğinizde Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı şeklinde hata alıyorsanız, büyük ihtimalle bilgisayarınıza bulaşan zararlı bir yazılım, bir tür virüs, görev yöneticisini devre dışı bırakmış demektir.

Görev yöneticisi açmak istediğinizde aldığınız Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatasının çözümü için aşağıdaki işlemleri yapın.

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Pek çok virüs ve zararlı yazılım sisteme bulaştıktan sonra işletim sisteminin temel fonksiyonlarını yerine getiren modülleri etkisiz hale getirmeye çalışır.

    Görev Yöneticisi, Windows işletim sistemlerinde çalışan işlemleri, uygulamamaları gösteren, işlemlerin ne kadar CPU, ne kadar RAM tükettiğini gösteren oldukça faydalı bir uygulamadır.
    Görev YöneticisiYukarıdaki fotoğrafta, görev yöneticisi içerisinde çalışan işlemler görünmektedir. Kırmızı ile işaretlenen zararlı bir yazılımdır.

    Zararlı yazılımların tespiti her zaman görev yöneticisi üzerinden yapılamaz. Bu sağlıklı bir yöntem değildir. Pek çok zararlı yazılım, virüs, kendini görev yöneticisinden saklama kabiliyetine sahiptir. Bazıları kendilerini sistem dosyalarına ekler böylelikle çalışan uygulama sisteme ait gibi görünür fakat arka planda çalışan virüslü bir dosyadır.

     Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatasının sebebi, virüs veya zararlı başka bi tür yazılımın, malware vb., görev yöneticisini etkisiz hale getirildiğinde karşılaşılan bir hatadır.

    İşletim Sistemine bulaşan virüs Kayıt defteri ve güvenlik politikaları üzerinden Görev yöneticisini kapatabilir.

     Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatasının çözümü için ilke başta sistemi bir virüs taramasından geçirmekte fayda vardır.

     Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatası nasıl çözülür?

    1. ComboFix ile bilgisayarınızı taratın
      ComboFix, bilinen  malware türü yazılımlar için geliştirilmiş zararlı yazılım temizleme aracıdır. ComboFix, bilgisayarı zararlı yazılımlara karşı tarar, zararlı yazılımları bulur ve otomatik olarak temizler.
      Combofix nedir? Combofix nasıl kullanılır? adresinden Combofix'i indirebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
    2. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    3. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.
      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır

    Son olarak bilgisayarınıza güncel bir antivirüs programı yükleyin. İndirebileceğiniz pek çok ücretsiz ve oldukça başarılı antivirüs yazılımı mevcut.

    Windows 8  / Windows7 için en iyi 5 ücretsiz antivirüs yazılımı linkinden kendinize bir antivirüs yazılımı indirebilirsiniz.

    hakan hakan (15394)