Görev yöneticisinde neden bu kadar çok svchost.exe var?

Windows görev yöneticisi "işlemler" bölümünde 12 tane svchost.exe görüntüleniyor ve bunlar sürekli olarak sistem kaynaklarını kullanıyor. Mesleğim gereği (sınıf öğretmeni) okulda sürekli bilgisayar gerekli oluyor. Ancak okuluma toplu taşıma da dahil ulaşım aracı olmadığı için mecburen hafif olması bakımından netbook kullanmam gerekiyor. (Netbook Özellikleri: Dell inspiron 1018 Netbook, 1gb ram, intel atom N455 işlemci) Şimdiden teşekkürler...

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yunus Emre  Bey, öncelikle uzmanim.net'e hoş geldiniz.

    Biraz genel bilgi vereceğim sonrasında neler yapılabilir bundan bahsedeceğim.

    Svchost.exe dosyası Windows işletim sisteminin pek çok fonksiyonu yerine getirmek için kullandığı özel bir dosyadır. Özellikle Windows servislerini yönetmek ve çalıştırmak için Windows işletim sistemi svchost.exe dosyasını kullanır.

    Windows hizmetlerinin pek çoğu EXE yerine  DLL dosyasıdır. Yani çalıştırılabilir dosya değil birer dinamik kütüphane dosyasıdır. DLL dosyaları kendi başlarına çalışamazlar ve DLL dosyaları doğrudan kullanılamaz.

    Bu sebepten Windows işletim sistemi servisleri oluşturan DLL dosyalarını svchost.exe dosyası ile idare eder.

    Görev Yöneticinizde fazlaca svchost.exe olması normal bir durum olabilir. Ben şuan Windows 8 kullanıyorum ve benim sayabilediğim kadarı ile şuanda aktif olrak 10 adet svchost.exe dosyası çalışıyor.

    Fakat sistem dosyaları özellikle svchost.exe her zaman virüslerin tehdidi altınadır. Bu sebepten bazı kontroller yapmanız ve gereksiz servisleri kapatmanız performans artışı ve çalışan svchost.exe sayısını azaltabilir.

    Svchost.exe konum olarak C:\Windows\System32 klasöründe yer alır. Bu klasör dışındaki svchost.exe dosyalarının virüs olma ihtimali vardır.

    Aşağıdaki aşamaları teker teker yapın.

    Svchost.exe virüs mü? Konrol edin:

    1. Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes  anti-malware indirin ve çalıştırın.  Malwarebytes anti-malware oldukça güçlü ve ücretsiz bir yazılımdır.
    2. Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?  Dr.Web kurulum gerektirmeyen bir antivirüstür.

    3. Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?  NPE yine ücretsiz bir rootkit tarayıcıdır.

    Yukarıdaki üç yazılımda ücretsiz ve varsa antivirüs programınız ile birlikte çalışabilir, bir sorun çıkartmaz. Fakat siz yinede mevcut antivirüs programınızı devredışı bırakın.

    Gereksiz servisleri kapatın:

    Windows Başlangıcında açılan yazılımları kaldırın.

    1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enter tuşuna basın.
    2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
      Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
    3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
    4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra görev yöneticisindeki çalışan svchost.exe dosyasında azalma olacağını düşünüyorum. Bilgisayarınıza ayrıca ciddi bir bakım yapmış olacaksınız. Sonuçları bildirirseniz sevinirim.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      Sayın Murat bey, çok çok teşekkürler. Hoşbulduk. Hakikaten bu kadar kaliteli ve yetkin bir cevap alacağımı tahmin etmemiştim. Allah razı olsun... 1998'den bu yana kendi gayretlerimle bilgisayar konusunda kendimi geliştirmeye gayret gösteriyorum. Başta donanım haber olmak üzere birçok siteden yardımlar almıştım. Ancak bu kadar detaylı ve işin uzmanına ilk defa burada rastladım. Gerçekten teşekkürler...

      yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Yorumlarınız için çok teşekkür ederim Yunus Emre Bey, buradaki tüm arkadaşlar hem öğrenmek hem de öğretmek için çaba gösteriyoruz. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız. murat 10 yıl önce
      • Çok faydalı bir çözüm olmuş. Teşekkürler. fenerbahce 10 yıl önce