Güvenlik uyarısı Verisign Trust Network

Son günlerde bir çok kullanıcıda karşılaşılan bir problem var.

Kendi kullandığımı sunucu (windows server 2008 r2) 'da bu problem çıkınca bir araştırma yapayım dedim.

Diğer kullanıcılarda da aynı gün aynı problem ortaya çıkmış.

Muhtemelen virüs yada bir program bunu tetikliyor.

Problemi çözebilmiş değilim.

Windowsta dakikada bir bu uyarı geliyor ve bir şey yapmadıkça gitmiyor.Ayrıca chromeda proxy ayarlarını bozup internete erişimide kapatıyor

Güvenlik uyarısı
Yüklemek üzere olduğunuz sertifika aldığınız sertifika yetkilisinin (CA) temsil ettiği birim:
Verisign Trust Network
Windows sertifikanın gerçekten Verisign Trust Network öğesinden alındığını doğrulayamıyor.
Verisign Trust Network ile bağlantıya geçerek sertifikanın kaynağını onaylamalısınız.
Bu numara işlem sırasında size yardımcı olacak:
Parmak izi Sha1 : 194F0........

Uyarı:
Bu kök sertifikasını yüklerseniz,Windows otomatik olarak bu CA tarafından verilen güvenlik sertifikalarına güvenecek.
Onaylanmamış parmak izine sahip bir sertifikayı yüklemek güvenlik riski oluşturur.
Evet'i tıklarsanız bu riski bildiğinizi onaylamış olursunuz.
Bu sertifikayı onaylamak istiyor musunuz?

project42 project42 (2)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aldığınız kök sertifika uyarısı yükleme isteği muhtemelen sahte bir sertifika yükleme isteğini işaret ediyor.

    Ben de şöyle biraz benzer sorunu yaşayan kişilerin yazılarını okudum.

    Öncelike bu sertifikayı yüklemeyin. Bu sahte bir Verisign Trust Network sertifikası.

    İlk yapmanız gereken bilgisayarda bir malware taraması yapmak.

    Önce bununla:

    Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır?

    Daha sonra bununla:

    Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    ve en son bu programla

    Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

    bilgisayarı taratın.

    Bana kalırsa sorun ADSL modenden kaynaklanıyor. Pek çok kullanıcı aynı sorunu birden yaşıyorsa ve bu virüs türevi bir zararlı yazılımdan kaynaklanıyorsa daha önceki yaşanan ve eski adsl modemlere yapılan saldırıları aklıma getiriyor.

    ADSL modeminizin markası modeli nedir?

    Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir? linkini bir inceleyin derim.

    Daha önce pek çok benzer saldırı yaşandı. Eğer kullandığınız adsl modemde bir güvenlik açığı varsa bilgisayarınız bu doğrultuda saldırıya uğramış olabilir.

    Yine aynı şekilde mutlaka Flash Player yazılımını güncelleyin.  Flash Player uygulamasında son dönemde ortaya çıkan güvenlik açıkları benzer saldırıların yapılmasına sebebiyet veriyor.

    Güvenlik uyarısı
    Yüklemek üzere olduğunuz sertifika aldığınız sertifika yetkilisinin (CA) temsil ettiği birim:
    Verisign Trust Network

    uyarısı sahte bir sertifika yükleme isteğidir. Bu sertifikayı yüklemeyin.

    murat murat (12492)