Harddiskin içini açtım, şimdi çalışmıyor. Ne yapabilirim?

Merhabalar direk gireyim konuya bugün hard diskim böyle aşırı yavaştı hatta taktığımda algılamıyordu pc. bende hızlıca verilerimi yedekledim bir bilgisyara. geri kalan kısmını diğer pc ye yedeklerken hard disk iyice yavaşladı bende içindeki toka ttakılmıştır diye hard diski söküp kontrol ettim ama sanırsam o arada hava aldı şimdi tekrar hard diskin parçalarını takıp kontrol ediyorum. Işık yanıyor aygıt yöneticisinde gözüküyor hatta ses vs. geliyor pcden ama disk kısmında gözükmüyor bir şey. disk yönetiminde disk1diye bir şey var ama sadece disk1 olarak geçiyor. var mı yardımcı oalcak

kaymakasm kaymakasm (5)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Harddiskin içini açtıysan, geçmiş olsun yapabileceğin bir şey yok. Hardiskin içi ancak özel  odalarda "Clean room" denen hiç toz partikülü olmayan özel alanlarda açılabilir.

    Harddisk içine girecek olan toz parçacıkları soruna yol açacaktır. Toka dediğin sanırım okuyucu başlık. Okuyucu başlık öyle kafasına göre takılan, zarar gören bir parça değildir. Hardiski açarak iyi bir şey yapmamışsın.

    Harddiski açtıktan sonra kapattığında içinde hava kalacaktır. Bunu ev imkanları ile boşaltamazsın.

    Sonuç olarak diskin artık kullanılmaz olmuş.

    hakan hakan (15424)