Harici diski biçimlendirirken disk bozuldu, HDD'den tuhaf sesler geliyor

Yeni aldığım WD elements harici harddiske uzmanım netteki şu videodaki uygulamanın aynısını yaptım. https://youtu.be/6Ubtu-T6Inc biçimlendir dedikten sonra 100 oldugunda diskten bib sesi geldi ve bilgisayardan görünmesi gitti. Şimdi takınca acayip sesler çıkarıyor ve bilgiseyarda görünmüyor. Ne yapmalıyım. Disk bozuldu mu?

melike012345 melike012345 (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Format atarkan disk bozulmaz. Format dediğimiz şey disk üzerindeki izlerin yeniden belirlenmesidir. Diski zorlayacak bozacak bir şey değil. Başına gelen şey tamamen tesadüf olmuş.

    Diski bilgisayar görmüyorsa, taktığında tuhaf sesler çıkarıyorsa mutlaka o diski iade et. Şansın varmış ki içine veri attıktan sonra bozulmamış.

    Bilgisayara bağladığında tuhaf sesler çıkarıyorsa mekaniğinde sorun vardır. Mutlaka iade etmeli, yenisini talep etmelisin.  mümkünse Western Digital alma. Toshiba, Seagate tercih edebilirsin.

    murat murat (12492)