Hdd açılmama sorunu - master boot record of this hard drive is damaged

Hdd yi bilgisayarda görebiliyorum fakat hiç bir şey yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor.  Bilgisayara usb ile bağlayınca başlat dediğimde yanlış işlev diye hata veriyor. Windows kurulumu yapmak için laptopa taktığımda hddyi görmüyor. Hdd regenerator programıyla düzeltmeye çalıştığımda ise "master boot record of this hard drive is damaged" hatası veriyor.

eray1965 eray1965 (11)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Başlatmanız lazım diski, yani aktifleştirmeniz. Sağ tıklayıp aktifleştir gibisinden bir yazı olması lazım ona tıkla.

    hydra hydra (3802)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Olmuyor hata veriyor. Bilgisqyara taktığımda ondan başlatıp açmıyor. eray1965 3 yıl önce
    • Ne hatası veriyor? Hata veriyor demek bir sebep değil, verdiği hatanaın kodu falan yok mu? Bilgisayarı HDD ile açmaya çalışırsan tabii açılmaz içinde işletim sistemi yüklü değil ve başlatılmamış @eray1965 hydra 3 yıl önce
    • Bilgisayara usb ile bağlayınca başlat dediğimde yanlış işlev diye hata veriyor. Windows kurulumu yapmak için laptopa taktığımda hddyi görmüyor. Hdd regenerator programıyla düzeltmeye çalıştığımda ise "master boot record of this hard drive is damaged" hatası veriyor. eray1965 3 yıl önce
    • Taşınabilir HDD'mi? @eray1965 hydra 3 yıl önce

    Eğer diskte önemli veri yoksa diski yeniden bölümlendirmeyi deneyebilirsin.

    Bunun için DiskPart komutundan faydalanmanı öneririm: Diskpart nedir, nasıl kullanılır?

    master boot record of this hard drive is damaged hata mesajı diskin MBR denilen alanının hasar gördüğünü gösteriyor. Ama bu durum fiziksel de olabilir yazılımsal da. Yazılımsal ile sorun Disk part ile çözülecektir. Eğer fiziksel bir sorunsa o zaman diski çöpe atman gerekir.

    DiskPart ile diski yeniden bölümleme ve formatlama:

    1. ​Başlat bölümünde arama kısmına cmd yaz ve enter tuşuna bas. Bu komut istemini açacaktır. Komut istemini yönetici olarak çalıştırman gerekebilir:
    2. Çıkan bölümde cmd uygulamasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Farklı işletim sistemleri için:
      Windows 10'da komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 7'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
    3. Açılan komut penceresine "list disk" komutunu girerek sisteme bağlı olan diskleri görüntüleyebilirsin. list disk yaz ve enter tuşuna bas.
      Microsoft DiskPart version 10.0.19041.1

      Copyright (C) Microsoft Corporation.
      On computer: Server

      DISKPART> list disk

        Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
        --------  -------------  -------  -------  ---  ---
        Disk 0    Online          238 GB      0 B        *
        Disk 1    Online         3854 MB      0 B        *

      DISKPART>

    4. Karşına yukarıdaki gibi bir liste çıkacakt. Bu listede formatlamak istediğin diskin numarasını not et. Mesela 1. Buna göre komut girmen gerekir. Formatlamak istediğin diski örneğin "disk 1" ise "select disk 1" yazarak seç. "select disk x" buradaki x değeri formatlamak istediğin diskin numarasıdır.​​​​​
    5. Daha sonra "select disk" ile seçtiğ diski "clean" komutu ile temizle.
      DISKPART> select disk 1

      Disk 1 is now the selected disk.

      DISKPART> clean

      DiskPart succeeded in cleaning the disk.

      DISKPART>

    6. "clean" komutu ile seçilen disk temizlendikten sonra sırasıyla "create partition primary" ve "select partition 1" komutlarını kullanarak temizlenen bu diske yeni bir bölüm aç.

      DISKPART> create partition primary

      DiskPart succeeded in creating the specified partition.

      DISKPART> select partition 1

      Partition 1 is now the selected partition.

      DISKPART>

    7. "active" komutunu kullanarak oluşturduğun bu bölümleri etkinleştir.
    8. Bölümlerini oluşturduğumuz bu diskin dosya sistemini belirlemek için "format fs=fat32" komutunu girerek diski biçimlendirin.
    9. Biçimlendirme işlemi bittikten sonra "assign" komutu ile diskinize harf atayabilirsiniz.
      DISKPART> active

      Diskpart marked the curret partition as active

      DISKPART> format fs=exFat

        100 percent completed

      DiskPart successfully formatted the volume.

      DISKPART> assign

      DiskPart successfully assigned the drive letter or mount point.

      DISKPART>exit

    10. "Exit" komutunu kullanarak cmd ekranından çıkış yaparak diskinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

    Bu şekilde Diskpart komutu ile diski yeniden bölümlendirmeyi ve formatlamayı dene.

    murat murat (12492)
    3 yıl önce cevaplandı

    • "Create partition primary" aşamasında "DiskPart has encountered an error: Yanlış işlev. See the System Event Log for more information." hatasını alıyorum. eray1965 3 yıl önce
    • @eray1965 diskte fiziksel bir sorun var gibi görünüyor. İçinde veri varsa veri photorec ile veri kurtarma denenebilir. Belli ki sorun dosya sisteminde değil. murat 3 yıl önce