hosts dosyasını değiştirip kaydetmek istediğimde farklı kaydet açılıyor

Başlıkta yazdığım gibi C:\Windows\System32\drivers\etc altındaki hosts dosyasını not defteri ile açıyorum.

Hosts içerisinde değişiklik yapıyorum. Not defteri içerisinde Dosya > Kaydet tıklıyorum.

Sanki farklı kaydeti tıklamışım gibi farklı kaydet penceresi açılıyor.

Bu sefer Hosts dosyasının üzerine kaydetmek istiyorum "Erişim Engellendi" diyor ve Hosts dosyasının üzerine yazamıyor. Windows 7 kullanıyorum. Hosts dosyasına kaydedememenin ve Erişim Engellendi hatası almamım sebebi nedir?

alivecan alivecan (337)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınızda Kullanıcı Hesabı Denetimi açıksa Hosts dosyasını doğrudan düzenleyemezsiniz.

    Hosts dosyasını Yönetici olarak düzenlemeyi denemelisiniz.

    1. Başlatı tıklayın. Programları ve Dosyaları ara bölümüne Notepad yazın.
    2. Arama sonucunda çıkan notepad.exe dosyasını sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştırı seçin.
    3. Aşağıdaki programın bu bilgisayarda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz? sorusuna Evet cevabı verin.
    4. Notepad içerisinde Dosya > Aç  C:\Windows\System32\drivers\etc yolunu izleyin ve Dosya türünü Metin Belgeleri (*.txt) den Tüm dosyalara  (*.*) çevirin.
    5. Hosts dosyasını açın ve değişiklikleri yapın.
    6. Şimdi Dosya > Kaydet tıklayın. Hosts dosyası üzerine yazılacaktır.

    Bu şekilde Notepad uygulamasını yönetici olarak çalıştırarak Erişim Engellendi hatasının önüne geçebilirsiniz.

    murat murat (12492)