Hp pavilion g6 laptop çalışıyor fakat ekran karanlık

Öncelikle merhaba,

Elimde Hp pavilion g6 2200st model bir laptop bulunmakta. Yaklaşık 2 hafta önce laptop çalışırken ekran 2 saniyelik bir açılma kapanma yaşadı ve ondan sonra laptopın çalışmasına rağmen ekrana görüntü gelmedi.

Şöyle bir detay var ki, ekrana bir ışık tuttuğum zaman görüntünün aslında var olduğunu fark ettim.

Yerli yabancı birkaç forumda soruna dair çözüm aradım. Genellikle sorun led ekranın ampüllerinin işlevini yerine getirmediği yönünde olduğu söyleniyordu.

Buna dayanarak yeni bir led ekran aldım ve eski ekranla değişimi sağladım.

Şimdi ise sorun yine devam etmekte. Yeni ekranda da yine laptop çalışmasına rağmen görüntüyü ancak ekrana bir ışık tuttuğumda görebiliyorum; o da silik bir şekilde.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

tolgagzgn tolgagzgn (6)
7 yıl önce sordu

  • Bu arada laptopı HDMİ kablosu ile tv'ye bağladığımda görüntü aktarımını sağlıklı bir şekilde alıyorum. tolgagzgn 7 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Böyle bir durumda bence en uygun çözüm  bir tamirciye (teknik servise) başvurmak, o vasıta ile gereken tamiratı gerçekleştirmektir. Yoksa yok şu şunu dedi, şunu alayım yok bu bunu dedi bunu alayım ve deneyeyim yolu sana daha pahalıya gelebilir ve üstelik çözüm elde etme ile ilgili olarakta bir garantisi olmaz. Galiba şu ana kadar senin içerisinde olduğun vaziyette tam olarak böyle.

Özeti, bir teknik servise başvurmalısın.

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

  • Tabii ki öyle, haklısınız. Ama artık herkes her şeyi evinde rahatça yapabilmekte. yeter ki eldeki materyaller ve durum bilgisi mevcut olsun. Bir de burada bulunma amacımız işin ehli olan yahut başına yine böyle problemler gelmiş/tecrübeli arkadaşlardan yardım almak. Burada bu sorunumun çözümünü arayışımdaki kastım da hem kendim bir şeylerin çözümünü yaratabilmekte hem de başkaları bu tür bir sorunla karşılaştığında neler yapılabileceğini görmesini sağlamakta. Tavsiyeniz için yine teşekkür ederim. tolgagzgn 7 yıl önce
  • Keşke platformumuzda her problem çözülebilse. Ama bu mümkün olmuyor maalesef. Yazılımla ilgili hemen hiçbir problem çözümsüz kalmaz burada ama donanımla ilgiliyse problemin nevi, işte o zaman iş değişiyor. Bu hususlar bir yere kadar çözülebilme imkan ve şartları bulunsada daha çok profeyonel müdahale ve sorumluluk gerektiriyor. Senin konusunu açtığın probleminde profesyonel bir müdahale gerektirdiğini düşündüm ve sorumluluk duygusuyla hareket ederek sana profesyonel çözümlere bak dedim. Zira web'de yazılana çizilene bakarak yeni bir ekran satın almışsın ama bundan çözüm elde edememişsin. Sanal alemde herkes yeterli bilgiye sorumluluk duygusuna sahip olamayacağını düşünürsek başka bir temelsiz (veya temeli zayıf) bir tavsiyede bulunurda seni yeniden yanıltırsa? Bu yüzden yeni bir gereksiz masrafta bulunursan? Ve hatta yanlış bir müdahale sonucunda bazı ek problemler ve masraflarda ortaya çıkarsa? Bunları düşünerek ikazda ve tavsiyede bulunmuştum, sonuçta elbette sen bilirsin. Karar senin olacaktır. Bu arada teşekkürlük bir şey yok. Yapabilirsem zevkle yardımcı oluyorum ihtiyacı olanlara. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce

HP sitesine ve başka bir kaç yabancı foruma daha baktım. Bu bariz HP'nin bir üretim hatasından kaynaklanıyor. Benzer durumla karşılaşan pek çok kullanıcı var. Muhtemelen fabrikasyon bir üretim hatası söz konusu. Daha önce HP'nin yine pavilion serisi bir notebook'unda Wi-Fi sorunu vardı. Wi-fi formattan bir kaç hafta sonra kayboluyordu. Bildiğiniz aygıt yöneticisinden uçup gidiyordu.  Tek çözümü de format atmak ve işletim sistemini yeniden kurmaktı.

Bu durumu yaşayan arkadaşım defalarca HP servisine yolladı. Her seferinde formatlayıp geri yolladılar ta ki garanti bitene kadar.

Biri sorunun şu şekilde çözüldüğünü yazmış belki denemişsinizdir ama ben yine de hatırlatayım:

  1.  Şarj aletini çekin ve bataryayı sökün.
  2. Açma düğmesine 15 saniyeden fazla basılı tutun.
  3. Bataryayı takmadan şarj aletini takın.
  4. Bilgisayarı açın.
alattin alattin (16999)
7 yıl önce cevaplandı

  • Çok ilginç! Bakalım sonuç nasıl olacak? Eğer bu çözüm işe yararsa @tolgagzgn haklı çıkacak tartıştığımız (yada sohbetini yaptığımız) hususta. Benim ileri sürdüklerim ise boşa.. Ama daha önce boşuna bir ekran aldırttıklarını unutmamak lazım ve başka yarım bilgili vede az sorumlu biri ile daha karşılaşabilirdi :) temmuz 7 yıl önce
  • @temmuz abi bu HP laptoplardan her şey beklenir.hayatımda gördüğüm en garip üretim hataları hep HP laptoplarda çıktı. O yüzden HP diyince hiç bir şeye şaşırmıyorum alattin 7 yıl önce
  • Estağfurullah sohbet etmek daha makul bir tercih olur :) Yani bir sorun varsa konuşa konuşa çözüme ulaşmak hepimizin temennisi. Doğruyu ya da yanlışı bu şekilde bulabiliriz kanaatindeyim. İyi niyetinizden şüphem yok tabii ki, sadece "acaba yapılabilir mi?" diye düşünerek bu sorunu paylaştım. Zaten net bir bilgiye de sahip olmadığım için buradayım :) Ayrıca, maalesef ki 15 saniyelik power tuşu baskısı da çözüm getirmedi; iyi bir servis sağlayıcı arayışına girdim. Saygılar. tolgagzgn 7 yıl önce