IDMAN.Exe Nedir? IDMAN.Exe virüs mü?

Bilgisayarımda C:\Users\[Kullanıcı Adı]\AppData\Roaming\Adobe\Flash Player\SpeedCache\ klasörü altında IDMan.exe  adında bir dosya işleciyi %100 %99 gibi yüksek oranlarda kullanıyor.

Ayrıca C:\Users\[Kullanıcı Adı]\AppData\Roaming\Adobe\Flash Player\SpeedCache\ klasörü altında

idm.bat, idm.vbs, idman.exe,pthreadGC2.dll,libcurl.dll adlarında dosyalar var. Bilgisayarımda IDM yani Internet download manager yüklü değil.

IDMAN.Exe Nedir? IDMAN.Exe virüs mü?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Idman.exe nedir? Idman.exe virüs mü?

    Eğer bilgisayarınızda IDM yani Internet Download Manager yüklü değilse CPU yani işlemciyi %100 kullanan, işlemciyi %99 kullanan IDMAN.EXE adlı bir dosya görev yöneticisinde çalışıyorsa bilgisayarınıza virüs bulaşmış demektir.

    C:\Users\[uzmanim.Net]\AppData\Roaming\Adobe\Flash Player\SpeedCache\IDMan.exe yolu üzerinde bulunan bu virüs çeşitli antivirüs programları tarafından PUP yani potansiyel istenmeyen yazılım olarak da tanımlanır.

    C:\Users\[uzmanim.Net]\AppData\Roaming\Adobe\Flash Player\SpeedCache\ klasörü altında

    IDMan.exe

    idm.bat

    idm.vbs

    libcurl.dll

    pthreadGC2.dll

    dosyaları mevcuttur. Ayrıca IDMAN.EXE ile ilgili programlar yüklü bir program göremezsiniz.

    Bu virüsü aşağıdaki antivirü programları şu adlar ile tespit ederler:

    AVAST Win32:BitCoinMiner-FA [PUP]
    ESET NOD32 Win32/BitCoinMiner.AX (variant)
    McAfee RDN/Generic PUP.x!bc3
    Symantec WS.Reputation

    Idman.exe virüsünün işlemciyi %100 kullanmasının sebebi bitcoin üretmesidir. Bitcoin sanal para birimidir ve bu sayede farkında olmadan birilerine bitcoin kazandırmış oluyorsunuz.

    idman.exe virüsü nasıl temizlenir?

    Idman.exe bitcoin virüsü veya potansiyel olarak istenmeyen yazılımını kaldırmak için yukarıdaki antivirüs programlarından birini yükleyebilirsiniz.

    Ya da DR. Web  antivirüs ile bilgisayarınızı tarayabilirsiniz.

    Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır? adresinden DR. Web antivirüsü indirin ve çalıştırın.

    Ayrıca Dr.Web CureIT programını buradan doğrudan indirebilirsiniz

    Dr.Web CureIT kurulum gerektirmeyen bir antivirüs programıdır ve ücretsizdir.

    Dr.Web CureIT idman.exe dosyasını Trojan.DownLoader9.40560 virüsü olarak tespit edecek ve silecektir.

    Alternatif olarak Emsisoft anti-malware  kullanabilirsiniz. Yine ücretsiz sürümü işinizi görecektir.

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? linkinden indirebilirsiniz.

    IDMAN.Exe normal IDM yazılımı yani Internet Download Manager ile karıştırılmamalıdır.

    murat murat (12492)