İlginç A disk read error a curred sorunu lütfen bir bakın.

Merhabalar,
Öncelikle şunu belirteyim internette bulduğum ve kendi bildiğim bütün çözümleri denedim fakat sonuç alamadım.Sistemimde windows 8.1 kurulu. Sistemi USB bellekten Windows 7 live ile açmaya çalışıyorum ama Windows 7 live açılmadan tuhaf bir şekilde SSD de kurulu olan windows 8.1 açılıyor. USB olmadan açmadan çalıştığımda tekrar A disk read error accurred hatası alıyorum.

Edit :Elimde 2 tane HDD var ve ikisinide farklı bilgisayarlarda test ettim sorunsuz çalışıyor.
Denediğim çözümler : BIOS pilini çıkartmak takmak sureti ile BIOS reset , BIOS ayarlarından disk öncelik ayarları (Başka HDD takılı değil), PLoP Boot Manager programı ile onarma işlemi, Komut isteminde chkdsk /r repair işlemi.

Edit : Konuyla alakalı kısa bir video çektim -> https://www.youtube.com/watch?v=U_KO536HySM

Önerisi olan arkadaşlar şimdiden teşşekür ederim.

Sistem:
Gigabyte Z77D3H rev 1.0 Anakart
Shaphire Readon 7850 ekran kartı
Toshiba 120 GB SSD

zeydo zeydo (3)
7 yıl önce sordu

  • siz sadece bilgisayarımı açmak istiyorsunuz yoksa format atmayımı düşünüyorsunuz candan 7 yıl önce
  • bu hatanın çözümü format candan 7 yıl önce
  • Hocam sizi facebook tan ekledim zeydo 7 yıl önce

Toplam 4 Cevap

Belirtmemişiniz ama siz sadece bilgisayarımı açmayı düşünüyorsunuz yoksa format atmayımı

öncelikle geçmiş olsun  windows 8 format DVD si ile açmayı deneyin

açtıktan sonra kurtarma seçeneklerini deneyin yine olmuyorsa

format DVD sini bilgisayara takın pc yi başlatın bios tuşuna basın dvd başlatın açıldıktan sonra

onarı seçin shift +f10 tuşlarına basın cmd ekranı gelecektir şu komutları yazın

diskpart    ENTR A  BAS
list vol      ENTR A  BAS
sel vol c   ENTR A  BAS
active      ENTR A  BAS
exit         ENTR A  BAS
bcdboot D:\Windows /s C:    ENTR A  BAS

Bu işlemler işe yaramadıysa

format DVD sini bilgisayara takın pc yi başlatın bios tuşuna basın dvd başlatın açıldıktan sonra onar seçin gelişmiş sçenekler komut istemi ni tıklatın aşağıdaki komutları girin

C: yaz entra bas

cd boot   yaz entra bas

bootrec /FixMbr   yaz entra bas

bootrec /FixBoot    yaz entra bas

bootrec /RebuildBcd yaz entra bas

İşlemin tamamlanmasını bekleyin.Tamamlandığında exit yazıp enter a basın ve bilgisayarı yeniden başlatın

artık kuruluma geçebilirsiniz

candan candan (4301)
7 yıl önce cevaplandı

    Hocam sorun flash bellekte değil. Flash bellek ile bi sıkıntım yok flash bellek olmadan HDD yi devreye sokamıyorum :)

    Üstelik 2 tane HDD var ikisinde de a disk read error occured hatası alıyorum.

    Sorun şöyle HDD lerden açmaya çalışınca hata veriyor ama flash bellekten windows 7 live başlatmaya çalışıyorum o zamanda hddler çalışıyor normal bi şekilde açılıyor :) Yani çok ilginç bi problem :D

    İlgilendiğin için sağol

    zeydo zeydo (3)
    7 yıl önce cevaplandı

      a disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart hatası buna baktınız mı?

      Olası tüm sebepleri yazmıştım çok önceden.

      Öncelikle bilgisayar USB bellekten açılmıyorsa;

      • Açılış önceliği hatalıdır (BIOS'tan düzeltilmeli)
      • USB bellek açılış özelliğine sahip değildir. Açılış için gerekli dosyalar yok veya hasar görmüştür. Bu USB bellek başka bilgisayarda açılış yapabiliyor mu kontrol edilmeli, yeniden oluşturulmalıdır.

      Yukarıkdaki linkde diski başka bilgisayarda deneyin yazıyor sonuç aynı mı? Disk başka bilgisayarda çalışıyor mu?

      A disk read error occurred hatası BIOS hatasıdır. BIOS diskinizi okuyamıyor.

      murat murat (12492)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Evet hocam hepsini denedim zeydo 7 yıl önce
      • Denediğin her şeyi yazar mısın? Diski başka bilgisayarda denedin mi orada çalıştı mı? murat 7 yıl önce
      • HDDlerde sorun yok başka bilgisayarda sorunsuz çalışıyorlar. Sonra USB bellekte de sorun yok. BIOS pilini Çıkartıp BIOSu sıfırladım. Sonra BIOS ayarlarından öncelik ayarlarını yaptım. USB belleği olaya karıştırmamın sebebi şu HDDlerin 2side hata veriyor bende Flash bellek ile bi windows live çalıştırıp onarım yapmak istedim fakat windows live çalıştırmak isterken HDD içindeki işletim sistemi çalışmaya başladığı kafamın karıştığı nokta burası. zeydo 7 yıl önce
      • HDD lerde sorun olsa diğer bilgisayarlar da neden çalışsın ? zeydo 7 yıl önce

      "USB olmadan açmaya çalıştığımda tekrar A disk read error accurred hatası alıyorum" şeklinde belirttiğine göre asıl problem PC başlatıldığında windowsun açılmaması.. Bunu PC'yi windows (8.1) yükleme DVD'sinden başlatarak "Onarım" yolu ile düzeltebilirsin.

      Windows 7 Live ile PC'de yüklü sistemin açılmasınada çok şaşırmamak lazım. Benzer boot dosyaları kullanılıyorlar ve sabit diskteki bozuk boot dosyaları yerine Windows 7 Live boot dosyaları geçiyor, kullanılıyor. Ama PC'de iki disk olduğuna (bu bilgiyi sonradan aldık) ve bunlardan bir tanesini BIOS göremediğine göre bu diskin harfini taktığın USB bellek alıyor, bu şekilde sabit diskte olan boot parametresi yeniden düzelmiş oluyor, böyle oluncada Windows 8.1 tekrar açılır hale geliyorda olabilir. Bu daha kuvvetli ihtimaldir.

      Edit:

      Yorumda ek bilgi vererek PC'de iki sabit disk ve her ikisindede birer, toplamda iki işletim sistemi olduğu bilgisini veriyorsun.

      Öyleyse;

      EasyBCD 2.3 veya Dual-Boot Repair Windows 10 (8.187VistaXP), bunlardan biri ile iki işletim sistemli PC'inde açılışı düzenleyebilirsin. (tıkla)

      Edit 2:

      Belki iki diskten açılış dosyaları yüklü olanı BIOS'ta okunamıyor olabilir. Bunu anlamak için BIOS'a bakılır ve çözüm için @murat 'ın çözüm yolu izlenir. Eğer bu disk okunamama broblemi mevcutsa, benim Edit 1 ile gösterdiğim çözüm sadece BIOS'ta görülebilen diskteki mevcut işletim sisteminin açılışını sağlayabilecek (Buda Windows 8.1 olacak herhalde), bu şekil bir düzenleme yapacaktır.

      temmuz temmuz (12505)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Onu anladım da 2 tane HDD var 2sinde de işletim sistemi mevcut ikiside açılmıyor. zeydo 7 yıl önce
      • Mesajımın altına yeniden bak. temmuz 7 yıl önce
      • Hocam yanlış anladınız sanırım pcde 2 tane işletim sistemi çalıştırma gibi bi derdim yok. Elimde fazla olan SSD daha önce pc nin üzerinde takılıydı içinde de hazır windows kuruluydu kullanıyordum yani yeni SSD alınca 60 gb olan küçük SSD kenarda hazır bulunsun herhangi bi sorun olursa kullanırım demiştim.. HDD leri repair ettim zaten. Ama format atmak istemiyorum kendi programlarımı kurmak çok vakit alıyor. zeydo 7 yıl önce
      • Konuyu eksik bilgiler ile açarsan eksik ve yanlış çözüm tavsiyeleri alırsın. Problemin şeklini destekçilerin kendileri anlamak için zorlanmamalı, bunu çözüm talebinde olanlar kendileri açıklıkla anlatmalıdır. temmuz 7 yıl önce
      • Edit 2 temmuz 7 yıl önce
      • Sen herhangi bir bilgi vermezsen ben nasıl doğru anlayabilirim? Neyse, sonuç olarak eğer kullanmak istediğin sadece Windows 8.1 ise (.. ki bunun yüklü olduğu diskte zaten problem yok) bunun açılışını ya windows yükleme medyası kullanarak PC açılışında tamir edeceksin yada sana belittiğim (linkini verdiğim) programları kullanararak yine bunu yapabilirsin. Daha açık olarak anlatamazdım, kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
      • Açılabilen Windows 8.1 SSD'denmi yoksa eski disktenmi açılıyor, onu ben bilemem. Ama açıldıktan sonra sen kendin bakar ve görürsün. Sonrada eğer diğer -BIOS'un oluyamadığı-diskte yüklü sistem sana gerekli ise o diski ayrıca inceler ve BIOS'a tanıtmaya çalışırsın temmuz 7 yıl önce
      • USB Bellek ile Windowsun yeniden açılır hale gelmesiyle ilgili ilave yorumum şu şekildedir: PC'de iki disk olduğuna (bu bilgiyi sonradan aldık) ve bunlardan bir tanesini BIOS göremediğine göre bu diskin harfini taktığın USB bellek alıyor, bu şekilde sabit diskte olan boot parametresi yeniden düzelmiş oluyor, böyle oluncada Windows 8.1 tekrar açılır hale geliyorda olabilir. Bu daha kuvvetli ihtimaldir. temmuz 7 yıl önce