Intel Xeon 5460 uyumlu ekran kartı önerisi

sistemim 8 gb ram 1333 mhz olup anakart g41 mt-s2-pt versiyonu 2011 model anakart ve oc desteği var diye biliyorum işlemcim ise xeon 5460 en üst seviye işlemci olabilecek olan bu sisteme uyumlu olan 1 2 araştırma yapmış olup 1050 ve 1050 ti ise en üst kademe oc yapıldığında 4.0 ghz hızın üzerine çıkarıldığında yapılabildiğini öğrendim oc. yapmak işlemci ve anakarta ne gibi zararları olur saygılar cevaplarınız için teşekkürler

abdullahberber1 abdullahberber1 (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ben OC yani Overclock için bir kaç şey yazayım. OC bazı sitelerde övülüyor. Fakat ben OC olayına karşı olanlardan biriyim. OC bir göz boyamadır. Akıllı işi değildir.  Sana vereceği senden alacağından çok daha azdır. OC bir miktar performans artışı sağlar.Bu kabul ama PC de her şey performans değildir. Stabilite daha önemlidir.

    Bir işlemci üretildiğinde örneğin çalışma frekansı 4 GHz olarak piyasaya sürülüyorsa bunun bir sebebi vardır. Testlerde Belki 4.5Ghz çalışma hızlarını görmüştür ama bu hızlarda stabil, kararlı değildir.  Sorunlara yol açıyordur. 4Ghz işlemcinin sorunsuz çalıştığı frekanstır. İşlemci 4Ghz hızda 40 derecede çalışıyorsa 4.5Ghz olduğunda 75 derece oluyordur. Bu da işlemcinin ömrünü kısaltır. Çünkü sıcaklık elektronik cihazlar için ölümcüldür.

    Hani bir laf varya astarı yüzünden pahalıya gelmek diye. OC işte tam olarak bu.Bilgisayarın yavaş kalıyorsa OC bu durumu kurtarmaz. Daha fazla RAM, daha iyi bir SSD fayda sağlar ama OC çözüm değildir.

    hakan hakan (15424)
    4 yıl önce cevaplandı

    • haklısın hocam önemli olan stabilite sıcaklık değerleri stabil olduğu sürece o.c yapmak sorun olmayacağını belirtmişsiniz teşekkür ederim abdullahberber1 4 yıl önce

    Adam akıllı souğutucu kullanılmazsa işlemcide gider, anakartta. Lehimleri eritir fazla ısı pinleride eritir ve güle güle. OC Yapacaksan abartıya gerek yok 3.5 Ghz idare eder seni. Aşağıdaki gibi Base hızı 3.2 Ghz unu 3.5 - 3.6 yapabilirsin öyle aşırı abartıya gerek yok 4.25 Ghz gibi değerlere. 4.25 yaparsan 100 dereceyi bile görürsün. Soğutucun hangi marka ?

    Ekran kartı olarak dediğin gibi 4.0 OC ile 1050 Ti alınır ancak değmez Zaten 1050 Ti fiyatını haketmiyor çok pahalandı Base hızında 1050'de alınabilir ancak  800 TL paranı çöpe atmış olursun. ikinci el aliexpress diyorsan GTX 950, GTX 750 Ti, GTX 650 Mevcut. Başka bir sorun varmı?

    infinity infinity (402)
    4 yıl önce cevaplandı

    • hocam işlemci soğutucum https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/silverstone-ar01-v2-12cm-intelamd-islemci-sogutucu-sst-ar01-v2-P15829138?gclid=CjwKCAjw7anqBRALEiwAgvGgm123sBeG1pzTIlHUJbHxwcAZul-gmIw2-Z1ef6AqmVOleJK9TMk8IxoCXcYQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds ramler de soğutucu takılı değil ramler sade anakart şu şekilde https://www.google.com.tr/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjm4o3y1_DjAhUCElAKHQLxBUcQjRx6BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fitm%2FGigabyte-GA-G41MT-S2P-motherboard-Socket-775-DDR3-Intel-G41-100-working-%2F172242985726&psig=AOvVaw3B--BIlBVYqWRjZT4-l2NF&ust=1565264788805218 abdullahberber1 4 yıl önce
    • ve şuan takılı olan ekran kartım ise https://www.hepsiburada.com/oem-amd-radeon-2gb-rx460-910486-002-gddr5-128bit-pci-express-3-0-x16-ekran-karti-pm-HB00000FDOS7-yorumlari SSD YOK AMA 500 GB LIK SSD ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM ANAKART RAM OLARAK 8 GB DESTEKLEDİĞİ İÇİN DUAL CHANELL KULLANIYORUM YANİ 4X4 8 GB YAYIN YAPTIĞIMDAN DOLAYI FPS DÜŞÜK OLUYOR BU NEDENLE 1050 VE 1050 Tİ ALIP O.C YAPMAK İSTEDİM BİLDİĞİNİZ ÜZRE DONANIM PARÇALARI ÇOK PAHALI SON ZAMANLARDA BENDE ELİMDEKİLER İLE BİŞEYLER YAPMAYI DENEMEK İSTEDİM CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM abdullahberber1 4 yıl önce
    • @abdullahberber1 1050 veya 1050 Ti alırsan paranı çöpe atmış olursun derim bu kadar fazla donanım parçası alacağına bu sistemi iyi fiyata sat üstüne ekle güzel bir sistem topla derim infinity 4 yıl önce

    hocam işlemci soğutucum https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/silverstone-ar01-v2-12cm-intelamd-islemci-sogutucu-sst-ar01-v2-P15829138?gclid=CjwKCAjw7anqBRALEiwAgvGgm123sBeG1pzTIlHUJbHxwcAZul-gmIw2-Z1ef6AqmVOleJK9TMk8IxoCXcYQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds ramler de soğutucu takılı değil ramler sade anakart şu şekilde https://www.google.com.tr/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjm4o3y1_DjAhUCElAKHQLxBUcQjRx6BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fitm%2FGigabyte-GA-G41MT-S2P-motherboard-Socket-775-DDR3-Intel-G41-100-working-%2F172242985726&psig=AOvVaw3B--BIlBVYqWRjZT4-l2NF&ust=1565264788805218

    ve şuan takılı olan ekran kartım ise https://www.hepsiburada.com/oem-amd-radeon-2gb-rx460-910486-002-gddr5-128bit-pci-express-3-0-x16-ekran-karti-pm-HB00000FDOS7-yorumlari SSD YOK AMA 500 GB LIK SSD ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM ANAKART RAM OLARAK 8 GB DESTEKLEDİĞİ İÇİN DUAL CHANELL KULLANIYORUM YANİ 4X4 8 GB YAYIN YAPTIĞIMDAN DOLAYI FPS DÜŞÜK OLUYOR BU NEDENLE 1050 VE 1050 Tİ ALIP O.C YAPMAK İSTEDİM BİLDİĞİNİZ ÜZRE DONANIM PARÇALARI ÇOK PAHALI SON ZAMANLARDA BENDE ELİMDEKİLER İLE BİŞEYLER YAPMAYI DENEMEK İSTEDİM CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

    abdullahberber1 abdullahberber1 (1)