Internet Guide by Dyn Nedir?

Bazı internet sitelerine girmek istediğimde Internet Guide by Dyn  diye bir sayfa geliyor. Girmeye çalıştığım site bir yabancı bir yayınevine ait. Internet Guide by Dyn sayfası şu şekilde:

Internet Guide by Dyn

Examples.oreilly.com is blocked in your Defense Plan

This is a known Spyware? website, which is blocked as specified in your Defense Plan?.

Get Me Out of Here       Continue to SiteBETA

By your use and continued use of Dyn.com and/or the Dyn Updater Client and/or Internet GuideSM service and/or the DNS servers located at IP Address 216.146.35.35 or IP Address 216.146.36.36, you agree to the Terms of Use for Dyn.com.

Şeklinde bir sayfa.

Internet Guide by Dyn nedir? İşin tuhaf tarafı  bu sayfa sadece benim bilgisayarımda açılmıyor, kablosuz ağıma bağlanan başka bir bilgisayardan da denedim yine aynı açıldı.  Bilgisayarımda sorun yok yani. Denemeyi farklı bir kaç bilgisayardan yaptım. Hatta tabletten de denediğimde yine Internet Guide by Dyn sayfası açıldı.

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    InternetGuide by Dyn Nedir?

    Internet Guide bir içerik filtreleme sistemi. Dyn şirketine ait.

    Zararlı olarak nitelenen veya oluşturulan “Yasaklı” listesine bakarak sitelere girişinizi engeller ve size uyarı verir.

    İşin tuhaf tarafı ben de Anadolu yakasından Turk Telekom ile internete bağlanıyorum ve iki gündür bu InternetGuide by Dyn sayfası benimde karşıma çıktı. Burada bahsedilen Defense Plan Turk Telekom tarafından oluşturulan Yasaklı Listesi diye düşünüyorum. Bazı siteler Black List yani kara listeye alınmış ve girişimiz engelleniyor.

    Biraz araştırma yaptım. Adsl modemi kontrol ettiğimde DNS sunucu olarak

    İp adresleri atanmış. Bu ip adresleri Dyn şirketine ait Internet Guide hizmetine ait.

    DNS atamaları modem açıldığında Turk Telekom tarafından yapılır. Görünen o ki Turk Telekom Internet Guide içerik filtreleme sistemini devreye almış.

    Kendince zararlı gördüğü sitelere DNS filtrelemesi ile engel olmaya çalışıyor.

    DNS sunucu olarak Google DNS sunucuları kullandığımda yani

    8.8.8.8

    8.8.4.4

    Sunucularını kullandığımda InternetGuide DNS filtelemesi devre dışı kalıyor. Siz de DNS sunucularınızı değiştirirseniz Internet Guide DNS filtrelemesi devre dışı kalacaktır.

    Önemli  Düzeltme (19.05.2014):

    Eğer modeminiz Zyxel yazılımı kullanan, Eski model TPLink gibi bir marka ise ADSL modeminizde güvenlik açığı var demektir.

    Eğer DNS'leri siz değiştirmediyseniz, uzakdan modeminize erişen birisi modem konfigürasyonunuzu değiştirebilir.

    Bu durumda neler yapabilirsiniz

    http://uzmanim.net/soru/warning-your-flash-player-may-be-out-of-date/3017

    linkini şiddetle incelemenizi tavsiye ederim.

    cemkara cemkara (4215)