İnternet hızım çok düşük

Arkadaşlar 6 aydır internetim bağlıyken hiçbir sorunum yoktu. Fakat 16 Mbps internet paketim olmasına rağmen 2 haftadır internet hızım düşük. Anladığım kadarıyla 12 Mbps internet hızım görünüyor.Sorunum ne olabilir. Aşağıda modemimin değerleri yazıyor. TTNET'e de durumu anlatamıyorum. Sorun kimde acaba. 1 haftadır hala arıza kaydım sonuçlanacak.Biri yardımcı olabilir mi Sorun nerede Yanlış olan değerler nedir? Ne yapmalıyım?

yusufbozar yusufbozar (348)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Internet hızını etkileyen pek çok unsur var. Ama birden oluşan hız düşmeleri büyük oradan TTNET kaynaklı yani servis sağlayıcı.

    ADSL hizmetinde her ne kadar kullanıcıların hız hakları korunduğu söylensede bölgesel yoğunluklar kullanıcıların hızlarını düşürebiliyor. Aynı şekilde alt yapısal sorunlar internet hızını yavaşlatabiliyor.

    Benzer bir sorunla ben de karşılaştım. Çözümü servis sağlayıcımı değiştirmekte buldum. TTNET genelde hız ile ilgili sorunlara çözüm üretmiyor. Telefona çıkan destek ekipleri zaten ezbere bildikleri lafları tekrar ediyorlar.

    Teknik bilgileri yetersiz.

    TTNET paketlerinde zaten mesela 16 Megabps 'e kadar yazar. Yani size 16 Mbs garanti etmezler o an alt yapının durumuna göre, kullanım yoğunluğuna göre, 6,8, 12, artık hangi hiz uygunsa verilir.  Yine alt yapısal faktörler hızınızı etkiler. Kablolala, santral durumu vs gibi.

    Siz modem ayarı vs ile hızınızı değiştiremezsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Bilgi için teşekkürler.Fakat ttneti arayıp hızımı güncelleyin dediğimde hızımı yeniden 16 Megabps ye çıkarmasını öğrendim. TTNET o kadar iyi bir firma olmasa da bunu bilen çalışanları da var. Arada bir düşüyor. Onları arayıp artık çıkarıyorum hızımı 16 ya. Aslında amacım soruyu silmekti ama başaramadım. Senin cevabın tatmin edici. Kabul görmüştür. yusufbozar 8 yıl önce

    İnternet hızı için superonline ye geç İnternet hızlandırıcı programlar var da size önermiyoruz

    cristianoronaldo cristianoronaldo (171)
    9 yıl önce cevaplandı

    DNS değiştirmek/atamak fayda sağlayacaktır:

    8.8.8.8

    8.8.4.4

    veya;

    Browser'larda önbellek temizliği yapmak fayda sağlayacaktır.

    IE:

    İnternet Seçenekleri, Genel sekmesinde Gözatma geçmişi ve alt kısımda Sil..

    Chrome:

    Ayarlar (Üstte en sağda üç yatay çizgi), Geçmiş, Tarama verilerini temizle ("en baştan" seçili olmalıdır).

    DNS temizliği faydalı olacaktır:

    Komut İstemi (CMD) açılır ve;

    ipconfig /flushdns komutu girilir, entere basılır (İnternet browser'lar kapalı olmalı).

    Bunları yapmadan önce bir hız testi yaparsın. Daha sonra yukarıda belirttiklerimi yapar ve bilgisayarı kapatarak yeniden açarsın. Sonrada yeniden bir hız testi yaparsın, farkı değerlendirirsin.

    Kolay gelsin.

    Not: Proxy veya VPN kullanıyorsan devre dışı bırak.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Soruyu yanlış yere sormuşsun öyleyse. TTNET müşteri hizmetleri telefon numarası 444 0 375, modem ise markaya göre değişir. Ayrıca sana yardımcı olmaya çalışanlara karşı daha saygılı ve tahammüllü olmanı tavsiye ederim. temmuz 9 yıl önce
    • Birde www.sikayetvar.com diye bir site var. temmuz 9 yıl önce