Ip Adresimi Nasıl Gizlerim ?

Ip adresimi bulmalarından korkuyorum daha önce 1-2 kişi Ip adresimi buluştu ben Ip adresimi nasıl gizlerim bulmalarını nasıl engellerim ? Nasıl bulduklarınıda hala anlamış değilim

taha18 taha18 (9)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba

    IP adresinizi saklamak için yine bir IP adresinin arkasına saklanmak durumundasınız.IP adresinizi internete çıkış yaptığınızda görülmemesini sağlayamazsınız.Sadece başka bir IP adresini arada bir köprü olarak kullanarak direkt olarak sizin ip adresinizin görünmemesini sağlayabilirsiniz.

    Ip adresinizi gizlemek için Proxy ya da VPN kullanabilirsiniz.

    Proxy nedir?

    Proxy diğer adıyla vekil sunucu.Başka bir bilgisayar üzerinden internete girmenizi sağlıyor.Proxy ayarını sadece tarayıcı bazlı yapabilirsiniz.Tarayıcınız ile bir siteye girerken tarayıcı vekil sunucuya(proxy) ye bağlanıyor ve sizin hangi siteye girmek istediğinizi söylüyor.Ardından site verileri proxy sunucusuna iletiliyor ve proxy den tekrar size geliyor.Yani arada bir köprü kurmuş oluyorsunuz.Bu şekilde gerçek ip adresiniz saklanmış oluyor.

    VPN nedir?

    VPN de proxy den farklı olarak tüm internet trafiğini kontrol ediyor.Bilgisayarınızda bir VPN programı kuruyorsunuz.Örneğin; Hotspot shield, Cyberghost gibi.Bu programlar sizin bilgisayarınızda bir sanal ağ oluşturuyor.Ardından siz bu sanal ağ bağlanıyorsunuz.Bu sanal ağ sizin evinizdeki modemlerin çok da büyüğü gibi düşünebilirsiniz.Size yerel bir ip adresi atanıyor.Siz bu sanal ağ üzerinden internete giriyorsunuz.Bu ağların lokasyonu genellikle amerika, almanya, fransa gibi ülkeler oluyor.

    Proxy sunucusu bulabileceğiniz örnek adres için buraya tıklayabilirsiniz.

    Hotspot Shield VPN programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

    CyberGhost VPN programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Proxy hakkında biraz araştırma yaptım çeşitleri varmış. Saydam Proxy, Anonim Proxy ve Elit Proxy gibi çeşitler. Ama hala nasıl kullanacağımı anlayamadım verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim ama nasıl kullanacağımıda söylerseniz sevinirim taha18 8 yıl önce
    • Proxy çeşitlierini bende sizin gibi yeni öğrendim.Bunlar güvenlik sıralaması.Yani saydam dan elite ye kadar güvenlik artarak ilerliyor.Aslında size tavsiyem Proxy ile uğraşmamanız bunun yerine VPN programı kullanmanız.Örneğin cyberghost VPN programı kullanın ve programı çalıştırın.Program her şeyi kendi ayarlayacaktır.Proxy de sizin sunucu bulmanız gerekiyor.Ayrıca o sunucuların çalışıp çalışmadığını veya hızlarının nasıl olduğunu da bilmeniz lazım.Proxy aramak bazen uzun sürebiliyor.Vpn son kullanıcı için daha basit. ismailsarp 8 yıl önce